Tel Gerginliği ve Naylon tel ile Karbon tel farkı

Merhaba , Yamaha C40 Klasik gitasr kullanıyorum ve Eğitim fakültesi sınavına hazırlanıyorum .Bu süreçte klasik gitarımda sağlam bir tel kullanmak istiyorum, çünkü mevcut telleriminin sarımlı kısımları parçalanmaya başladı ve ses vermiyor.Daddarionun önerildiğini gördüm.Pro arte high tension modelini gözüme kestirdim.Kendimce bir nebze daha gergin tel kullanırsam daha parlak sesler alabilirim diye düşündüm ama bir bilgi sahibi de değilim.Bu tellerin tansiyonu sese nasıl etki eder ve çalımı zorlaştırır mı merak ediyorum.

Çünkü halıhazırda gitarımın telleri eşiği törpülememe rağmen yüksek ve tansiyonun artması halinde çalımı daha da zorlaştırmasından endişeleniyorum.

Ayrıca bu modelin de Nylon, Carbon , Composite Core gibi alt modelleri olduğunu gördüm.Özellikle Naylon ve Karbon arasındaki fiyat farkı 300 lira civarındaydı.Bu malzemelerin arasındaki farklar nelerdir, ne gibi etkileri vardır bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.Günün sonunda tel konusunda kafam rahat olsun istiyorum, sizlerin de farklı önerileri varsa alabilirim.
İyi forumlar dilerim, cevaplarınızı bekliyorum.
images - 2024-02-18T012102.024.jpeg
images - 2024-02-18T012148.283.jpegimages - 2024-02-18T012122.235.jpeg

Ben bu Pro Arte modellerinden birkaçını kullandim ve hiç memnun kalmadım. Donuk ve vasat tinliyorlardi ancak gitardan gitara da fark eder elbette. Savarez teller çok iyi ve uzun ömürlü. Ben high tension kullanıyorum. Sertliği biraz daha fazla olsa da güçlü, net, parlak tinliyorlar. Ayrica madem eğitim fakültesine hazirlaniyorsunuz, tel masrafını o kadar da düşünmeyip farklı tel markalarını kendiniz deneyimlemeniz daha doğru olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben bu Pro Arte modellerinden birkaçını kullandim ve hiç memnun kalmadım. Donuk ve vasat tinliyorlardi ancak gitardan gitara da fark eder elbette. Savarez teller çok iyi ve uzun ömürlü. Ben high tension kullanıyorum. Sertliği biraz daha fazla olsa da güçlü, net, parlak tinliyorlar. Ayrica madem eğitim fakültesine hazirlaniyorsunuz, tel masrafını o kadar da düşünmeyip farklı tel markalarını kendiniz deneyimlemeniz daha doğru olur.
Teşekkür ederim.Elbette dediğiniz gibi bu işin içinde olacağım için zaman içinde farklı modeller deneyimlemek ne aradığımı bilmem konusunda katkı sağlayacaktır ama şu anda hem ekonomik imkanların hem de zamanın kısıtlaması yüzünden denemek görmekten ziyade paramın karşılığında beni memnun edecek, üzmeyecek bir tel arıyorum.Elbette ki iş çalımda bitiyor ama malzeme de yarı yolda bırakmasın istiyorum en azından şu önümdeki son bir kaç ay için, sınava kadar.
İnternetteki örneklerinden dinledim bu modeli kestirdim, şayet bildiğiniz bir kusuru yoksa sanırım bunu tercih edeceğim.

Dosyalar

• IMG_20240218_181651.jpg
    IMG_20240218_181651.jpg
    575.2 KB · Gösterim: 13
Teşekkür ederim.Elbette dediğiniz gibi bu işin içinde olacağım için zaman içinde farklı modeller deneyimlemek ne aradığımı bilmem konusunda katkı sağlayacaktır ama şu anda hem ekonomik imkanların hem de zamanın kısıtlaması yüzünden denemek görmekten ziyade paramın karşılığında beni memnun edecek, üzmeyecek bir tel arıyorum.Elbette ki iş çalımda bitiyor ama malzeme de yarı yolda bırakmasın istiyorum en azından şu önümdeki son bir kaç ay için, sınava kadar.
İnternetteki örneklerinden dinledim bu modeli kestirdim, şayet bildiğiniz bir kusuru yoksa sanırım bunu tercih edeceğim.
bu modeli kullanmadım ama kalite konusunda bir fark olacağını sanmıyorum.

Geri