Orta seviye Esp gitarlar arasında kaldım.Esp ec-1000,ESP LTD AS 1FRFM ?

Birinde FR var diğerinde TOM. Biri 22 perde diğeri 24. Birinde piezo var diğerinde yok. Sap ağaçları ve profilleri farklı. Biri mahogany diğeri maple. Birinde daha etli bir sap var ve eşik 43mm, diğerinin sapı daha ince ve 42mm eşik var. Yani bunlar daha iyi veya daha kötü diyebileceğimiz şeyler değil, enstrümanı çalacak kişinin tercihine kalmış şeyler.

Bunlar dışında EC-1000 Piezo'da LTD locking tuner varmış ve case olmadan gelirken AS'de ise Grover locking tuner varmış ve case ile birlikte geliyormuş.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Birinde FR var diğerinde TOM. Biri 22 perde diğeri 24. Birinde piezo var diğerinde yok. Sap ağaçları ve profilleri farklı. Biri mahogany diğeri maple. Birinde daha etli bir sap var ve eşik 43mm, diğerinin sapı daha ince ve 42mm eşik var. Yani bunlar daha iyi veya daha kötü diyebileceğimiz şeyler değil, enstrümanı çalacak kişinin tercihine kalmış şeyler.

Bunlar dışında EC-1000 Piezo'da LTD locking tuner varmış ve case olmadan gelirken AS'de ise Grover locking tuner varmış ve case ile birlikte geliyormuş.

Yorumunuz için teşekkürler, aslında demek istediğimi yazamamışım aceleden.Bu belirttiğiniz hususlar kafamı karıştırıyor.Ama tremolo olan gitar istiyorum artık.Ne yalan söyleyeyim case olması da cezbediyor. :) 1 sene gitar kullandıktan sonra gitarı satıp 5 sene ara verdiğim için zorlanıyorumdur belki.Biraz daha detaylı konuşabilirsek çok sevinirim.

iki gitarın da rengi ve genel şekli dışında hiç alakası yok. neck heelinden tut, radiusa kadar çok farklı. denediğiniz direkli tom köprü olanın zaten sapı açılıdır(pitched) keman gibi. arada kalınacak bir karşılaştırma değil. fr olan gitar denediğiniz hoşunuza giden gitarla aynı da değil. ben olsam fr ve piezoya bulaşmadan 1001 alırım.

tremolo ile işiniz yoksa; vai, van halen, slayer vs sevmiyorsanız ya o özellik olsun diye floating bridge gitar almayın. pişman olursunuz. gereksiz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
iki gitarın da rengi ve genel şekli dışında hiç alakası yok. neck heelinden tut, radiusa kadar çok farklı. denediğiniz direkli tom köprü olanın zaten sapı açılıdır(pitched) keman gibi. arada kalınacak bir karşılaştırma değil. fr olan gitar denediğiniz hoşunuza giden gitarla aynı da değil. ben olsam fr ve piezoya bulaşmadan 1001 alırım.

tremolo ile işiniz yoksa; vai, van halen, slayer vs sevmiyorsanız ya o özellik olsun diye floating bridge gitar almayın. pişman olursunuz. gereksiz.
Yorumunuz için teşekkür ederim.Açıkcası sürekli metal dinlerim.Yaşım 28 oldu.Hala bıkmadım.Metal'in bir sürü çeşidi ile alakalıyım yani.
İkisinin de arasında gerçekten büyük farklar var.Ben baya uzağım bu işlere.1001 modelini de araştırıyorum.

Bence bu ikisi arasında karar vermeden önce benzer bir TOM köprülü gitar ve FR köprülü bir gitar deneyip sağ el rahatlığına bakabilirsiniz. Bende TOM'lu EC-401 vardı, aylarca çalmama rağmen TOM'u sevemedim, gövdeden çok yüksekte duruyor ve bileğimi koyduğum yer bana rahat gelmedi. O yüzden artık TOM'lu gitarlara hiç yanaşmıyorum.

Diğer yandan FR'nin başka sorunları var (akort vs. dert), ondan da kaçınıyorum.

Hangisi size daha rahat gelecek, hangi sorunu tercih edersiniz (veya sizin için neler sorun) ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

Sap kalınlığı ve radius bence (bence!) köprü profili kadar önemli değil ama diğer arkadaşların dediği gibi onlar da farklı bu gitarlarda. Bende 14" ve 20" gitarlar var, hepsiyle rahatım. Fakat tabii bu da kişisel, belki siz 12'yi 14'e tercih edeceksiniz vs.

Son olarak, bence görüntü de önemli, ve ilk gitarın finish harika. Thomann'daki fotoğraflardan pek belli olmuyor, internette aratırsanız başka fotoğraflar ve video kayıtlar var, daha iyi belli oluyor ne kadar güzel olduğu.

Hocam thoman dan alma nedeniniz nedir ? %18 lik gümrük vergisi üzerine eklenince Türkiye fiyatının üzerine çıkıyor. Distribütör firma ile pazarlık yapma şansınız da var. Gümrük vergisi hakkında bilginiz olmadığını düşünerek yazdım.

Geri