Mi telinin 11 ve 12. perdesinden aynı ses çıkması

Gitar öğrenmek istiyordum ama klasik gitar dan da başlamak istemiyordum bende gittim akustik gitar aldım (cort ad-810) gitar 6-7 aylık şuan mi telinin 11 ve 12. perdesinden bildiğiniz aynı ses çıkıyor cılız böyle garip bir ses çıkıyor şuan aklımda 2 şüphe var 1 gitarı aldığımda baştan bozukmuydu da ben anlamadım 2.si ise ilk kursa gittiğimde hoca daha kolay basarım diye sap ayarını biraz öne almıştı (artık biraz mı onu da bilmiyorum :D) sonra ordan iyi bir şekilde ayrılmadık başka kursa gittim orda ki hoca da bunun sap ayarı çok kötü dedi harbiden de öyle olmaya başlamıştı zaten
mi telinden aşırı cızırtılı çıkıyordu komple ve 11 ve 12. perde den de bahsettiğim sorun ortaya çıkmaya başlamıştı orda ki bir hoca sap ayarı yapmaya çalıştı baya bi çevirdi. Sap atar diye daha fazla çevirmek istemedi düzeldi tabi mi telinde ki sıkıntılar ama işte dediğim gibi sap atmasın diye 11. ve 12.perde kaldı sanırsam. o kurstan da sınavlar oldu falan filan ara verdim şimdi gitarın perdesiyle teller oturdu yerine ama 11. ve 12. perdeden aynı ve tiz bir ses çıkıyor biliyorum uzun uzun yazdım ama ne önerirsiniz merak ediyorum tekrar sap ayarı yaptırmaya mı götüriyim yoksa garantiye mi yollayayım Teşekkürler

Olay sap ayarı değil şu an, 11. perde o bölgede 12. perdeden daha alçak ve sen 11. perde aralığına bastığında 12. frete değiyor tel. En doğru çözüm usta tarafindan sonraki fretlerin 11. fret ile esitlenmesi. Bir diğer ama tavsiye etmedigim çözüm alt eşiğin yükseltilmesi. Bu sekilde de sorun çözülür ancak daha yuksek tellerin olacak.

Olay sap ayarı değil şu an, 11. perde o bölgede 12. perdeden daha alçak ve sen 11. perde aralığına bastığında 12. frete değiyor tel. En doğru çözüm usta tarafindan sonraki fretlerin 11. fret ile esitlenmesi. Bir diğer ama tavsiye etmedigim çözüm alt eşiğin yükseltilmesi. Bu sekilde de sorun çözülür ancak daha yuksek tellerin olacak.
Peki hocam teşekkürler cevap için ama bir kaç sorum olacak. Bu işlem maliyetli olur mu, bunun sebebi ne olmuş olabilir, gitarda başka sıkıntı çıkarır mı, garantiye yollasam çözerler mi malum bu devirde her şey pahalı gidip te gitara bi şey olmasın yani 1000 lira öğrenci için az para değil teşekkürler

Peki hocam teşekkürler cevap için ama bir kaç sorum olacak. Bu işlem maliyetli olur mu, bunun sebebi ne olmuş olabilir, gitarda başka sıkıntı çıkarır mı, garantiye yollasam çözerler mi malum bu devirde her şey pahalı gidip te gitara bi şey olmasın yani 1000 lira öğrenci için az para değil teşekkürler
Bu fabrikasyon işçiliği ile ilgili bir durum (gitarı yeni aldığını varsayarak). Usta ne kadar alır bilemem çünkü her ustanın fiyat politikası farklı oluyor. Garanti kısmı bunu kapsar mi onu da bilmiyorum ama satin aldigin magazaya durumu anlatirsan cozebileceklerini dusunuyorum.

Geri