Bas gitarda pena,parmak ikilemi

Genelde pena ile çalan bas gitaristlere karşı bi önyargı vardır."Bas gitar penayla çalınır mı?"," Penayla bas çalan bas gitarist değildir,pena gitar çalmaya özgüdür" gibi yorumlarla çok sık karşılaşıyorum.Kendim daha çok akustik gitar çaldığım için bas gitar çalarken hem parmağımı,hem de pena kullanıyorum ve bir bas gitaristin iki tekniği de bilmesi gerektiğini düşünüyorum.Ama tabii bas gitaristin kişisel olarak bir tarafa daha yatkın olması normal bi durumdur.Genelde parmağıyla çalanlar penayla çalınan baslarınn olduğu şarkıları bile parmaklarıyla çalmakta bu da bas gitarının çok geride dipte bir ses vermesine sebep olmaktadır (Tabii bas gitarın sesinin çok derinden gelmesinin gerektiği birçok parçada vardır) .Üstelik bu basçılarımız birde parçalarını çaldıkları bu adamlara dolaylı yoldan da olsa laf etmektedirler.Üstelik bunların birçoğu da harika basçılardır.

Penayı tercih edenler:
-Justin Chancellor (Tool)
-Mike Inez (Alice in Chains)
-Roger Waters (Pink Floyd)
-Jason Newsted (Metallica,Floatsam and Jetsam)
-Duff Mckagan (Guns n Roses,Velvet Revolver)
-John Paul Jones (Led Zeppelin)
-John Deacon (Queen)
-John Enwistle (The Who)
-Kerem Tüzün (Kurban,Nekropsi)
-Çağatay Ateş (Whisky,Cem Köksal)

Parmakla çalanlar :
-Steve Harris (Iron Maiden)
-Cliff Burton (Metallica)
-Geezer Butler (Black Sabbath)
-Les Claypool (Primus)
-FLEA (Red Hot Chili Peppers)
-John Myung (Dream Theater)
-Fieldy (Korn)
-Rob Trujillo (Suicidal Tendencies,Metallica)
-Dirk Lance (Incubus)
 
Valla bi elektro gitarist olarak bana düşer mi bilmem ama bence müzik hiçbir şekilde sınırlamaya, herhangi bir kalıba konulamaz. Bence en iyisi örnek verdiğin bas gitaristlerinki değil kendi seçimindir, bence nasıl rahat ediyosan odur doğru olan.
 
Brian May pena yerine 10 pence mi ne öyle bir madeni para kullanıyor. Bu kadar takma şekil şemal olayına, önemli olan müzik yaratmak :) ama yine de ne yalan söyleyeyim bass'ın hakkını da parmak verir, penayla slap filan olmaz.
 
solitude71 demiş ki:
Brian May pena yerine 10 pence mi ne öyle bir madeni para kullanıyor. Bu kadar takma şekil şemal olayına, önemli olan müzik yaratmak :) ama yine de ne yalan söyleyeyim bass'ın hakkını da parmak verir, penayla slap filan olmaz.
Abi Çağatay Ateş penayla çalan birisi olarak slap atarken penayı bırakır.Kurban'ın birçok şarkısında da slap vardır.Benim kastettiğim genel çalım şekli.Finger picking,alternate picking fln...
 
agmed demiş ki:
Valla bi elektro gitarist olarak bana düşer mi bilmem ama bence müzik hiçbir şekilde sınırlamaya, herhangi bir kalıba konulamaz. Bence en iyisi örnek verdiğin bas gitaristlerinki değil kendi seçimindir, bence nasıl rahat ediyosan odur doğru olan.
Benim de söylemeye çalıştığım bu abi.Bas gitaristleri örnek verirken pena ile çalanların da çok iyi bas gitaristler olduklarını göstermeye çalıştım.
 
Ya tabi ki slap için penayı bırakır o kadar anlıyoruz bass'tan. Demek istediğim ikisinin de yeri ayrı ama ben parmakçıları daha bir beğenirim.

Zaten bass'ın tek başına grubu alıp götürdüğü adamlara bakarsan (Iron Maiden, RHCP gibi) genelde parmakçılardan oluşur ama penaya da karşı değilim yanlış anlaşılmasın.
 
Jason Newsted'de grubu alıp götürüyordu hocam, grupla birlikte seyirciyi de götürüyordu hatta. :twisted:

Parmak ya da pena ile çalmanın çalış ve tonal açıdan farklılıkları var ama yok pena daha iyi ya da parmak daha iyi demek çok doğru olmaz bencede.

Megadeth'de David Ellefson genelde pena kullanıyordu, şimdiki bas gitarist James Lomenzo ise parmakla çalıyor. İkisi de çok iyi.
 
Mutlaka. Dedim ya biri iyi biri kötü diye birşey yok.

Demek istediğim şu; Jason iyidir de grubu götüren James'in ritm gitarıdır. Benim demek istediğim Jason olmaz başkası olur ama Metallica aynı kalır halbuki Flea'siz RHCP olamaz, Steve Harris'siz Maiden olamaz.

Özet olarak ben kişisel tercih olarak barnah ile çalanlara daha bir sevgi ve ilgiyle bakarım :)
 
61fm2s5epplss400zc2.jpg


:p
 
Cliff Burton bazen pena ile çalıyormuş diye duymuştum.Ama genellikle parmakla çalıyor tabii.Jason Newsted'ın parmakla çaldığıda olmuyor değil.bkz:"Turn The Page"
 
M

melody_maker

bence pena ile çalanlar bana çok şık geliyor..kurbandan kerem tüzün türkiyede en iyi örnek..

l3ea5636c62008b253f3252ng8.jpg


bu resimde kurban herkes bass çalıyor ne mesut bir tablo..
 
Parçanın tonuna göre, pena veya parmak tercih edilir, bu tartısılması bile gereksiz bir konu bana kalırsa, yok pena ile calana bass gitarist demem falan filan, bende cok karsılastım, ne yani roger water pena ile calıyor, basscı degil mi o, koskoca Pink Floyd a sound mu ögretecez :)
Olay parçada alınmak istenen, parlak ton, derinden gelen ton, tok ton vs ile ilgilidir, her iki sekilde bence calınmalıdır, elektro gitarda aynı şekilde ...
 
H

hmert93

lovermanJames demiş ki:
Cliff Burton bazen pena ile çalıyormuş diye duymuştum.Ama genellikle parmakla çalıyor tabii.Jason Newsted'ın parmakla çaldığıda olmuyor değil.bkz:"Turn The Page"

bende Cliff Burton' un eline bi kez bile pena almadığını okumuştum.

penanında parmağında farklı farklı avantajları var tabii ki örneğin penayla çift tel vurmak parmakla çift tel vurmaktan daha rahattır ama ben parmakla çalmayı tercih edenlerdenim :D
 
Ben gitaristim ama 2 kere sahnede bass çaldım, birinde parmakla çaldım 20 parçadan sora parmaklarım şişti. Öbür programdada mecbur penayla çaldım. Şahsen bassçı olmadan bilinmez özel tekniklerde filan ne daha iyidir, bence parmakla çalmak daha rahattı. Ve tuşa hassasiyeti ve duygusuda parmakla çok daha iyi veriliyo. Ama tabi bass gitaristler ne der bilemem.
 
çoğu basçıda parmağıyla çalamadığı için hemen penaya yapışıyor. çok azı azim gösterip o parmağın marifetlerini ortaya çıkarabiliyor. ama hakkıyla çalan parmaklada penaylada çalar. genel olarak amatör basçılara bakıldığında bu işi öğrenmek yerine işin kolayına kaçıyorlar.
 
Açıkcası penayla çalmak hiç bana göre değil. Pena bence bastaki hissiyatı öldürüyor. Parmağın verdiği duygu ve his bambaşka. Ayrıca pena ile her tonu elde edemezsiniz. Genelde penayı metal ve rock çalan arkadaşlarımız kullanmakta. Basa asıl yakşın bence parmaktır. Bir bascı parmakla çalmalı bence. Tabi farklı tonlar elde etmek veya ben böyle daha rahatım diyen arkadaşlarada diyecek bir şeyimiz yok tabi. Bunlar tamamen kişisel görüşler.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler