Gitarı sağ elle mi sol elle mi çalmalıyım?

selam
hemen sıralıyom.
1-ben solak gitaristim.şimdiye kadar hiç zorlanmadım.fakat elektroya geçince kafam karıştı.acaba solak mı devem edeyim?yoksa sağ düzene mi başlayayım?solak çalmam iyi.iyi solo yaparım.fakat sağda hiçbirşey yok.bi gitar tutuyom o kadar.ne yapayım??
2-güzel doğaçlama ile ilgili örnekler nereden bulurum??

doğaçlama örnekleri derken solo doğaçlama ilgili tablar notalar demek istedim.solo ve doğaçlama çalışıyorum da. (bu arada bu sağ el tablarını okumak solaklara zor geliyor yani benim için öyle / :D

ne farkı var ki sağ elle çalmakla sol elle çalmanın, nota veya tab okumada?
Bilmediğimden soruyorum solak arkadaşlar için mantıken bir farkı olmaması gerekiyor gibi geliyo,sonuçta simetrik??

Bizim grubun diğer gitaristi de solak ama sağ pozisyonda çalıyor. Gayet hızlı (benden hızlı) çalabiliyor. Gitar alırken zorlanmıyor, tab okuyor. İyi yani...

İngilizcen var ise Art Of Improvisation adlı kitaba bir göz atabilirsin. Adı üstünde doğaçlama, ne tabı :)

Bol bol sevdiğin, benzemek istediğin gitaristlerden oturup birşeyler çıkart. 1 e 1 e gitmek yerine kafana göre takıl, onları çıkartırken kendi licklerini yarat.

Emprovisazyona giden yol budur.

Bir arkadaşım solaktı sağ başlattım zorla.Gayet iyi çalıyor, başlarda çok bocalıyorsun sonra alışıyorsun.Her gitarı çalabilirsin solak bulma derdin olmaz hem.

Ben konuştum arkadaşla iki eliyle de çalıyormuş. :D :D

Şöyle ki: bir eli klavyede, diğer eli de pena buruşu yapılan, ritm atılan diğer bölümde :p

( çok kötü oldu yav bu :p )