Laney Cub12R için Lamba Tavsiyesi

Merhabalar, laney cub12R amfiye sahibim. Lambaları şimdilik idare eder durumda. Yakın zamanda bir yurt dışı siparişi vermeyi düşünüyorum. Hazır sipariş vermişken amfi için yedek olarak lamba seti de almayı düşünüyorum. Bias ayarı vb. konularda hiç bir tecrübem yok. Sadece eski lambayı söküp, yeni lambayı takacağım şekilde bir ürün bulamaz mıyım? İllaki elektronik-bias vb. ayarları yapmak mı lazım?

Amfide toplam 5 lamba var.
3 tane ECC83 , power katında ise EL84 şeklinde iki lamba var.

Bu arada tarzım blues ağırlıklı, rock'ta severim. (SRV, Yavuz Çetin, john frusciante gibi müzisyenlerin çalım tarzı ve tonunu seviyorum. Yanılmıyorsam American Sound tabiri benim zevkime daha çok uymakta)

Güç katı için bias ayarı yap(tır)manız gerekecek ve EL84'leri eşlenmiş(matched) almanız lazım.

Farklı markalar arasında çok dramatik tonal farklılıklar bence yok. JJ'e sempatim olmakla beraber ne bulursam kullanıyorum açıkçası. Faz invertörü için belki Sovtek 12AX7LPS tercih edilebilir. Ayrıca V1 için kullandığınız tüpün mikrofonik olmaması önemli. Amplifikatör üreticileri de en az mikrofonik tüpleri V1 için ayırıyorlar genelde.

Kolay gelsin.

Güç katı için bias ayarı yap(tır)manız gerekecek ve EL84'leri eşlenmiş(matched) almanız lazım.

Farklı markalar arasında çok dramatik tonal farklılıklar bence yok. JJ'e sempatim olmakla beraber ne bulursam kullanıyorum açıkçası. Faz invertörü için belki Sovtek 12AX7LPS tercih edilebilir. Ayrıca V1 için kullandığınız tüpün mikrofonik olmaması önemli. Amplifikatör üreticileri de en az mikrofonik tüpleri V1 için ayırıyorlar genelde.

Kolay gelsin.
Daha önce kullandığım bir amfi. Ama sanırım bias ayarı ile ilgili konuyu yanlış hatırladım, sizin dediğiniz doğru muhtemelen. Yanlış bilgilendirme için özür dilerim. Amfinin lambalarını değiştirdiğimi hatırlıyorum ama muhtelemen sadece preamp lambalarını değiştirmiştim.

Geri