yurtdisindan alinan amfilere %18 vergi ustune %20 OTV vergisi ekleniyor mu?

merhabalar, thomann.de den 1500 eurodan daha ucuz olan bir amfi satin almak istiyorum fakat vergi konusunu tam olarak bulamadim. %18 vergiyi her turlu oduyoruz fakat amfiler OTV grubuna giriyor mu? yani %18 ustune %20 daha mi vergi odememiz gerekiyor.

Benim bildiğim yüzde 30 falan enstrüman vergisi ödemeniz lazım ama gümrük memurunun insafına kalmış biraz araştırın belki müzik aleti olmadığına falan ikna edip daha düşük vergi ödeyebilirsiniz

Thomann’dan enstrüman kablosu, harley benton vintage kabin ve birkaç yedek parça (straplock, manyetik vb.) sipariş etmiştim. Yaklaşık 40 gün sonra elime ulaştı. Sadece %18 vergi ödedim. Eğer amfilerde diğer ürünlere nazaran ek %30 vergilendirme varsa bilemem. Ben de %18 + %30 ödediğini yazanları okuduğum için temkinliydim. Kabinin üzerinde ya da önünde amfi belirtisi olmadığı için extra vergilendirme olmamış olabilir.

Benim asıl düşündüğüm, eğer böyle bir şey varsa gümrük memuru bunun ayrımını yapacak yetkinliğe sahip mi? Çünkü teslim alırken işlem yapan görevliye danıştığımda aldığım tek cevap “sadece %18 oluyor” oldu. Spesifik bir cevap alamadım. Yarın tekrar sipariş etsem bir diğeri “hayır kardeşim buna extra %30 ya da %20 ödemen gerekiyor” diyebilir.

Thomann’dan enstrüman kablosu, harley benton vintage kabin ve birkaç yedek parça (straplock, manyetik vb.) sipariş etmiştim. Yaklaşık 40 gün sonra elime ulaştı. Sadece %18 vergi ödedim. Eğer amfilerde diğer ürünlere nazaran ek %30 vergilendirme varsa bilemem. Ben de %18 + %30 ödediğini yazanları okuduğum için temkinliydim. Kabinin üzerinde ya da önünde amfi belirtisi olmadığı için extra vergilendirme olmamış olabilir.

Benim asıl düşündüğüm, eğer böyle bir şey varsa gümrük memuru bunun ayrımını yapacak yetkinliğe sahip mi? Çünkü teslim alırken işlem yapan görevliye danıştığımda aldığım tek cevap “sadece %18 oluyor” oldu. Spesifik bir cevap alamadım. Yarın tekrar sipariş etsem bir diğeri “hayır kardeşim buna extra %30 ya da %20 ödemen gerekiyor” diyebilir.
Evet o durumu duyduğum için bir şey de alamıyorum baya şanssızımdır şu an bi solar gitarım veya 7 telli hayvani harley benton Vs olurdu gitarım gerçi bc richin tadı da bi başka en garantisi galiba önceden gümrük memuru bi tanıdığın olacak

Bence genel olarak Gümrük memurları veya başka kamu görevlilerinin gerizekalı olduğunu düşünmeyin. Bazen istisnalar olunca bu forumda genel tepki ya ne anlayacak ki, geçti benimki ya da ulan gümrükçü bana taktı şeklinde oluyor. Gümrükçü tanıdığım filan yok ama kanunu vs okuyun ona göre de en kötü senaryo için plan yapın. Mutlaka bazı şansa durumlar ya da terslikler olabilir ama bu iş o kadar da oradaki adamların zeka seviyesi veya karakterlerine dayalı değil. Çoğu zaman elinize sorunsuz geçmesi adamın kapasitesizliği değil, uğraşmak istememesi ya da sizin iyiniyetli bir alışverişiniz olduğunu görüp yokuşa sürmemesi olabilir.

Gumruk memurları'nin yetkin olmaya ihtiyaci olan tek bir şey var o da google kullanabilmek. Ne aldiysaniz onu google'a yazip ne oldugunu ve fiyatini saniyeler icinde bulmak mümkün. Mevzuat, kararname, vs. E zaten onlari biliyorlar emin olun. Eksik veya hatali bildikleri cok ender durumda da bu çoğu zaman lehinize olmaz. Yanisi mevzuatta yazan ne ise onu odemeye hazir olun. Ha size beklediğinizden azi ciktiysa da tebrikler ama bir kere 6li tuttu diye her hafta tutacak degil.

Geri