Reaper - DAW içinde volüm ile render çıktısı arasındaki fark

Reaper DAW içerisinde duyduğum volüm ile söz konusu dosyadan çıktı aldığımda (Wav olarak) arada dramatik bir fark olduğunu fark ettim. Dosyayı dinlerken media player üzerinde volüm sonuna kadar bile açık olsa yine de arada ciddi bir fark duyuluyor. Bunun sebebi nedir acaba ?

Son düzenleme:
Bounce aldığın dosyayı tekrar Reaper'a import ederek kontrol edebilirsin, nerede tuhaflık olduğunu görmek için. Şu var ki ikisi arasında seviye farkı olur. DAW içinde seviyeler farklıdır, bounce hali farklıdır. Mix ve Mastering o yüzden var :) Fakat ses rengi farklı diyorsan o başka.

Ayrıntıya geçelim o zaman. Bounce edilen wavı Daw'a import edelim. Sonra projenin tamamını da bir kanala (BUS diyoruz ona) topluyoruz, ister folder içine al tüm kanalları (ki tercih etmem, çok fazla hareket olur) ister en iyisi Davul, Bas, Gitar filan hepsini Master send olarak göndermeyip BUS'a yolluyoruz.

Son aşama BUS'ta toplanan projeyi ve import kanalını yan yana getirip, ikisinde birini terz faz yaparak ton farklarını duyabiliriz, tabi seviyeleri ayarşamak kayıdyla ama burası da ince bir iş. Ama başka yollar da denenebilir. Biraz karmaşık görünebilir böyle tarifle.

Render ederken master seçeneği de yanlış seçilmiş olabilir. Render "Master mix" seçilmeli tercihen "time selection".

Spotify'da yayın standardı _tabi diyar mecralarda da_ bir değerde oluyor veya olmalı, DAW içinde çalışırken ise durumlar başka oluyor. Mix'deyken, sonunda masteringi düşünerek belli bir çizgide tutuyoruz sonra masteringde o çizgiden filan yayınlama seviyesine çıkıyoruz. Haliyle çalarken, input seviyeleri de tuşeye göre, enstrumana, şarkıya göre değişiyor ama o da belli çizgiler arasında oluyor malum. Hepsi başka bir gerçeklik başka realite. Son dinleyici ise bambaşka bir şey dinliyor. Şimdi senin dediğin iki seviye farkı aslında bu paragfın başındaki realiteyle sonunda realite arasındaki farkı işaret ediyor. Dolayısıyla bir nevi prodüksiyon parallax'ı oluyor.

Son düzenleme:
Ses seviyeleri, dinlenilen aygıta göre farklılıktan ziyade başka bir durumdan bahsedilmiş gibi anladım ben. Aklıma ilk reaper ile sistem farklı asio (driver) kullanıyorsa onla alakalı olabilir, gibi geldi. Bir de uzak ihtimal ama reaper içinde preferences -> auido içinde otomatik bir limitter ayarı var, oradaki ayarı aşıyorsa (ya da o ayarda bir hata varsa) çıktıyı otomatik kısıyor olabilir.

Ses seviyeleri, dinlenilen aygıta göre farklılıktan ziyade başka bir durumdan bahsedilmiş gibi anladım ben. Aklıma ilk reaper ile sistem farklı asio (driver) kullanıyorsa onla alakalı olabilir, gibi geldi. Bir de uzak ihtimal ama reaper içinde preferences -> auido içinde otomatik bir limitter ayarı var, oradaki ayarı aşıyorsa (ya da o ayarda bir hata varsa) çıktıyı otomatik kısıyor olabilir.
Bu limiter nerede tam olarak?

O ayar bir limiter değil öncelikle, sadece volüm ayarı. Belli bir seviyeyi geçince, çıkışı kapatıyor. Limiter, bir çeşit compressor olarak, belli bir seviyeyi aşan sinyali, belli bir orana bağlı kalarak kısar veya baskılar. Neyse bu ayrı bir şey.

Evet @barrios, dediğin gibi o bir emniyet subabı, kanal mute edilir ve görünür zaten. yeri gelmişken, o seçeneği "any track" olarak değil "master" olarak yapıp sonra da "0dB" ve "-1db" ayarlayabilirsiniz, spekarları ve kulakları korumak için. Ama hem günümüz yayıncılığında, hem de çalışırken bu değer çok yüksek olduğundan, "-6db" hatta "-10db" filan yapmak daha mantıklı, çünkü spotify gibi bir yerde zaten "-14db" maksimum. Senin volüm problemi için mix veya master level meselesi diyebilirim.

Detaya girmiyorum, çok uzun olur, kafa karışıklığı da yaratabilir. Şimdi farkettiysen şu soru gelebilir; "master -14 dB olacaksa neden gruplar bu kadar yüksek, onu nasıl yapacağız?". İşte orası yazıyı çok uzatır, pratik bir şey çıkaramayız. Ama senin problem bir seviyelendirme işi, görünen o ki.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O ayar bir limiter değil öncelikle, sadece volüm ayarı. Belli bir seviyeyi geçince, çıkışı kapatıyor. Limiter, bir çeşit compressor olarak, belli bir seviyeyi aşan sinyali, belli bir orana bağlı kalarak kısar veya baskılar. Neyse bu ayrı bir şey.

Evet @barrios, dediğin gibi o bir emniyet subabı, kanal mute edilir ve görünür zaten. yeri gelmişken, o seçeneği "any track" olarak değil "master" olarak yapıp sonra da "0dB" ve "-1db" ayarlayabilirsiniz, spekarları ve kulakları korumak için. Ama hem günümüz yayıncılığında, hem de çalışırken bu değer çok yüksek olduğundan, "-6db" hatta "-10db" filan yapmak daha mantıklı, çünkü spotify gibi bir yerde zaten "-14db" maksimum. Senin volüm problemi için mix veya master level meselesi diyebilirim.

Detaya girmiyorum, çok uzun olur, kafa karışıklığı da yaratabilir. Şimdi farkettiysen şu soru gelebilir; "master -14 dB olacaksa neden gruplar bu kadar yüksek, onu nasıl yapacağız?". İşte orası yazıyı çok uzatır, pratik bir şey çıkaramayız. Ama senin problem bir seviyelendirme işi, görünen o ki.
Bendeki değer +18 olarak ayarlıydı ! İlginç.

Eskiden, yani stream işi oturmadan evvel kalma bir şey olarak düşünebilirsin o deli seviyeyi. Hoparlör patlatır, aman dikkat. Dijitalde, master seviyesi olarak, 0dB üstü diye bir alanımız yok zaten.

Yaptığın ayarları mutlaka expot edip saklamanı tavsiye ederim, formattan sonra filan herşey sıfırlanmasın.
O da şöyle: Preferences/General/Export Configuration'dan yapıyorsun. Bu şekilde tüm ayarların yedeklenir.
Benim yaptığım ki tavsiye ederim; bir klasör açıyorum 2022-01 adında (şubatta 02 olacak, çünkü ara ara birşeyleri değiştirmek gerekiyor) onun içine de dosya olarak 2022-01-01 (sonraki 2022-01-02) gibi her bir exportu farklı kaydediyorum. Tabi onlar birikir, bir zaman tutuyorum bir sene filan, geriye dönmek gerekirse diye. Sonra geride üç, beş ay kalacak şekilde bırakıp, fazlasını siliyorum.

Hatta şuradan girip REAPER klasörünü de bir yere yedeklemelisin. (Options/Show REAPER resource path...) Buraya doğrudan ulaşamıyoruz, bu şekilde program içinden ancak.

Son düzenleme:
Eskiden, yani stream işi oturmadan evvel kalma bir şey olarak düşünebilirsin o deli seviyeyi. Hoparlör patlatır, aman dikkat. Dijitalde, master seviyesi olarak, 0dB üstü diye bir alanımız yok zaten.

Yaptığın ayarları mutlaka expot edip saklamanı tavsiye ederim, formattan sonra filan herşey sıfırlanmasın.
O da şöyle: Preferences/General/Export Configuration'dan yapıyorsun. Bu şekilde tüm ayarların yedeklenir.
Benim yaptığım ki tavsiye ederim; bir klasör açıyorum 2022-01 adında (şubatta 02 olacak, çünkü ara ara birşeyleri değiştirmek gerekiyor) onun içine de dosya olarak 2022-01-01 (sonraki 2022-01-02) gibi her bir exportu farklı kaydediyorum. Tabi onlar birikir, bir zaman tutuyorum bir sene filan, geriye dönmek gerekirse diye. Sonra geride üç, beş ay kalacak şekilde bırakıp, fazlasını siliyorum.

Hatta şuradan girip REAPER klasörünü de bir yere yedeklemelisin. (Options/Show REAPER resource path...) Buraya doğrudan ulaşamıyoruz, bu şekilde program içinden ancak.
Alpan, doğru mu anlıyorum ? Bir zamanlar "Loudness wars" diye bilinen hadise, online streaming mecrası baskın hale gelince artık sonlandı mı diyorsun ?
Benim kendime referans aldığım ve görece eski kayıtlarda inanılmaz bir volüm var. Bunları Reaper içerisinde açtığım zaman çatır çatır +2-3 dB vuruyorlar master fader üzerinde. Ama Spotify ve özellikle you tube gibi mecralarda çok daha "tame" volümler duyuyorum, o gümbür gümbür hali de yok eski kayıtların. Bu yüzden mi ?

Evet, tüm metrelerde ona göre binbir ince ayarlar geldi. Stream platformları farklı seviyeleri kendilerine kriter aldı. İşte Spotify -14dB, Youtube -16 dB olması lazım vb. Buna dikkat etmek lazım, Spotify bu seviyeyi aşanı kendi kısıyor daha doğrusu kompresliyor, bu da bozulma demek, sinyalin tepelerini ezmesi demek.

Referans almak önemli fakat en iyisi Apple müzikten parça satın alıp Reaper'da açmak. Streamden Reaper'a analog olarak kaydetmek yanlış fikir verir, aklıma gelmişken. CD'den rip alıp atsan o da iyi tabi ama stream açısından bilgi sağlamaz bize.

Bu arada gelen standarda LUFS deniyor. Reaper'da Fx'lerde aratırsan kendi LUFS metresi var. Üstünde bir çok ayarı var. Yeni yaptılar, bir kaç ay oldu, muadilli olanlara para vermekten kurtardı ama çok ileri seviye ölçüm yapan şeyler de var farklı firmalardan.

Geri