ilk floyd rose tel değişimi

İlk gitarımı alalı 7 ay oluyor, floydlu bir gitar almıştım ve korktuğum başıma geldi, telim koptu. daha önce hiç floydlu bir gitarın telini değiştirmedim. Sizce kendi başıma değiştirebilir miyim?
Çok mu zor olur?
gitar: epiphone les paul nightfall
floyd rose special

Abartıldığı kadar zor olduğunu düşünmüyorum. 4 numara alyan anahtar gerekiyor.
-Tremolo kolunu takıp köprüyü hafif öne yatırın.
-Köprünün arkasına sabit tutması için bir şeyler sıkıştırın (kağıt karton ne bulursam katlayıp koyuyorum altına)
-Üst eşik kilitlerini açın.
-Telleri tek tek değiştirin, köprüyü biraz gevşettiğiniz için telleri gergin takmayın, aşırı gevşek de olmasın ama.
Tavsiye olarak, alyanları açarken sıkılığını test edin tekrar sıkarken ondan fazla sıkmayın hemen yalama olacaklarmış gibi bir hissiyatı var.
Kolay gelsin.

Kendi başına değiştirirsin ama başlamadan video filan bul seyret iyice anla detayları. Bodoslama girişip başlangıç referans noktanı şaşırma ki lan şura mıydı, böyle miydi diye dolanma... ayrıca 7 ay çok uzun bir süre tel değişimi için, kopmasını bekleme.
Üstte de yazılmış, ben yapmazdım ama tek tek değiştirmek köprüyü ayarlamak için kolaylık olabilir ilk defa yaparken. Sap (fretoboard) temizliği zor olur öyle de gerçi...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Abartıldığı kadar zor olduğunu düşünmüyorum. 4 numara alyan anahtar gerekiyor.
-Tremolo kolunu takıp köprüyü hafif öne yatırın.
-Köprünün arkasına sabit tutması için bir şeyler sıkıştırın (kağıt karton ne bulursam katlayıp koyuyorum altına)
-Üst eşik kilitlerini açın.
-Telleri tek tek değiştirin, köprüyü biraz gevşettiğiniz için telleri gergin takmayın, aşırı gevşek de olmasın ama.
Tavsiye olarak, alyanları açarken sıkılığını test edin tekrar sıkarken ondan fazla sıkmayın hemen yalama olacaklarmış gibi bir hissiyatı var.
Kolay gelsin.
çok teşekkür ederim
bu arada eskiden 0.9 tel takılıydı şimdi 10 takmaya çalışacağım tel kalınlığı değiştiği için ekstra bir ayara gerek var mıdır?

Floyrose ve govde arasina kalin bir karton gibi bir sey sıkıstir. Telleri gevsetince floyd govdeye yapismasin. Eger tel kalinligini degistireceksen bir lutihenin yanina git ogretmesini rica et. 10 luk telde floydun yaylarini sikmazsan floyd havalanacaktir. Sonrasi sap ayari zaten.

nereden sıkacağım acaba

Sap ayarınızı bir ustanın/lütiyenin yapmasında fayda var, kendiniz yapmaya kalkmayın bence bu aşamada. Hassas bir konu sap ayarı, hatalı yapıldığında bayağı masraflı ve zararlı olabilir.

yaklaşık 1 aydır tel yok gitarımda

Gitarınızı da mümkün mertebe tamamen telsiz şekilde bırakmayın, uzun vadede bu da iyi bir durum değil.

Geri