Ltd Esp Ec256 Gitar Hakkında

Herkese merhaba. Öncelikle bulunduğumuz şartlarda böyle bir ülkede böyle bir forum keşfettiğim için çok mutlu oldum. Müziğiniz daim olsun her zaman. Bugün bir konu başlığı açmıştım Epiphone les paul standard üzerinde emg 81-85 manyetik olan bir gitar alacaktım ama forumdan iki değerli arkadaş gitarın ağır bir gitar olduğunu, yeni başlayan birisi için kalın sapının olduğunu ve üzerindeki manyetikler de hard rock için olduğunu söylemeleri üzerine almaktan vazgeçtim. Şimdi ec256 ya yönelmek istiyorum bütçem 6500 tl, amfi alamayacağım 2-3 ay param olmadığı için. Ec256 hakkında bana bilgi verip önerir misiniz değerli forum üyeleri?

Oncelikle Epiphone LP sapları her zaman kalin değil, hatta o gitar ilandaki siyah gitar ise cok buyuk ihtimalle ince 60s sapa sahiptir ve gayet konforlu. O gitarin stok manyetikleri vasat, beğenmediğim manyetikler ve üzerindeki EMG manyetikler her ne kadar metal müziğe yönelik olsa da tonal acidan büyük fark yaratacaktır. Aslinda EMG manyetikler clean ve crunch tonlarında da kotu degil ama modern kaliyor PAF tarzi manyetiklere göre. Lakin EC256 da dahil olmak üzere alacağınız neredeyse tüm başlangıç ve orta düzey gitarlarda benzer vasat stok manyetikler olacaktır. Yani demek istiyorum ki, eger beğendiğiniz muzik tarzi hard rock- metal türleriyse Epi LP tercih edilesi olur ve EC256'dan her yönüyle daha iyi gitar. Eger ne tarzınız olduğunu bilmiyor veya pop, blues gibi cok daha soft müzikler dinliyorsaniz o zaman ikinci el SX, ibanez veya squier strat gibi daha ucuz gitarlwra yönelip kalan para ile id core 10 almak cok daha mantıklı. 2 - 3 amfisiz kalmamış olursunuz.

Aslında o bütçeyle hem gitar hem de amfi almak daha mantıklı olabilir. Gitarı alınca kısa süre sonra illaki amfi de almak isteyeceksiniz. Siz amfi için para biriktirirken malum piyasa koşullarından ötürü zorlanadabilirsiniz.
Orta halli gitarla amfisiz kalmak yerine, düşük orta seviye bir gitarla amfi daha tercih edilesi bence.

6500 TL bütçe hala gitar ve amfi almaya yeter bir bütçe bence. Tabiki eskisi gibi olmadığı ortada, kabul. Bence gitar + amfi alın derim. Anladığım kadarıyla tarzınız henüz net değil. Gitar olarak H - S -H dilzimli bir gitar bence sizin için uygundur. İlerde daha net bir şekilde konuşursanız o zaman değiştirirsiniz. Amfi olarak ise çok bilgim yok ama Blackstar ID core serileri öneriliyordu bu bütçede.

6.500-TL ile önce bir amfi alır gitar için para biriktirirdim.
Örnek olarak mesela bu : Boss Katana 100 mk2 / Boss Ga-Fc GA Foot Switch Pedalı - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 990707737
Sonuç olarak enstrüman ister limon kasasından yapılmış olsun isterse de Honduras gül ağacından yapılmış olsun. Üzerinde de en iyi manyetik olsun. Doğru ve temiz sesi iletemeyecek bir cihaz olmadığı sürece forum forum gezip başlık açarsınız. Yada bitmeyen bir arayışa girersiniz Neden istediğim sesi alamıyorum şeklinde.​

Örnek olarakta buna benzer bir gitar için para biriktirirdim : Fender Squier Bullet Elektro Gitar - En Uygun Fender Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 1006089516

Son düzenleme:
6.500-TL ile önce bir amfi alır gitar için para biriktirirdim.
Örnek olarak mesela bu : Boss Katana 100 mk2 / Boss Ga-Fc GA Foot Switch Pedalı - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 990707737
Sonuç olarak enstrüman ister limon kasasından yapılmış olsun isterse de Honduras gül ağacından yapılmış olsun. Üzerinde de en iyi manyetik olsun. Doğru ve temiz sesi iletemeyecek bir cihaz olmadığı sürece forum forum gezip başlık açarsınız. Yada bitmeyen bir arayışa girersiniz Neden istediğim sesi alamıyorum şeklinde.​

Örnek olarakta buna benzer bir gitar için para biriktirirdim : Fender Squier Bullet Elektro Gitar - En Uygun Fender Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 1006089516
Buna katilmiyorum. Gitar almak isteyen 6500 TL butceli birine parasıyla amfi al demek mantıksız hocam. Cocuk gitar calacak, once gitar alacak elbette. Ayrica katana 100 de abarti amfi bence yeni baslayan biri için. Hatta evde kullanmak için de ilk tercih degil bence. Ben uzun yıllardır gitar çalarım, Katana 100 amfimi satip id core 10 V3 aldim ve ne yalan söyleyeyim cok daha mutluyum. Bu da ayrı post konusu, uzatmayayim. Ayrica ucuz ve kalitesiz gitar her zaman ucuz ve kalitesiz ton verecektir. Istersen Marshall plexi 4x12 amfiye bağla bu değişmez. Bütçenin alabildiği en iyi gitari almak her zaman iyidir.

Ben yine amfide ısrarcıyım.

Postu açan kişi aktif bağlama çalan birisi. Sanırım ses tone v.s. konulara hakim olduğunu düşünmek istiyorum.

Elektro bağlama çalıyorsa zaten elektro bağlamada clean tonlar için amfi seçiminin ne derece önemli olduğunu biliyordur.

Kuru bağlama çalıyorsa da zaten nasıl bir amfi tercih etmesi gerektiğini de biliyordur.

Ben yine amfide ısrarcıyım.

Postu açan kişi aktif bağlama çalan birisi. Sanırım ses tone v.s. konulara hakim olduğunu düşünmek istiyorum.

Elektro bağlama çalıyorsa zaten elektro bağlamada clean tonlar için amfi seçiminin ne derece önemli olduğunu biliyordur.

Kuru bağlama çalıyorsa da zaten nasıl bir amfi tercih etmesi gerektiğini de biliyordur.
O zaman para biriktirmeye devam edip Fender twin reverb alsin bence. Clean tonlari Katana'nin içinden geçer cunku 😊.

Geri