Online alışverişte tel tavsiyesi

Pek çoğunuzun biliyor olabileceği üzere, mağazalarda 0.10 set elektro gitar teli bulunmuyor. Kadıköy Do-Re ve Stage Müzik'de yoktu mesela sorduğumda.
Özellikle 2 şey açısından deneyimi olanlardan online alışveriş tavsiyesi rica ediyorum:

1)Uygun fiyatlı olsun. Elixir olmaz. Blue Steel ayarı bir şeyler olabilir. Hadi olmadı D'addario olsun.

2)Güvenilir bir satıcı-site olsun. Telin SAĞLAMLIĞI-YENİLİĞİ açısından demek istiyorum.
Çünkü ucuza paketle tel alıp da içinden paslanmış tellerin fışkırdığını duymuşluğum var. Böyle bir kepazelikle karşılaşmak istemem tabii.

Teşekkürler herkese...

Stokta var görünüyor. Bugüne kadar %90 mydukkan'dan aldım tellerimi. Onun da %90'ı Elixir ama başka marka alıp da kötü çıktığı da olmadı.
Bir de birkaç ay evvel yine bir Elixir kıtlığı yaşanmıştı, o zaman da amazon.tr'den söyledim ama satıcı Almanya - 72 saat olmadan kapımdaydı.

Stokta var görünüyor. Bugüne kadar %90 mydukkan'dan aldım tellerimi. Onun da %90'ı Elixir ama başka marka alıp da kötü çıktığı da olmadı.
Bir de birkaç ay evvel yine bir Elixir kıtlığı yaşanmıştı, o zaman da amazon.tr'den söyledim ama satıcı Almanya - 72 saat olmadan kapımdaydı.
Tamamdır. Şimdi aklıma geldi, sanırım bu paslı tel skandalı bir indirim furyasında yaşanmış.
My dükkandan asla enstrüman alınmaz şeklinde genel bir kabul var kafamda, ama tel vs. için aslında gayet pratik olabileceği aklıma gelmemişti.

15 gün önce yolum tünele denk gelmişti. Rıfat ustanın dükkanına uğradım 13 paket 0.9 0.42 elixir aldım ki elinde de daha bir o kadar vardı.

0.10 tel istemediğiniz kadar var her makanın. İster oradan elden alın isterseniz de kendi internet sitesinden taksit imkanı ile alın.

Ben de mydükkan ile bir problem yaşamadım. D'addario 110 kullanırım genelde. Tel konusunda şöyle bir şey de yapıyorum bu arada: Thomann'dan bir şey alacaksam ki senede bir iki oluyor, sepete bir de 10'lu 110 xl atıyorum. Tek başına kargo parasıyla mantıklı değil ama başka bir şeyin yanına eklendiğinde fiyat Türkiye fiyatına göre neredeyse yarı yarıya düşüyor.

@barrios abiiim. Bende mydukkan.com üzerinden pandeminin hemencecik öncesinde 1 defa bir alış verişim oldu. Pedal almıştım. Siparişten sonra telefon açtım. Bir bayan ile görüştüm adını anımsamıyorum ama sanırım bu forum sayfalarında yine bir online muhabbeti vardı orada yazmıştım.
Abiiim ben böyle bir ilgi alaka inan görmedim. Aynı gün kargo dedim, tamam dedi. Ürün güzel paketleyin dedim, tamam dedi. Hediye james hetfield pena set verin dedim, tamam dedi.
Ben ne desem hanımefendi hep tamam diyordu :) dedim ki aha yine kafaya alıyorlar dedim.
Ohannes 7 saat sonra kapım çaldı ve neye tamam dedi ise hepsini yapmışlardı. Buda benim mydukkan tecrübem

Ben sahibinden'de gümrükten gelen Daddario ve Elixir almıştım. Tellerin paketleri açılmamıştı ve taktığımda da gayet iyi durumdaydı.

Bunun dışında Hepsiburada, Trendyol'dan da aldım ve gayet iyi tecrübelerim oldu. Paslı telle karşılaşmadım.

Hazır tel muhabbeti açılmışken sormak isterim. Paketi açılmamış telin durduğu yerde paslanma, korozyona uğrama vb bir durum söz konusu olur mu? Yani bugün aldığım bir paket tel 5 yıl sonra paketini açtığımda karşıma paslı çıkar mı?

Ben sahibinden'de gümrükten gelen Daddario ve Elixir almıştım. Tellerin paketleri açılmamıştı ve taktığımda da gayet iyi durumdaydı.

Bunun dışında Hepsiburada, Trendyol'dan da aldım ve gayet iyi tecrübelerim oldu. Paslı telle karşılaşmadım.

Hazır tel muhabbeti açılmışken sormak isterim. Paketi açılmamış telin durduğu yerde paslanma, korozyona uğrama vb bir durum söz konusu olur mu? Yani bugün aldığım bir paket tel 5 yıl sonra paketini açtığımda karşıma paslı çıkar mı?
Olabilir. Vakumlu paketler dahi delinebiliyor vb.

Ernie Ball denemelisin. Hava almayan pakette satılıyor ve tonları da güzel. Fiyat olarak da Elixir'in yarı fiyatına. Şahsen elixir bana daha kullanışlı ve uzun ömürlü geliyor ama fiyatı malum. O nedenle ernie ball tercih ediyorum artık

Paket hava almayan bir paketse paslanmaz, paket içine oksijen barındırmayan gazlar basıyorlar. Ancak oksijenle temas varsa teller durduğu yerde de paslanacaktır. Paslı olmasa bile, gitara takıldıktan çok kısa süre sonra sürtünme ile üzerindeki gevrekleşmiş kaplama dökülecek ve 1-2 hafta geçmeden paslanacaktır.

Mydukkandan çok alışverişim oldu en ufak problem yaşamamıştım bunca zamandır. Fakat son alışverişimdeki saçmalıktan ötürü bir daha en azından tel satın almayı düşünmüyorum. Dean markley tel almıştım iki paket ikisinde de sol si mi telleri paslı çıktı. Müşteri hizmetlerine yazdım geri gönderin inceleyelim dediler. Dedim neyi inceleyeceksiniz altı üstü tel yalan mı söyleyeceğim. Telleri tekrar paketle bir de kargoyla mı uğraşacağım yani? Attım telleri gitti, o zamandan beri mydukkan kullanmıyorum. 2007 den beri müşterileriydim halbuki.

Pek çoğunuzun biliyor olabileceği üzere, mağazalarda 0.10 set elektro gitar teli bulunmuyor. Kadıköy Do-Re ve Stage Müzik'de yoktu mesela sorduğumda.
Özellikle 2 şey açısından deneyimi olanlardan online alışveriş tavsiyesi rica ediyorum:

1)Uygun fiyatlı olsun. Elixir olmaz. Blue Steel ayarı bir şeyler olabilir. Hadi olmadı D'addario olsun.

2)Güvenilir bir satıcı-site olsun. Telin SAĞLAMLIĞI-YENİLİĞİ açısından demek istiyorum.
Çünkü ucuza paketle tel alıp da içinden paslanmış tellerin fışkırdığını duymuşluğum var. Böyle bir kepazelikle karşılaşmak istemem tabii.

Teşekkürler herkese...
İzmir de yaşıyorum ve bilen bilir Çankayada zuhal ve dore yan yana.Ne zaman gitsem 0.10 set bulunmadığını ve 7 telli bir set alıp en kalın teli kullanmazsam olacağını söylüyorlar.Bu olay pandemiden önce yaşanmıştı , geçen yaz da aynı şey başıma gelince bir daha mağazadan almamaya karar verdim.

Paket hava almayan bir paketse paslanmaz, paket içine oksijen barındırmayan gazlar basıyorlar. Ancak oksijenle temas varsa teller durduğu yerde de paslanacaktır. Paslı olmasa bile, gitara takıldıktan çok kısa süre sonra sürtünme ile üzerindeki gevrekleşmiş kaplama dökülecek ve 1-2 hafta geçmeden paslanacaktır.
5 yıllık yedeğim var. İnşallah patlamam 😁
Dolar kuru sağolsun

Yıllardır mydukkan üzerinden defalarca toplu paket, çoklu tekli, karman çorman tekli vs. farklı biçimlerde tel aldım. Bir kere bile sıkıntı yaşamadım. Bir ara dean markley indirimi döneminde tekli 0.62/0.64 aldım bir dolu, arayıp "bazılarının paketleri deforme olmuş, isterseniz farklı ürünlere yönlendirelim" diye haber verdiler. Ki paketi yırtık olanları da aldım çünkü yokluk :') Onlarda da hiçbir sorun yok, bir dolu silica gel paketi attım bunları muhafaza ettiğim kutuya. Ne pas ne kararma hiçbir şey.

Tabi ki benim memnuniyetim başkalarının olumsuz deneyimlerini geçersiz kılmaz. Kendi adıma sorun yaşamadım diyeyim.

Teşekkürler herkese...
hoca diğer yorumları okumadan direkt yazıyorum
daha önce buzukiye 2 kez La Bella tel aldım farklı satıcılardan, paslı çıkınca foto çekip iade ettim, ücretini aldım.
Hava almayan paket olmasına rağmen oldu.
Böyle bir durumda zaten satıcı bedeli karşılamalı. Nasıl bir depoda durdu, naptıysa kendi meselesi. Süreçle uğraşmak istemezsen anlarım ama tek yaptığım geri kargoya vermek ve 3-4 gün beklemek oldu.

Net şu satıcı tavsiye edemem, keza markayı da sen daha iyi bilirsin ama Ernie Ball slinky iyi gidiyor :)

Geri