Squier cv hakkında

Öncelikle merhaba. Fender classic vibe 50s tele almayı düşünüyorum. Bir çok yerde classic vibe serisi gitarların oldukça iyi olduğunu ve meksika üretim fenderlerle kıyaslanabilecek düzeyde olduklarını duydum. Bildiğiniz üzeri mim fenderler artık player adı altında satılıyor. Player serisi gitarların gövdeleri de amerikan fenderler gibi alder wood. Fakat classic vibe serisi gitarların gövdesi pine wood. Yanlış bilmiyorsam Fender ve hatta Gibson ilk dönemlerde çam ağacını kullanmış. Fakat ağaç deformasyona ve yamulmaya çok açık olduğundan, (Hatta Gibson truss rod sistemini bu nedenle geliştirmiş) sonradan alder wooda geçilmiş. Benim aklıma takılan classic vibe serisi gitarlarda kullanılan çam ağacına dayanıklı olması için herhangi bir işlem uygulanıyor mu? Bu tür gövdeden yapılan bir gitarı kullanmak ne kadar sağlıklı olur, ayrıca ton açısından çok büyük fark yaratır mı? Ayrıca son bir eklemede bulunmak istiyorum 50s olan gitarlar pine 60s nato 70s ise poplar bu ağaçlardan hangisi en iyi tonu verir?

Son düzenleme:
Govde ağacına bu denli takilmaniza gerek yok ancak tabiiki genel olarak tona az ya da cok etki edecektir. Gitarin genel toplami içinde govde ağacının kalitesini ayırt edebilecek düzeyde gelismis kulağınız varsa farkli modellerini deneyip karar verirsiniz, yoksa cok onemsemenize gerek yok.

Fender MIM stratlarda alder hep kullanılıyordu bu arada. Standart seride de öyleydi.

Squier CV serisinde daha ucuz donanım kullanılıyor, kopru vs gibi. Benim fi tarihinde kullandigim alder govdeli Çin üretimi CV50s'te fretler de yumusak alaşımdi mesela ve çabuk aşınmaya yatkindi. Onun dışında, şu yeni poplar, çam gövdeli serilerinde nasıl bilmiyorum ama daha önceki üretimlerinde vasatın uzerinde kalitede manyetikler vardi. Ozetle, bir Fender MIM veya USA strat kalitesinde hicbir zaman olmadılar ve muhtemelen hala değiller. Yine de affinity serilerine göre belirgin olarak daha iyi oldukları söylenebilir.

Eger sifir CV serisi düşünüyorsanız kesinlikle ikinci el Fender Player strat öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Squierler oldukça yol katetti artık eski çin üretim squierlerle alakaları bile yok. Classic vibe serisinde MIM fenderlerdeki alnico 5 single coiller kullanılmasa da fender designed alnico single coiller kullanılıyor. İkinci el konusuna gelicek olursak,eğer Türkiye'den alacak olsam ikinci ele yönelirdim fakat Almanya'dan bir tanıdığım aracılığıyla alacağım. Orada sıfır cvler 400 euro (günümüz kuruyla 7000tl) civarında iken burada ikinci elleri bile 10k civarı. Player serisi ise orada yine sıfırları olmak üzere 700 euro (12000tl) civarı iken burada ikinci eller 15k dan başlayıp 20k ya kadar gidiyor, yani fiyat farkı uçurum. Oradan ikinci el almaya kalktığımda ise ebay gibi sitelerde sıfır fiyatına çok yakın fiyatlardan bahsediliyor ve maalesef deneme görme şansım yok bu da büyük bir dezavantaj.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Squierler oldukça yol katetti artık eski çin üretim squierlerle alakaları bile yok. Classic vibe serisinde MIM fenderlerdeki alnico 5 single coiller kullanılmasa da fender designed alnico single coiller kullanılıyor. İkinci el konusuna gelicek olursak,eğer Türkiye'den alacak olsam ikinci ele yönelirdim fakat Almanya'dan bir tanıdığım aracılığıyla alacağım. Orada sıfır cvler 400 euro (günümüz kuruyla 7000tl) civarında iken burada ikinci elleri bile 10k civarı. Player serisi ise orada yine sıfırları olmak üzere 700 euro (12000tl) civarı iken burada ikinci eller 15k dan başlayıp 20k ya kadar gidiyor, yani fiyat farkı uçurum. Oradan ikinci el almaya kalktığımda ise ebay gibi sitelerde sıfır fiyatına çok yakın fiyatlardan bahsediliyor ve maalesef deneme görme şansım yok bu da büyük bir dezavantaj.

Valla ilk mesajinizda hayatınızda elinize hic Squier CV almamış gibisiniz. Ikinci mesajinizda ise eski ve yeni serileri gayet tecrube etmiş gibisiniz. Oyle kağıt üzerindeki spec'lere göre veya video izleyerek olmuyor dostum bu isler onu söyleyeyim (bunu 70 - 80 kadar belki daha fazla sayıda farkli elektro gitar kullanmış biri olarak söylüyorum). Ayrica, eski Çin üretimlerinin daha iyi olduğu genel kanıdır (mesela onlarda Tonerider manyetikler var, hicbir zaman Fender bunu dile getirmese de. Yenilerde aynen devam ediyorlar mi bilmiyorum). Ağaçları daha ucuz agaclar olarak secmeleri bile bir fikir verir aslinda. Yine de kötü gitar olduklarını düşünmüyorum. Ben olsam, spec filan bakmadan rengini, klavyenin beğendiğimi alir gecerim. Nihayetinde dusuk segment gitarlar hala.

Ben de tekrarlamış olayım, müzik mağazasında player ve cv denerseniz en iyi cevabı alırsınız. Çam ağacı konusunda bilgim yok ama ağaçtan sonra boya vernik katmanları var dolayısıyla direkt ağaca temas etmiyorsunuz. Ve yamulacağını sanmıyorum

Geri