Player (Meksika) Stratocaster İşçilik Hataları

Merhaba herkese,

Yeni aldığım Player Stratocaster'da bazı işçilik hataları farkettim. Bir yandan sonuçta Meksika üretimi normaldir diye düşündüm ancak ilk kez bu kadar pahalı bir gitar aldığım için emin de olamadım o nedenle danışmak istedim.

Öncelikle sapın gövdeyle birleştiği yerde fotoğrafta görebileceğiniz mavi yeşilimsi bir leke var. Sap tutkalla yapıştırılmış olsa normal diyeceğim ama vidalı olduğu için anlam veremedim. Bir de diğer fotoğrafta görebileceğiniz üzere kafa kısmında bir yerde hafif bi renk farklılığı var, saten kaplama orantısız atılmış gibime geldi.

Bunlar normal midir fikir verebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

Dosyalar

• 20221206_215928_resized.jpg
    20221206_215928_resized.jpg
    251 KB · Gösterim: 235
  • 20221205_221540.jpg
    20221205_221540.jpg
    941.7 KB · Gösterim: 200
Merhaba herkese,

Yeni aldığım Player Stratocaster'da bazı işçilik hataları farkettim. Bir yandan sonuçta Meksika üretimi normaldir diye düşündüm ancak ilk kez bu kadar pahalı bir gitar aldığım için emin de olamadım o nedenle danışmak istedim.

Öncelikle sapın gövdeyle birleştiği yerde fotoğrafta görebileceğiniz mavi yeşilimsi bir leke var. Sap tutkalla yapıştırılmış olsa normal diyeceğim ama vidalı olduğu için anlam veremedim. Bir de diğer fotoğrafta görebileceğiniz üzere kafa kısmında bir yerde hafif bi renk farklılığı var, saten kaplama orantısız atılmış gibime geldi.

İşte hep anlatmaya çalıştığım şey bu. Bu "marka" gitarlar, sırf o marka yüzünden zaten ederinin çok üzerinden satılıyor ve bu ekonomide Türkiye'ye artık o kadar pahalıya geliyorlar ki, insanlar gerçekten çok yüksek kalitede gitar aldığını düşünüyor.
Oysa Player serisi hakkında zaten şimdiye kadar bir ton eleştiri duydum ve bunu Fender ile ilgilenmeyen birisi olarak söylüyorum. Player serisi muhtemelen bir piyasa cinliğinden ibaret. Ibanez'in Endonezya gitarlara "Premium" demesinin bir başka versiyonu. Aynı işçilik kalitesinde gitar Endonezya yapımı Harley Benton'da 5000 TL. AZ'nin Zuhal satış fiyatı 37 bin TL. Harley Benton Türkiye'ye yeni mevzuat ile belki 10.000 TL'ye gelir uğraşırsanız, ama yine de Ibanez'in kazığına göre çok ucuz kalıyor.
Tecrübe diyelim. Kolay gelsin.

İşçilik hataları iğneden ipliğe neredeyse her şeyde var ve karşımıza çıkıyor.

Fender player ile sahne yapanda var yerin dibine sokanda var.

Ancak unutulmamalıdır ki. Fender Player eski Mexican standart strat'ın YENİ ADIDIR. Fiyat performans olarak her seviyedeki kullanıcıya hitap eder.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplarınız için teşekkür ederim, dediğim gibi elektro gitar konusunda deneyimli olmadığım için neyin normal neyin anormal olduğunu bilemedim. Yalnız bu mavi-yeşil leke ile ilgili şöylr bir şey farkettim; benim gitarımın seri numarasını arattığımda benimkiyle beraber bir de mavi bir strat çıkıyor. Büyük ihtimalle benim sap fabrikada önce bu mavi gitara takıldı sonradan bir şekilde benimkine takıldı. O görünen leke de mavi gitardan kalan boya. Zaten ışık tutulduğunda böyle metalik bir rengi var aynı seri numarasında çıkan gitar gibi. Değişik geldiği paylaşmak istedim :)

Cevaplarınız için teşekkür ederim, dediğim gibi elektro gitar konusunda deneyimli olmadığım için neyin normal neyin anormal olduğunu bilemedim. Yalnız bu mavi-yeşil leke ile ilgili şöylr bir şey farkettim; benim gitarımın seri numarasını arattığımda benimkiyle beraber bir de mavi bir strat çıkıyor. Büyük ihtimalle benim sap fabrikada önce bu mavi gitara takıldı sonradan bir şekilde benimkine takıldı. O görünen leke de mavi gitardan kalan boya. Zaten ışık tutulduğunda böyle metalik bir rengi var aynı seri numarasında çıkan gitar gibi. Değişik geldiği paylaşmak istedim :)
"Normal" derken, bu sözcüğünün anlam kaymalarına dikkat etmek lazım:)
"Normal", "olması gereken" (norm) anlamına da gelir; "mazur görülebilecek, doğal kabul edilebilecek" anlamına da... İlki normatif, ikincisi deskriptif kullanımıdır. İlki olması gereken, ikincisi "mevcut hal-hali hazırdaki durum" anlamına gelir.
Marka değerine bir dünya fiyat biçilen gitarlar için bu durum ilk anlamda "normal" filan değil.
Ama kalitenin açıkça düştüğü, artık eski kaliteye çok daha fazla para verilerek ulaşılan bu dönemde, ikinci anlamda "normal".

Maalesef işçilik hataları custom shop gitarlarda bile oluyor artık. Pandemi nedeniyle artan talepleri ve tedarik zincirini falan bahane ediyorlar ama, artan maliyet ve düşen kalite açıkçası rahatsız edici.

YouTube'da tonlarca video var. Finishinde kıl olan Gibson les paul'den, zımpara izleri olan USA Jackson Soloist'e, klavyesinde kurt deliği olan gitarlara kadar uzanan uzun bir liste var. 50 kişilik kontrol ekibim var diyen Sweetwater'dan bile alınan gitarlarda saçma sapan ve çok bariz sıkıntılar olabiliyor. Bunlar olmamalı bence, özellikle bir kaç bin dolarlık bir gitarda.

İki tane Kore yapımı LTD var şu an elimde, biri MH-400NT diğeri MH-1000ET. İkincisi 1000 Euro üzerinde bir enstrüman. Biri 2007 yapımı diğeri 2021. İkisinde de belli başlı işçilik hataları var. Hatta her ikisinde de arada 14 yıllık fark olmasına rağmen headstockun aynı noktasında boya akması var. Şansıma denk geldi. Yapısal ya da çalımı etki eden şeyler değil hepsi kozmetik ve her iki gitar da taş gibi aslında ama bu pürüzler can sıkıcı olabiliyor. Her ikisi de çok sevdiğim enstrümanlar, ama ilk fark ettiğimde "bana B-stock ya da çakma gitar mı çaktılar acaba" diye düşünmedim değil. Bu gibi pürüzlerden kaçınmak için görerek, seçerek, yakın mercekle inceleyerek almak gerekli sanırım. Dİğer türlü şansa kalıyor.

Bazı süper ucuz gitarların finishlerinin hatasız olması da ayrı bir tezat, orayı hiç anlayamadım. İlk gitarım 150TL'lik Manuel Raymond'du. Üzerinde bir kusur gördüğümü hatırlamıyorum. Arkadaşıma da Pacifica aldık mesela, onda çokça hata görmeyi beklerken hiç QC problemine rastlayamadım.

BMW .... çok egzotikler hariç her modelini ya kullandım ya da bindim....
Audi .... keza her model olmasa da...

En ucuz, en "player" ya da "driver" modelinde bile en ufak bir hata, eksik görmedim. Tamam herşey parası kadar ama bulabileceğiniz en ucuz BMW'de bile küllük tıkırdamaz, ibreler titremez, kapılar gıcırdamaz.vs vs vs.... yani MARKA olmak kolay değil. İstediği kadar büyük olsun Gibson ve Fender MARKA olabilme kapasitesini kötüye kullanıyor ya da özen göstermiyor. ESP.... bambaşka bir boyutta. En ucuz LTD'yi bile gözü kapalı alır kullanırım.
Zaten Fender Player adı üstünde "çalıcı", genel bir kitleye hitap ediyor... nerede Deluxe'lar :)

Yeni gitarlarda kalite kontrol sorunları var. Meksika, Endonezya, USA, Kore, Çin farketmez. Kalite kontrolü düzgün yapılmayan üründe sıkıntılar çıkar - çıkmazsa da şansınıza kalmış. Geçenlerde arkadaş için mağazada sıfır gitar denerken Gibson USA modellerden birinde epey sorun gözlemledik. 2 bin dolarlık bir gitarda bu tarz sorunların (aslında hiçbir sorun olmaması lazım) olması kabul edilemez. O marka gitara logosunu koymuşsa sonuna kadar malına sahip çıkıp yüksek kalite sunması lazım. Hadi düşük serilerde kullanılan malzeme daha ucuz ama bu finishingin sorunlu olmasını haklı çıkaramaz hiçbir zaman. Kalite kontrolün işi bu. Sıkıntılı ürün kalite kontrolü geçmemeli. Ne pandemi, ne malzeme tedarik sonunları müşterilerin beklentilerini düşük tutmaya açıklama olamaz. Açıkçası ben bu zamanda sıfır bir gitar almayı asla istemem (daha önce üretilmemiş tamamen yeni bir ürün/model değilse eğer). Son iki ay içinde 3 gitar aldım hepsi de ikinci el ve en az 15 yıllık gitarlar (1 tanesi 33 yıllık hatta). Yaşına rağmen üçü de nerdeyse sıfır gibi. Demek istediğim eski ürünlerde malzeme ve işçilik kalitesi çok daha yüksek. Eskinin Japonu yeni USA'den çok çok daha kaliteli. Endonezya'da veya Çin'de üretilen bir gitar kesinlikle "premium" olmamalı (Endonezya dışında başka üretimi olmayan markalar hariç olabilir belki. Solar bildiğim kadarıyla sadece Endonezya üretimi).

BMW .... çok egzotikler hariç her modelini ya kullandım ya da bindim....
Audi .... keza her model olmasa da...

En ucuz, en "player" ya da "driver" modelinde bile en ufak bir hata, eksik görmedim. Tamam herşey parası kadar ama bulabileceğiniz en ucuz BMW'de bile küllük tıkırdamaz, ibreler titremez, kapılar gıcırdamaz.vs vs vs.... yani MARKA olmak kolay değil. İstediği kadar büyük olsun Gibson ve Fender MARKA olabilme kapasitesini kötüye kullanıyor ya da özen göstermiyor. ESP.... bambaşka bir boyutta. En ucuz LTD'yi bile gözü kapalı alır kullanırım.
Zaten Fender Player adı üstünde "çalıcı", genel bir kitleye hitap ediyor... nerede Deluxe'lar :)
Marka hipnozu.
Şu Player bütçesine gelene kadar öyle gitarlar var ki...
Fujigen Odyssey şu anda 13.000 TL Senkopta.
Yamaha Pacificalar, Schecter Stratlar... Hepsi denenebilir.
Daha önce "kazıklanıyoruz" diye bir başlığa yazdım. Kazıklanma gitarı aldığınızda değil, "gitarın kafasında Gibson veya Fender yazıyorsa o parayı hak ediyordur" şeklinde düşündüğünüzde başlıyor. Hipnoz işte.
Ne yazık ki, gitar sektöründe artık o markadaki her gitarın belli bir standardı yakalaması fikri büyük ölçüde butik markalara kalmış durumda. Bunu kabaca bir 15 yıl önce filan fark ettim. Kore firmaları bu anlamda bir istisna gibi duruyor. LTD-Schecter olmasa hakikaten orta düzey bütçeyle kaliteli gitar görmeyi unuturduk herhalde. EVet, ufak -tefek hatalar olabilir ama, adamlar zaten Fender-Gibson fiyatı çekmiyorlar ki.

Arkadaş almış gerçi Player ama olur da iade şansı varsa ya da başka okuyanlar için SIRE by Larry Carlton Strat modellerine bakmalarını tavsiye ederim. SIRE varken Fender'e para vermek.... yani Deluxe Strat filan tamam da hani ortalama Fender'e, yazık.

Merhaba herkese,

Bir kulak çubuğunu ıslat ve o mavi boya gibi görünen yerleri sil. Eğer ıslak pamuk ile çıkmazsa ve gerçekten boya ise bu kez kulak çubuğunun pamuğunu birazcık sentetik tiner ile ıslat ve öyle sil. Bu kez çıkacaktır. Headstock'taki görece açık renkli cila alanı önemsiz. Ona yapacak bir şey yok, zaten gerek de yok.

Marka hipnozu.
Şu Player bütçesine gelene kadar öyle gitarlar var ki...
Fujigen Odyssey şu anda 13.000 TL Senkopta.
Yamaha Pacificalar, Schecter Stratlar... Hepsi denenebilir.
Daha önce "kazıklanıyoruz" diye bir başlığa yazdım. Kazıklanma gitarı aldığınızda değil, "gitarın kafasında Gibson veya Fender yazıyorsa o parayı hak ediyordur" şeklinde düşündüğünüzde başlıyor. Hipnoz işte.
Ne yazık ki, gitar sektöründe artık o markadaki her gitarın belli bir standardı yakalaması fikri büyük ölçüde butik markalara kalmış durumda. Bunu kabaca bir 15 yıl önce filan fark ettim. Kore firmaları bu anlamda bir istisna gibi duruyor. LTD-Schecter olmasa hakikaten orta düzey bütçeyle kaliteli gitar görmeyi unuturduk herhalde. EVet, ufak -tefek hatalar olabilir ama, adamlar zaten Fender-Gibson fiyatı çekmiyorlar ki.
Abi ama eline alınca da Fender daha bir doğru hissettirmiyor mu ergonomi olarak bir ilginçlik var. Nick Johnston modeli Schecter mesela eline aldığın zaman bir de Mexioc Fender'i aldığın zaman Fender daha bir doğru diyorsun sanki bu belki küçük ölçü detayları ama . Aynı şekilde hissettiren Godin var mesela o da doğru hissettiriyor.

Abi ama eline alınca da Fender daha bir doğru hissettirmiyor mu ergonomi olarak bir ilginçlik var. Nick Johnston modeli Schecter mesela eline aldığın zaman bir de Mexioc Fender'i aldığın zaman Fender daha bir doğru diyorsun sanki bu belki küçük ölçü detayları ama . Aynı şekilde hissettiren Godin var mesela o da doğru hissettiriyor.
Bunlar çok kişisel-subjektif unsurlar.
Hayatımda bir kere bile Fender bana rahat gelmedi. Hele maple saplar... İnanılmayacak kadar rahatsız geliyor.
Godin Strat kasa çaldım bir tane; çok hantal olmasının yanısıra, cutaway kısmında neck plate olmamasına rağmen en üst perdelere erişimi beğenmedim. Olmayınca olmuyor.

Geri