Turkrock bana ne öğretti.?

Bu forum daha çok amatör/hobici tayfasını içeriyor. Bahsettiğiniz düzeyde ton paylaşımı gibi şeyler burası için çok yüksek bir beklenti olur. Benzer bir şeyi müzik teorisi başlığında gözlemleyebilirsiniz. Yurt dışı kaynaklı forum dediğiniz yer neresi bilmiyorum, ama çok sesli müzik kültürü ile bebekliğinden beri hemhal olmuş insanların bu konudaki yaklaşımlarının biraz daha yukarıda olması çok şaşırtıcı değil. O insanlar aynı zamanda bu müziklerin yapılmasını sağlayan teknolojilerin ve endüstrilerin de geliştiği ülkelerde yaşıyorlarsa, zaten fersah fersah önde oluyorlar. Ben bir kere ses kartı yüzünden bir yere başlık açmıştım, cevap veren üyelerden birinin Grammy adaylığı mı ne vardı... Coğrafya...
Ancak Duman meselesi ayrı bir şey. Biraz da forumun müdavimleri arasında bir tür "inside joke" haline geldi tabii, o da aslında eğlenceli bir durum. Neden komik hale geldiğini açıklamak da sıkıntı bu insanlara, doğal olarak onlar alaycılık gibi düşünüyorlar... Kuşak farkı ve enstrümanist kafasında üyelerin ağırlıkta olması nedeniyle Duman 'ın forumda çok da hayranı yok gibi (ama soruyu yazanlar bunu anlamıyor tabii...), ayrıca da sürekli olarak farklı kişiler tarafından aynı sorunun (muhtemelen de hep belli bir yaş grubundakiler tarafından) soruluyor olması önce sıkıcı, sonra absürd hale geliyor... İşi şakaya vurmak kaçınılmaz oluyor. Ben kendi hesabıma bu soruyu artık zihnimde çok başka şekillerde duyuyorum (hiç yazmasam daha iyi... 🤣 Ben de 15 yaşında oldum diyeyim, anlıyorum... Bazen ilk görüşte, bazen de ilk duyuşta aşk olur, ama aslında aşık olduğunuzu sandığınız şeyin gerçekte o şeyle alakası yoktur.. Bunu da insan ancak kendisi yaşadıkça anlar.)
Bazen de tonun öncelikle parmaklarda olduğunu hatırlatmak gereken durumlar oluyor (Bkz: "Zakk Wylde tonunu nasıl alırım ?" "Alamazsın..."

Grammy olayı iyimiş 😊

Bu forum daha çok amatör/hobici tayfasını içeriyor. Bahsettiğiniz düzeyde ton paylaşımı gibi şeyler burası için çok yüksek bir beklenti olur. Benzer bir şeyi müzik teorisi başlığında gözlemleyebilirsiniz. Yurt dışı kaynaklı forum dediğiniz yer neresi bilmiyorum, ama çok sesli müzik kültürü ile bebekliğinden beri hemhal olmuş insanların bu konudaki yaklaşımlarının biraz daha yukarıda olması çok şaşırtıcı değil. O insanlar aynı zamanda bu müziklerin yapılmasını sağlayan teknolojilerin ve endüstrilerin de geliştiği ülkelerde yaşıyorlarsa, zaten fersah fersah önde oluyorlar. Ben bir kere ses kartı yüzünden bir yere başlık açmıştım, cevap veren üyelerden birinin Grammy adaylığı mı ne vardı... Coğrafya...
Ancak Duman meselesi ayrı bir şey. Biraz da forumun müdavimleri arasında bir tür "inside joke" haline geldi tabii, o da aslında eğlenceli bir durum. Neden komik hale geldiğini açıklamak da sıkıntı bu insanlara, doğal olarak onlar alaycılık gibi düşünüyorlar... Kuşak farkı ve enstrümanist kafasında üyelerin ağırlıkta olması nedeniyle Duman 'ın forumda çok da hayranı yok gibi (ama soruyu yazanlar bunu anlamıyor tabi...), ayrıca da sürekli olarak farklı kişiler tarafından aynı sorunun (muhtemelen de hep belli bir yaş grubundakiler tarafından) soruluyor olması önce sıkıcı, sonra absürd hale geliyor... İşi şakaya vurmak kaçınılmaz oluyor. Ben kendi hesabıma bu soruyu artık zihnimde çok başka şekillerde duyuyorum (hiç yazmasam daha iyi... 🤣 Ben de 15 yaşında oldum diyeyim, anlıyorum... Bazen ilk görüşte, bazen de ilk duyuşta aşk olur, ama aslında aşık olduğunuzu sandığınız şeyin gerçekte o şeyle alakası yoktur.. Bunu da insan ancak kendisi yaşadıkça anlar.)
Bazen de tonun öncelikle parmaklarda olduğunu hatırlatmak gereken durumlar oluyor (Bkz: "Zakk Wylde tonunu nasıl alırım ?" "Alamazsın...").
Aslında duman tonu için yazmamıştım, yanlış anlamadıysam sizin de dediğiniz gibi, bu forumda zaman geçirip müzik anlamında kendine bir şey katabilecek ya da insanlara faydalı olacak sizin bazı içerikleriniz dışında çok bir şey göremiyorum. Ama konuşmaya bilgi paylaşımına gelince herkes şakamatik olmuş. Ben forumda çok uzun süre aktif zaman geçirdim, al sat yaptım duman tonuyla o zaman da çok dalga geçiliyordu. Birçok kişiyle de tanıştım ettim çok da öyle mucizevi tonlar yazan insanı büyüleyen arkadaşlarla da tanışmadım. Ekipmanlar değişti, müzik icra şekilleri değişti ama bu forumda duman tonu almak için 50k gereksiz post arasından yorum okuyup 2012deki güncel olmayan bilgileri bulup harfiyen uygulanması bekleniyor. Sizin özelinizde cevap gibi oldu. Bana ne diyeceksiniz haklısınız ama yazımı ve kendimi açıklamak için bu şekilde yazınız üzerine yazdım, buradan sonrası tamamen yeni bir mesaj size özel yazmadım hatta dediğim gibi sizden kaptığım birkaç şey için çok teşekkür ederim bu yazıları size ithaf etsem ayıp olur.
...
Forumdaki arkadaşlar size bir haberim var! Müzik teorisi, ton arayışı, müzik adına her şey internette var. Sizin az biraz ve binbir nazla söylemeye erindiğiniz bilginiz için bu forumu okumak yerine birçok kaynaktan hızlıca ve güncel olarak destek alabilir. Yani bu foruma zaten ihtiyaç yok, siz kahvedeki dayıılar gibi burada insanları zorbalayıp dururken müzik topluluğunu lekeliyorsunuz. Devam edin ama sadece bu soruların gelmesinin sebebi çok derin bilgilerinizle foruma bir şey üretmemeniz. Sizin beğenmediğiniz dalga geçtiğiniz insanlar gerçek hayatta müziğe hevesli ve üretim yapma adayı insanlar ve siz bu insanları zorbalıyorsunuz. Bu forumda bir kelime yardım edip on kelime nazlanıyorsunuz. Böyle ahkam keser gibi yazıyorum ama görülen durum bu. Gelin herkes ekipmanını açsın burada millete yazacağı taştaş muhabbeti yerine inceleme yazısını yazsın. Bilginizi paylaşmak istemediğiniz başlıklara da bir şey yazmayın, bu süreyi verimli kullanıp içerik üretelim, bakalım kim nasıl duman tonu o tonu bu tonu alıyor. Sonra bakalım bu foruma nasıl üyeler gelmeye başlıyor. Bence burada 20 adam varız, en az beş kişi düzgün ton alamıyordur bu arada. :D

Son olarak burada soru soran insanlar salak siz de çok akıllı değilsiniz. Hatta gençler sizin, bizim neslimize göre çok daha dinamik ve üretken(gerek imkan fazlalığı, gerek zaman fazlalığı, gerek kültürel etki) sadece biz eskiden her kesime bu kadar ulaşamıyorduk. Bırakın bu yolda insanlar pişsin destek alsın yardımlaşmayı görsün. Sizi toksik öcüler gibi tanımasınlar.

Son düzenleme:
Aslında duman tonu için yazmamıştım, yanlış anlamadıysam sizin de dediğiniz gibi, bu forumda zaman geçirip müzik anlamında kendine bir şey katabilecek ya da insanlara faydalı olacak sizin bazı içerikleriniz dışında çok bir şey göremiyorum. Ama konuşmaya bilgi paylaşımına gelince herkes şakamatik olmuş. Ben forumda çok uzun süre aktif zaman geçirdim, al sat yaptım duman tonuyla o zaman da çok dalga geçiliyordu. Birçok kişiyle de tanıştım ettim çok da öyle mucizevi tonlar yazan insanı büyüleyen arkadaşlarla da tanışmadım. Ekipmanlar değişti, müzik icra şekilleri değişti ama bu forumda duman tonu almak için 50k gereksiz post arasından yorum okuyup 2012deki güncel olmayan bilgileri bulup harfiyen uygulanması bekleniyor. Sizin özelinizde cevap gibi oldu. Bana ne diyeceksiniz haklısınız ama yazımı ve kendimi açıklamak için bu şekilde yazınız üzerine yazdım, buradan sonrası tamamen yeni bir mesaj size özel yazmadım hatta dediğim gibi sizden kaptığım birkaç şey için çok teşekkür ederim bu yazıları size ithaf etsem ayıp olur.
...
Forumdaki arkadaşlar size bir haberim var! Müzik teorisi, ton arayışı, müzik adına her şey internette var. Sizin az biraz ve binbir nazla söylemeye erindiğiniz bilginiz için bu forumu okumak yerine birçok kaynaktan hızlıca ve güncel olarak destek alabilir. Yani bu foruma zaten ihtiyaç yok, siz kahvedeki dayıılar gibi burada insanları zorbalayıp dururken müzik topluluğunu lekeliyorsunuz. Devam edin ama sadece bu soruların gelmesinin sebebi çok derin bilgilerinizle foruma bir şey üretmemeniz. Sizin beğenmediğiniz dalga geçtiğiniz insanlar gerçek hayatta müziğe hevesli ve üretim yapma adayı insanlar ve siz bu insanları zorbalıyorsunuz. Bu forumda bir kelime yardım edip on kelime nazlanıyorsunuz. Böyle ahkam keser gibi yazıyorum ama görülen durum bu. Gelin herkes ekipmanını açsın burada millete yazacağı taştaş muhabbeti yerine inceleme yazısını yazsın. Bilginizi paylaşmak istemediğiniz başlıklara da bir şey yazmayın, bu süreyi verimli kullanıp içerik üretelim, bakalım kim nasıl duman tonu o tonu bu tonu alıyor. Sonra bakalım bu foruma nasıl üyeler gelmeye başlıyor. Bence burada 20 adam varız, en az beş kişi düzgün ton alamıyordur bu arada. :D

Son olarak burada soru soran insanlar salak siz de çok akıllı değilsiniz. Hatta gençler sizin, bizim neslimize göre çok daha dinamik ve üretken(gerek imkan fazlalığı, gerek zaman fazlalığı, gerek kültürel etki) sadece biz eskiden her kesime bu kadar ulaşamıyorduk. Bırakın bu yolda insanlar pişsin destek alsın yardımlaşmayı görsün. Sizi toksik öcüler gibi tanımasınlar.
Hay ağzına sağlık. Bezdirdi gerçekten bu küçük düşürücü forum zorbalığı. Şikayet de ettim defalarca işe yaramadı.

Özellikle son 1-2 senenin konularına bakın kesinlikle acemi/ tecrübeli akışına uygun düzgün iletişim göremezsiniz. Adam cevap vermek için sağlık raporu isteyecek nerdeyse öyle konular okuyorum 🤣

Neyse eğer buraları okuyorsan acemi dostum yabancı facebook gruplarını öneriyorum sana. Gearpage, ultimate guitar, talkbass ,telecaster guitar forum gibi forum sitelerini de takip edebilirsin.

2009 - iyi kotu dostluklar, bir cok grup tecrubesi, universite konserleri, konserlerde tanistigim muzisyenler ve bu gune kadar muzikle kalmami saglayan turlu turlu vesileler...

Mantikli insanlarin bilimsel kurallara dayali aciklamali yorumlari, emek gosteren tecrubeli ve egitimli bireylerin fikir beyanlari ve duzeyli tartismalari...

Tabi o zaman 24 mbit fiber internet yok, bilgiye ulasma hizi ve haberlesme konusunda bir devrim yasansa bile kuresellesen dunyanin yeni kurallari daha baslangic asamasinda... İnterneti kullanarak bilgiye erismek isteyen insanlar aramaktan cekinmiyor...

2023- - kardesim bak burda bir link var burayi arastir (2008)
-Kardesim bu konu burda konusulmus (2015)
-Su linke bir bakiver (2012)
- bak senden once bu konu 800 kere acilmis
- daha gecen gun yazdik...
- bak kardesim once bi su arama butonunu bir kullanin...
-hersey elinin altinda zaten sormana ne gerek var?
- ooh bu ayda bayagi bir duman yapti
- karsim bu forumda duman tonu veremiyoruz...

Ama en kizdigim ve hakaretten uzaklastirma yedigim konu " notaya ne gerek var yeaaa" mevzusuydu. Evet bunu da gorduk... Ettigim hakaretten zerre pisman degilim. Yine olursa bir tur dusunurum ama, ban var sonucta...

Ama en rahatsiz eden, insanlarin soru sormayi bilmemesi, ve nedendir soruyu sordugunda bizim ona cevap vermemiz gibi bir zorunlulugumuz oldugunu dusunmesi... Verilen bilgiye de garip bir sekilde muhalefet etmesi... Muhalefet mevzusunu hala anlamadim, sahip olmadigin bir tecrubeye nasil itiraz edebilirsin ki? Ama laf bir sekilde donup dolasiyor iste..

Zorba her donemde vardi, bana da yapildi, ama sordugum sorunun mantigini anlayan insanlar tam da konuya bakis acimi yakalayarak cevabimi bulmama yardimci oldu...

Bilgiye her an ulasabilme hurriyeti, insanin bilgi edinme ihtiyacini ortadan kaldirdi.

Bakiniz, son alevli tartismanin yasandigi konu uzerinde yazilan metinlere...
2007 de yayimlanmis, icerisinde bariz hatalari olan bir arastirma metninin uzerinden, bilimsel oldugunu belirterek dayanak gosterilerek kullanilan ifadelere!
Neydi, " gelisen teknolojinin ve bilimin imkanlari sayesinde" gibi bisey...
E 2021 deki arastirma ne olacak?
2007 den 2021 e bu teknoloji ve bilim denen zikkim hic gelismedi mi?
Tez arastirmasi formunda hazirlanmis metinde, yazim hatasi mi ararsin, yetersiz donanim mi ararsin, birbiriyle kiyaslanan iki durumun alakasiz bir sonuca baglanmasini mi ararsin...

E tabi konuyu yumurtaya bagladik... Dun doktorlar ne derdi bu gun ne diyor diye...
E peki arkadaslar, 2007 den 2023 e o arastirma uzerine, hic bi bir sey degismedi mi sizce?

Tabi ben bunu anadan dogma bilmiyorum tabi ki, bende bir yerlerden ogrendim...

Ama "bu boyledir" dedigimde gosterilecek 2 tepki var;
1 " yahu haci bi anlat bakalim konusalim neden boyledir"
2 " yöö gayette kanitlamis, konu kilit, sen bi nane bilmiyon"

Kimseyi rencide etmek niyetiyle yazmiyorum. Ama su bir gercek ki tepkilerimizi biz degil, cevremizde ki ortam belirler.

"Burda 10 gitar var tonlari ayni" diye iddia eden adama 10 farkli gitar duydugumu nasil anlatabilirim? Bilen varsa yazsin...

Bilgi paylasimi isteyen insanin yolu bellidir, bilgisi oldugu sandigi konuyla yari cehaletinin verdigi cesaretle artistlik yapmak isteyenin yolu bellidir.

Erinmedim tabii ki, tabloyu yazdim cizdim , samimiyetle sorular sordum ki ogreneyim...
Cevap?

Hah 2023 turkrock'un kattigi en buyuk tecrube neydi biliyor musunuz?
İlgi manyagi bir hatunun "bakin ne guzel caldim" diye attigi bir videoydu...
Bir uyemizde, benide dahil ederek guzel bir giydirdi...
Biz senkronizasyon hatasi diye dusunurken megersem montaja kurban gitmisiz haberimiz yok 😁.
He iyi de oldu, o gunden beridir 2 kere izledigim videolarin alayini 8 kere izliyorum 👍

2009dan 2023 e Turkrock bana artik bilgilerin paylasilmasi icin degil, artistlik yapilmasi icin ogrenildigini ogretti...

Ha bakin, ben bundan kesinlikle sikayetci degilim. 3 gun icinde duyum yoluyla elde ettigim ve sahip oldugum bilgilerle uyumlu oldugu icin pesinen kabul ettigim bir konunun, bilimsel arastirmalarinin nasil yapildigini, kimlerin yaptigini, ne amacla yaptigini bir guzel ogrendim.

Bir sikayetim yok yani...

Bakalim daha neler gorecegiz...

Dikkat bu başlıkta ağır bir tartışma var! Olmuş ya da olacak bilmiyorum ama bu tartışmanın defalarca yapıldığını hatırlıyorum. Forumda konuları samimiyetle yardım etmek için cevaplayan insanlar olduğunu düşünüyorum. Bu nickle ilk zaman bana da benzer çeşit "zorbalık" denemeleri yapmışlardı sanki ya da belki sadece başka niyetlerle başka şeyler oldu bilemiyorum. Herkesin kendi kapasitesiyle alakalı bir durum bu.

Forumu uzun yıllardır takip ederim, yani müziğe uzak kalmadığım zamanlar bir gözüm burada olmuştur. Forumun yararlarının daha çok olduğunu söyleyebilirim ama objektif olarak bakarsak aksayan yönler de çok fazla var. Burada şikayet edilen konu belki bu "tonda" olmasa bile haklılık payı var. Bunun esas sebebi az sayıda insanın uzun süre boyunca aynı şekilde takılmasıyla ilgili olabilir. Bu biraz insan doğasında olan bir durum. Bunun yanında içerik üretimi konusunda çok daha teknik bölümlerin ve teknik insanların eskiden buralarda olduğunu biliyorum. Birçoğu uzaklaştı gitti. Yani bir yerlerde hatalar yapıldığı çok açık.

Ama diğer taraftan basit bir arama ile ulaşılacak bilgilerin de devamlı tekrar tekrar sorulmasının hiçbir şekilde izahı yok. Hani bunu da belki forumun çeşitli konuları daha kolay ulaşılabilir yapmamasıyla eleştirebiliriz ama yine de ben bunu izah edemiyorum. Yani etliye sütlüye karışmayan, kendince idealleri olup onunla uğraşan biri olarak benim burada algıladığım şey böyle. Hatta bir ara "forumun niye böyle olması" gibi bir konu bile açmıştım.

Tüm bunlar forumun faydalarını yok etmez. Daha faydalı olmasını engelliyor diyebiliriz. Yabancı forumlar da buranın yerini tutmaz. Türkiye'den konuyla ilgili arkadaşların takip ettiği Türkçe bir alan olması gerek, bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Çeşitli forumlar açılıyor, ben de yine kendi halimde çeşitli denemeler de yaptım (dar kapsamıyla) yine de buradan şikayet eden arkadaşların yeni bir ortam kurmalarını isterim (o dönem şikayet eden arkadaşlardan başka yerlere ilgi göstermediğine de şahit oldum). Bunu samimi olarak söylüyorum, yani ben bulduğum her siteye zaten kaydoldum ama buranın daha iyi çalışan versiyonunu mümkün olabilirse, öpüp de başıma koyarım. Bariz şekilde irtibat kurabileceğimiz, bilgi ve fikir alış verişinde bulunabileceğimiz bir portal yok. Yeni nesil böyle bir şeyin yokluğunun bile farkında değil gibi. Discord'larda bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ama bu işlerin oralarda olabileceğine ihtimal vermiyorum. Henüz sağlıklı çalışan bir discord sunucusu bile görmedim. Herkes kendi dünyasında takılıyor gibi...

Burada en azından bunu özgürce eleştirip objektif olarak değerlendirmeye çalışan insanlara ulaşabilirsiniz, umarım en azından bunu kaybetmeyiz.

onlarca var ama hadi buyurun en yenisi... yine basit bir soru, arkasından zorbalık, taciz bilmemne ithamları vs vs

bu arada elbet internette her şey var, burası gizli mabed filan değil ama USA'daki, Norveç'teki adamın tecrübesi her zaman size yaramaz, bazen burada alınan satılan ekipman için yerel yorumlar daha faydalı oluyor... mesela Alman'a abi thomann'dan Türkiye'ye nasıl gitar alırım diye soramazsın...

bzen sivri dilli yazarım ama zorbalık ağır itham... varsa örneğiniz beri gelin.... öte yandan internet leb-i derya, hatta bu forum bile öyle... soru soranın da artık belli bir zeka, mantık, saygı süzgecinden geçirerek sormasını beklemek hakkımız çünkü vakit ayırıp faydamız olur mu diye bakıyoruz sorulanlara... toy ergen serbest zihin akışı karalaması gibi gramersiz, imlasız saçmalıklara da iki kelam etmek hakkımız olsun

onlarca var ama hadi buyurun en yenisi... yine basit bir soru, arkasından zorbalık, taciz bilmemne ithamları vs vs

bu arada elbet internette her şey var, burası gizli mabed filan değil ama USA'daki, Norveç'teki adamın tecrübesi her zaman size yaramaz, bazen burada alınan satılan ekipman için yerel yorumlar daha faydalı oluyor... mesela Alman'a abi thomann'dan Türkiye'ye nasıl gitar alırım diye soramazsın...

bzen sivri dilli yazarım ama zorbalık ağır itham... varsa örneğiniz beri gelin.... öte yandan internet leb-i derya, hatta bu forum bile öyle... soru soranın da artık belli bir zeka, mantık, saygı süzgecinden geçirerek sormasını beklemek hakkımız çünkü vakit ayırıp faydamız olur mu diye bakıyoruz sorulanlara... toy ergen serbest zihin akışı karalaması gibi gramersiz, imlasız saçmalıklara da iki kelam etmek hakkımız olsun
Bir de forum kültürünün sadece bilgilenmeye dayalı olmadığını söylemek lazım. Burada zamanla oluşan belli bir samimiyet ve kişisel hukuk da var üyeler arasında.
Bu tip bir etkileşimi oluşturmak zaman alıyor. Bunu hiçe sayan ve "soru sordum, neden halen yanıt vermediniz?" şeklindeki tavırlar da bezdiriyor. Forumun büyük ölçüde amatör bir ruhu vardır, çünkü karşılık beklemeden paylaşım yapılır. Bu devirde bunu paraya tahvil etmenin yolları var artık, o nedenle de bunu profesyonelce yapan adamlar buralara takılmaz. Bu da aslında buradaki paylaşımları daha da takdir etmemizi sağlamalı. Bu olmayınca, işin olumsuz taraflarına odaklanılıyor. Gerçek şu ki, hayat da böyle aslında. "Bedava öğle yemeği yoktur", kimse de size babasının oğlu gibi esneklik göstermez.
Terbiyesizlik eden varsa bloklayıp geçiyorum, küfür varsa rapor ediyorum. Gerisini sallamamak lazım.

“Duman tonu” forum üyelerinin artık gülüp eğlendiği bir meta,bunun üzerinde çok durmamak lazım.

Forumda bilgilendirici bir çok konu haricinde esprilerde olacaktır,bu belli kişi/kişileri hedef alan yaklaşım değildir.

Ayrıca 15 senelik konuların dahi en yeni başlıkları var ama forumda en saçma açılan başlıklarda dahi “zorbalık “görmedim.Burada aktif takılan bilgili kişilerin de zorbalık yapacak kadar boş vakti olduğunu sanmıyorum.

Teknoloji çağında bir çok daha hızlı iletişim araçları karşısında forumlar tüm dünyada etkisini kaybetti,bunu 2009 dan bu yana yönettiğim bir hobi otomobil kulübünden de biliyorum,ama eski forumların içinde ki o bilgiler var ya işte onlar çok değerli.

Her topluluğun olumsuz bazı yönleri olacaktır,bunlara takılmayın olumlu yönlerinden faydalanmak lazım,içinde yaşadığımız coğrafyanın bu kadar olumsuzluğuna maruz kalırken,buralarda kendinizi mutsuz edecek psikolojilerden uzak durmakta fayda var.

Hay ağzına sağlık. Bezdirdi gerçekten bu küçük düşürücü forum zorbalığı. Şikayet de ettim defalarca işe yaramadı.

Özellikle son 1-2 senenin konularına bakın kesinlikle acemi/ tecrübeli akışına uygun düzgün iletişim göremezsiniz. Adam cevap vermek için sağlık raporu isteyecek nerdeyse öyle konular okuyorum 🤣

Neyse eğer buraları okuyorsan acemi dostum yabancı facebook gruplarını öneriyorum sana. Gearpage, ultimate guitar, talkbass ,telecaster guitar forum gibi forum sitelerini de takip edebilirsin.
Ultimate guitar forumda da aynı muhabbet.Adam diyor ki 300 euro bütçem var hangi gitarı alayım millet de 900 daha ekle şunu al diyor.Elimdeki amfiyle bon jovi tonu nasıl alırım diyor millet dalga geçiyor amfiyi çöpe atarak alırsın diyor.Gearpage ve seymour duncan forum en sevdiğim forumlardan.Genelde bizim forumdan önce o kısımlara bakarım.Mylespaul var bir de orası da çok iyi zamanında orada 30 sayfa boyunca benim les paula hangi manyetiği takmam gerektiğini anlattılar.Ama biz o sayfalara gidip 50 liralık amfiyle nasıl Guns 'n Roses tonu alırım diye sorarsak orada da linçlerler.Koskoca modlu jcm'ler pedallar gitarlar manyetiklerle alınan tonu nasıl alacaksın derler sonra hop bir tane link atarlar aha bunu al derler linke girersin AMA O DA NE ?! Adam Usa Custom shop bilmem ne edition les paul atmış diğer linkte de mahallede amfi yapıp ben butik üreticiyim diyen Mahmut amcanın abdullah edition amfisini görürsün.

Ultimate guitar forumda da aynı muhabbet.Adam diyor ki 300 euro bütçem var hangi gitarı alayım millet de 900 daha ekle şunu al diyor.Elimdeki amfiyle bon jovi tonu nasıl alırım diyor millet dalga geçiyor amfiyi çöpe atarak alırsın diyor.Gearpage ve seymour duncan forum en sevdiğim forumlardan.Genelde bizim forumdan önce o kısımlara bakarım.Mylespaul var bir de orası da çok iyi zamanında orada 30 sayfa boyunca benim les paula hangi manyetiği takmam gerektiğini anlattılar.Ama biz o sayfalara gidip 50 liralık amfiyle nasıl Guns 'n Roses tonu alırım diye sorarsak orada da linçlerler.Koskoca modlu jcm'ler pedallar gitarlar manyetiklerle alınan tonu nasıl alacaksın derler sonra hop bir tane link atarlar aha bunu al derler linke girersin AMA O DA NE ?! Adam Usa Custom shop bilmem ne edition les paul atmış diğer linkte de mahallede amfi yapıp ben butik üreticiyim diyen Mahmut amcanın abdullah edition amfisini görürsün.
Mesele o da bizim forumdaki soru sorana cevap veriyorsun verdiğimiz cevabı beğenmiyor ve de saldirganlasiyor.
Adam hayatinda gitar çalmamış hiç veya birkaç kez dokunmuş, kendi için alabileceği en düşük fiyata belli bir veya birkaç tarza/gruba uygun birşey almak istiyor. Ister duman çalmak istesin ister Anadolu rock işte Black Metal farketmez. Almak istediği gitar, amfi ekipman...vb her neyse hakkında hep olumlu şeyler yazılsın istiyor, negatif yorum gelince de şöyle de böyle de herkes de boomer. Ki cevap veren kişi yardım etmek istiyor, bak Marshall MG10 alma diyor ben ettim sen etme, ben memnun kalmadım, çok kötü veya beklediğin soundu alamazsın ama bizim genç (ki orta yaş olsa da birşey farketmez) yok illa ben bunu koydum kafaya, odamda üzerinde Marshall logosu olan bir amfi olsun, Marshall olacak madem o zaman bütçeni artır düzgün bir modelini al. Zaten kafaya koymuş, özellikle de ergen yaşta ise kimseyi dinlemez. Biz de o yaşları yaşadık o yollardan geçtik, evet 20 sene önce ortam daha farklıydı herşey daha değerliydi.
Aldıktan birkaç gün sonra da hemen sorunlar başlıyor, "ÇOK ACİLLLL" başlıkları açılıyor, gitarım buzzing yapıyor, amfide ses çatlıyor, ses çöp....
Ee güzel kardeşim biz sana demedik mi alma pişman olursun.
Madem bütçen yetmiyor ikinci el çok daha kaliteli birşey al aynı paraya o da yok. Illa sıfır olmalı (kredi kartıyla almak isteyen okur, taksit yatırmak isteyen onu ayrı tutuyorum).
Zaten soru soran başlık açan da adam gibi açmıyor ki. Ne bir foto atmış, sesle ilgili birşeyde ufak bir kayıt, sorun tam olarak ne biraz açıkla bari, amfin gitarın ne model. Kimse müneccim değil ki ACILLL YARDIM , başlığını görünce tak diye anlasın.
Daha geçen gün Almanya'dan gitar amfi getirtmek isteyen arkadaşa onlarca sayfa ayrıntılı cevap verildi, tavsiye verildi kimse de arkadaşı küçük görmedi dalga geçmedi.

Sonra efendim neymiş eski üyeler bilgi paylaşmıyormus, Duman tonuni neden kimse net olarak söylemiyor açıklamıyor. Sanki Coca-Cola'nın gizli formülü 😄
Herkesi saygılı, anlayışlı ve sabırlı olmaya davet ediyorum.

Son düzenleme:
Mesele o da bizim forumdaki soru sorana cevap veriyorsun verdiğimiz cevabı beğenmiyor ve de saldirganlasiyor.
Adam hayatinda gitar çalmamış hiç veya birkaç kez dokunmuş, kendi için alabileceği en düşük fiyata belli bir veya birkaç tarza/gruba uygun birşey almak istiyor. Ister duman çalmak istesin ister Anadolu rock işte Black Metal farketmez. Almak istediği gitar, amfi ekipman...vb her neyse hakkında hep olumlu şeyler yazılsın istiyor, negatif yorum gelince de şöyle de böyle de herkes de boomer. Ki cevap veren kişi yardım etmek istiyor, bak Marshall MG10 alma diyor ben ettim sen etme, ben memnun kalmadım, çok kötü veya beklediğin soundu alamazsın ama bizim genç (ki orta yaş olsa da birşey farketmez) yok illa ben bunu koydum kafaya, odamda üzerinde Marshall logosu olan bir amfi olsun, Marshall olacak madem o zaman bütçeni artır düzgün bir modelini al. Zaten kafaya koymuş, özellikle de ergen yaşta ise kimseyi dinlemez. Biz de o yaşları yaşadık o yollardan geçtik, evet 20 sene önce ortam daha farklıydı herşey daha değerliydi.
Aldıktan birkaç gün sonra da hemen sorunlar başlıyor, "ÇOK ACİLLLL" başlıkları açılıyor, gitarım buzzing yapıyor, amfide ses çatlıyor, ses çöp....
Ee güzel kardeşim biz sana demedik mi alma pişman olursun.
Madem bütçen yetmiyor ikinci el çok daha kaliteli birşey al aynı paraya o da yok. Illa sıfır olmalı (kredi kartıyla almak isteyen okur, taksit yatırmak isteyen onu ayrı tutuyorum).
Zaten soru soran başlık açan da adam gibi açmıyor ki. Ne bir foto atmış, sesle ilgili birşeyde ufak bir kayıt, sorun tam olarak ne biraz açıkla bari, amfin gitarın ne model. Kimse müneccim değil ki ACILLL YARDIM , başlığını görünce tak diye anlasın.
Daha geçen gün Almanya'dan gitar amfi getirtmek isteyen arkadaşa onlarca sayfa ayrıntılı cevap verildi, tavsiye verildi kimse de arkadaşı küçük görmedi dalga geçmedi.

Sonra efendim neymiş eski üyeler bilgi paylaşmıyormus, Duman tonuni neden kimse net olarak söylemiyor açıklamıyor. Sanki Coca-Cola'nın gizli formülü 😄
Herkesi saygılı, anlayışlı ve sabırlı olmaya davet ediyorum.
O arkadaş 5 sayfa boyunca konuşmalardan sonra tüm modellerden alakasız bir gitar seçip aldı işte.

Geri