İbanez Azes 40 Fender Yosemite pickup değişim

Merhabalar,
İbanez AZES 40 gitarımın manyetiklerini Fender Yosemite Strat Pikap setiyle değiştirmek istiyorum. Bu noktada birkaç sorunum var. Bunlardan ilki gitarımın manyetik diziliminin şu an hss biçiminde olması, pickguardı değiştirmem gerekecek Fender Yosemite'leri takmak istersem ve böyle bir durumda gitarıma uygun yeni pickguard nereden yaptırabilirim(ve fiyatı ne olur yaklaşık), pikapları kendim değiştirebileceğimi düşünmüyorum (Luthierler böyle bir durumda nasıl bir ücret talep ederler, İstanbul'da yaşıyorum.) ve de ses olarak fender yosemite kullanmış forum üyelerinin nasıl tonlar aldığını merak ediyorum. Genel olarak aldıkları tonlardan memnun kalmışlar mı? High Gain'lerde humbucker'ı çok arar mıyım. Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için.

Merhabalar,
İbanez AZES 40 gitarımın manyetiklerini Fender Yosemite Strat Pikap setiyle değiştirmek istiyorum. Bu noktada birkaç sorunum var. Bunlardan ilki gitarımın manyetik diziliminin şu an hss biçiminde olması, pickguardı değiştirmem gerekecek Fender Yosemite'leri takmak istersem ve böyle bir durumda gitarıma uygun yeni pickguard nereden yaptırabilirim(ve fiyatı ne olur yaklaşık), pikapları kendim değiştirebileceğimi düşünmüyorum (Luthierler böyle bir durumda nasıl bir ücret talep ederler, İstanbul'da yaşıyorum.) ve de ses olarak fender yosemite kullanmış forum üyelerinin nasıl tonlar aldığını merak ediyorum. Genel olarak aldıkları tonlardan memnun kalmışlar mı? High Gain'lerde humbucker'ı çok arar mıyım. Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için.
Elbette higainlerde humbuckerı ararsınız. O set zaten muhtemelen higain düşünülerek yapılmış bir set değil.
Benim şu anki gitarım da SSS. Köprüdeki manyetiği single boyutlu humbucker diyebileceğimiz Seymour Duncan Hot Rails ile değiştirdim ve halen de dolu dolu bir humbucker soundunu arıyorum zaman zaman. Kaldı ki Hot Rails gerçekten yüksek çıkışlı bir manyetik.
HSS, olabilecek en kullanışlı diziliş bence. Ne istediğinizden emin değilseniz, bu işe girişmeyin. SSS dizilimine geçecekseniz, aradığınız şey otantik Strat soundu olmalı büyük ölçüde. Yelpazesi geniş olsun diyorsanız, sap ve orta manyetiğinizi değiştirin, humbucker için de daha yüksek kaliteli bir şeyi düşünün. Böylece pickguard değiştirmenize gerek de kalmaz.

Merhaba,

Yosemite manyetikleri görünce yazmak istedim. Hali hazırda kullanıyorum Fender meksika standartta. Aslına bakarsanız diğer fenderlere göre yüksek çıkışlı sayılabilecek bir manyetik seti.
Yosemiteleri taktıktan kısa süre sonra köprü kısmını seymour duncan hot rails ile değiştirdim. Aklımda HSS olduğu için benim de. Güzel oldu ama çok ta gerekli olmadığını fark ettim sonradan. Hotrails yüksek çıkışlı ve sıkı bir manyetik. Ama yosemiteler de yüksek çıkışlı. Elimde aynı zamanda classic series 60s fender var. Arka arkaya deneyince fark çok net anlaşılıyor. Bir de yosemiteleri içinden çıkan diyagrama göre bağlayınca alttaki ton potu köprü ve orta manyetik için çalışıyor. Gainde de güzel sonuç veriyor. Yükseldikçe bozulmuyor. Dipses te çok düşük ayrıca. Eq değerleri çok dengeli. Dolgun ve sıcak tonlar veriyor, midleri de geride bırakmıyor. Klasik fender tonu mu? Tam değil. Ama çok uzak ta değil yeri geldiğinde. Modernle klasik arasında. Şu anda favorim. Hatta komple yosemite seti classic 60s fendere takacağım. Çoğu tarza gidebilecek bir manyetik seti.

Şunu da eklemek istedim. Single manyetiklerde drive da kullanırken tele vuruşunuza göre yumuşaktan serte sesin çıkışı değişiyor. Tabi ki değişecek, ama sanki hafif dokunduğumuzda düşük gain, sert dokunduğumuzda yüksek gain geliyor gibi oluyor. Yani kısacası tuşemize göre alacağımız sesi değiştirmek elimizin altında ve çok hassas. Ama hotrails ta ses çok direkt geliyor. Tele yumuşak ve ya sert vurmak tonda çok büyük bir değişim yaratmıyor. Sadece volume olarak değişiyor. Ben bu şekilde tecrübe ettim. Başkaları da farklı yorumda bulunabilir.

Merhabalar,
Size tavsiyem yukarıda yazdıklarımın yanında bence bir fender ve ya squier gitarda bu değişimi yapmanız olacaktır. Daha önce farklı marka bir gitarda da denedim. Aynı sonucu alamadım. Bir de bu parçalar öyle ha deyince satılmıyor. Memnun kalmazsanız elinizde kalır. Ya da aldığınızdan çok daha ucuza gider.
Biraz bekleyin. Elinizdekini daha çok tecrübe edin. Baktınız olmuyor o zaman sss bir fender ve ya squier e geçin. Yine de biraz daha yukarıda yazdığım tarz ton ararsanız o zaman manyetik değişim yapın bence.

Şunu da eklemek istedim. Single manyetiklerde drive da kullanırken tele vuruşunuza göre yumuşaktan serte sesin çıkışı değişiyor. Tabi ki değişecek, ama sanki hafif dokunduğumuzda düşük gain, sert dokunduğumuzda yüksek gain geliyor gibi oluyor. Yani kısacası tuşemize göre alacağımız sesi değiştirmek elimizin altında ve çok hassas. Ama hotrails ta ses çok direkt geliyor. Tele yumuşak ve ya sert vurmak tonda çok büyük bir değişim yaratmıyor. Sadece volume olarak değişiyor. Ben bu şekilde tecrübe ettim. Başkaları da farklı yorumda bulunabilir.
Hot rails kesinlikle single tadında bir manyetik değil. O anlamda tespit bence de doğru; ton kompresleniyor elbette o yüzden de Hot Rails değişimini köprüde yüksek çıkışlı humbucker tınısı isteyen kişiler tercih etmeli.
Bu arada, ben de Yosemite ile ilgili değerlendirmelerinizi okuyunca bayağı merak ettim, çünkü single köprü manyetiklerindeki gövdesi-hacimsiz ton beni çok rahatsız ediyor. Hot Railse bu yüzden geçtim. Acaba daha yüksek gain düzeylerinde de gürültüsüz niteliğini koruyor mu?

Hot rails kesinlikle single tadında bir manyetik değil. O anlamda tespit bence de doğru; ton kompresleniyor elbette o yüzden de Hot Rails değişimini köprüde yüksek çıkışlı humbucker tınısı isteyen kişiler tercih etmeli.
Bu arada, ben de Yosemite ile ilgili değerlendirmelerinizi okuyunca bayağı merak ettim, çünkü single köprü manyetiklerindeki gövdesi-hacimsiz ton beni çok rahatsız ediyor. Hot Railse bu yüzden geçtim. Acaba daha yüksek gain düzeylerinde de gürültüsüz niteliğini koruyor mu?
Hot rails ten önce yıllar evvel dimarzio vvhb2 kullanmıştım köprüde. O da humbucker ama ne tam humbucker ne de single gibiydi tam ortası. Aslında o tarz manyetik te düşünülebilir. Yalnız ben tam humbucker olsun bir yandan da potları değiştirmekle vs uğraşmayayım diye hotrails e geçmiştim. Ama tam boy humbucker ve 500k potanslarla sanırım daha çok yönlü ton elde edilebilir.

Yosemiteler sıcak tonlu manyetikler. Çıkışları da yüksek sayılır daha önce yazmıştım. Bir de mıkantısları alnico 4 ve alnico 2 manyetik pozisyonuna göre farklı konulmuş. Daha dengeli olması açısından. Köprü manyetiğini daha yukarı alabilmek adına da sanırım. Klasik singleların çoğunda köprü manyetiği aşağıda olsa ses güçsüz geliyor yukarı alsak vızıldıyor. Bunda yukarı çektikçe güçleniyor. Noiseless manyetik değil ama dediğim gibi oldukça sessizler. High gainde tabi ki humbucker sessizliği yok. Yalnız vızıldma da yok. Aslında bunlar american performer manyetikleri. Onları baz alırsanız daha iyi anlaşılabilir.

Hot railsler karakteri gereği hambakırları aratmıyor ama single coil tınısından biraz uzaklaştırıyor. Ben dimarzio hs3 kullanıyorum sadece basswood strat köprüde. Hot railse göre çıkışı daha az; ne çok sert ne de yumuşak, tam ortada ve kulağıma son derece müzikal geliyor. Belki bir opsiyon olabilir size.

Geri