polyester/poliüretan cilanin üzerine nitro cila atmak

Her isin kurallari vardir. Bir boyanin uzerine kendi kafana gore boya yada cila atamazsin. Nitro cila da oyle her yere atilmaz. Ekipman lazim, bilgi lazim, zaman lazim.
En basiti duzgun bir nitro icin once adam akilli astar atman lazim. Astar ahsaba yapisir poli boyaya yapismaz.
Bana gore, en en en mantikli ve zahmetsiz olan yol parani biriktirmek ve bu surec icinde de gitarini dogru durust gelistirmen. Aksi taktirde gorsel olarak icinden gecilmis bir gitar calim keyfini baltalayacaktir.

Yukarida yazilan dusunceleri tam anlamiyla okumadan kendi fikrimi belirtiyorum,
Şahsi deneyimim poliuretan boya ve cilayi sokmeye kalkmak mantikli bir sey degildir.
Poliuretan boya ve cilayi relic yapamazsiniz. Evet ugrasir bir seyler elde edersiniz ama elde ettiginiz sonuc asla relic olmayacaktir.
Poliuretan boya ve cila uzerine suruldugu ahsabi bir insan omrunden daha uzun sure koruyabilecek kadar saglamdir.
Gercek profesyoneller disinda Poliuretana yaptiginiz relic calismasi 'vaay ne guzel vintage olmus bu ya' degil 'ne gecti bunun uzerinden' algisi yaratacaktir.
Gercek profesyonellerde zaten 'bana relic parasi verecegine biriktir parani dogru durust eskitilmis bir gitar al' diyecektir.
Fender squier classic vibe 50's telecaster almayi düşünüyordum onun da cilasi poliüretanmis ne yapmalıyım

Bir ornek olarak... Arada ki fiyat farki malum.
Bunun yani sira poliuretanla girecegin herhangi bir polemik vibe 50 ye verdigin paraya yazik edecektir. Benim sana tavsiyem hic relic mevzusunu dusunme.
Gitarini sadece calmak icin kullan.

Nitro boya sürtünmeyle kolay soyulup inceliyor zaten 0.2mm. Altindan gitarın gövdesi gözükuyor. Poli boya çok kalın 3mm civarında ve çok dayanıklı birkaç yüzyılda sürtünmeyle anca soyulur. Bir yere gövdeyi vurursanda yumurta kabuğu çatlağı gibi tabakayı görürsün hatta o çatlak değil kırıktır. O yüzden poli boyanın üstüne ne sürersen sür düzgün relic olmaz. Kırık vuruk olur anca.

böyle bir calisma yapilmis mavi pickguard harici begendim sizce nasıl? benim sap rose bu arkadas mapple sapla da uğraşmış ben rosela ugrasmam hem

Arkadaşların dediği gibi poly üstüne nitro finish olmaz, poly gitarlarla ilgili her tür girişim hüsranla sonuçlanacaktır :) İlla relic görünümlü bir gitar istiyorsan ucuz yollu bir sx gövdesi zımparalayabilirsin, yada gitar kiti alıp mat akrilik boyayı bezle 3-4 seferde gövdeye yedirip üstüne de aynı şekilde mat vernik yedirebilirsin. Zamanla kullanıma bağlı olarak gerçek nitro finishlere yakın bir biçimde eskiyecektir. Bunun dışında benim görüşüm poly boya + cila olan gitarlarda eskitme gerçekçi ve orjinal durmuyor.

Arkadaşların dediği gibi poly üstüne nitro finish olmaz, poly gitarlarla ilgili her tür girişim hüsranla sonuçlanacaktır :) İlla relic görünümlü bir gitar istiyorsan ucuz yollu bir sx gövdesi zımparalayabilirsin, yada gitar kiti alıp mat akrilik boyayı bezle 3-4 seferde gövdeye yedirip üstüne de aynı şekilde mat vernik yedirebilirsin. Zamanla kullanıma bağlı olarak gerçek nitro finishlere yakın bir biçimde eskiyecektir. Bunun dışında benim görüşüm poly boya + cila olan gitarlarda eskitme gerçekçi ve orjinal durmuyor.
elimde tt sisters strat var direkt onu zimparalasam attığım linkteki gibi bir şeye donustursem nasil olur ? cok mu cirkin ? tahtanın gorundugu kisimlarda bende sunta cikar mi ?

elimde tt sisters strat var direkt onu zimparalasam attığım linkteki gibi bir şeye donustursem nasil olur ? cok mu cirkin ? tahtanın gorundugu kisimlarda bende sunta cikar mi ?
Kardesim aksam ben eve gecince sana eski Cort Evlk4 ume attigim zimparayi foto cekip gostereyim. Poliuretan boya oyle el zimparasiyla yapilacak is degil. Makinen falan olmasi lazim. Dinlene dinlene 3 hafta surdu benim calisma :)

Refinish için bu arkadaşlardan teklif alın derim, başarılı işler yapıyorlar her ne kadar heavy relic sevmesem de

6500 tl dediler benim gitarin piyasası zaten 1500 falan :D yaptırmaya değmez
Yılllar önce T&T sisters gövdeyi bölgesel zımparalamışlığım var. Gövde acayip hafifti malzemesini anlayamadım. Bu arada T&T sisters hayatımda elime geçen en kötü gitardı. Yurtta çalmak için almıştım, çalınırsa üzülmem falan diye ama o kadar kötüydü ki ertesi gün parçalarına ayırıp sattım. Gövdeyi de forumdan birine vermiştim. Umarım sana aynı kalitede bir şey gelmemiştir. Gövdenin arşivimde kalan fotosunu ekliyorum :
IMG_5405.JPG

Poly finishi elle zımparalamak mümkün, o şekilde bir kaç gitarı zımparalamıştım. Mesela Manuel Raymond vardı elimde ona da bastım zımparayı altından çok kötü bir görüntü çıktı. Anladım ki sunburst arkasında görünen desen ağaç değil yapıştırılmış kaplama kağıdıymış :) Bu gövde de forumdan birine gitmişti. Sende de böyle bir şey çıkmaz umarım.

IMG_0851.JPGIMG_1658.JPG

Yılllar önce T&T sisters gövdeyi bölgesel zımparalamışlığım var. Gövde acayip hafifti malzemesini anlayamadım. Bu arada T&T sisters hayatımda elime geçen en kötü gitardı. Yurtta çalmak için almıştım, çalınırsa üzülmem falan diye ama o kadar kötüydü ki ertesi gün parçalarına ayırıp sattım. Gövdeyi de forumdan birine vermiştim. Umarım sana aynı kalitede bir şey gelmemiştir. Gövdenin arşivimde kalan fotosunu ekliyorum :
158412 eklentisini görüntüle

Poly finishi elle zımparalamak mümkün, o şekilde bir kaç gitarı zımparalamıştım. Mesela Manuel Raymond vardı elimde ona da bastım zımparayı altından çok kötü bir görüntü çıktı. Anladım ki sunburst arkasında görünen desen ağaç değil yapıştırılmış kaplama kağıdıymış :) Bu gövde de forumdan birine gitmişti. Sende de böyle bir şey çıkmaz umarım.

158413 eklentisini görüntüle158414 eklentisini görüntüle
gerçekten aşırı hafif bir gitar satmak istemiyorum ilk gitarım olduğu için ama sapı gayet iyi bence fender squier bullettan bir farkını göremedim sapın

Biraz gec oldu ama ekledim resimleri. Gitarin ust kismini kendi elimle zimparaladim. Evet 180 ve daha kalin zimparayla kaziya kaziya cikartir bolca da kol kasi yaparsin. Geri kalan kisimda boya sokucu kullandim ama bu poliuretan oyle basa bela bir sey ki agacs zarar vermeyeyim saglikli sekilde cikarayim diyorsan bir kac kutu boya sokucu harcaman lazim.

Dosyalar

• IMG20230122210248.jpg
    9.7 MB · Gösterim: 51
  • IMG20230122210236.jpg
    9.7 MB · Gösterim: 38
  • IMG20230122210156.jpg
    12.3 MB · Gösterim: 47
Biraz gec oldu ama ekledim resimleri. Gitarin ust kismini kendi elimle zimparaladim. Evet 180 ve daha kalin zimparayla kaziya kaziya cikartir bolca da kol kasi yaparsin. Geri kalan kisimda boya sokucu kullandim ama bu poliuretan oyle basa bela bir sey ki agacs zarar vermeyeyim saglikli sekilde cikarayim diyorsan bir kac kutu boya sokucu harcaman lazim.
ağacın kuflenmis gibi olan goruntusunu nasil yaptınız boya sokucu ile mi

Geri