Yurtdisina gidip gitar satin almak

Merhabalar, bu yaz avrupaya seyahate gitmeyi planliyorum. Simdilik aklimda almanya veya ingiltere var. Hazir gitmisken gitar da satin almak istiyorum. Marka olarak Esp ltd, fender, schecter gibi markalar var radarimda. Gittigimde nerelerden satin alabilirim? Bildiginiz dukkanlar vs varsa bu markalari satan paylasirsaniz cok sevinirim. Ozellikle almanya ve ingiltere’de olan ama avrupanin baska ulkelerinde de bildikleriniz varsa paylaşabilirsiniz. Bir de diyelim ki satin aldim, ulkeden cikarkan vergi geri odemesi yapiliyor diye biliyorum. Ne kadarini aliyoruz geri?

Ekte haritalar uygulamasında londra'nın üzerine gelip musical instruments terimini aratınca çıkan sonuçlar yer alıyor. Alan genişletilip daraltılabilir. Sonuçlar puan, yorum sayısı gibi kriterlere göre sıralatılabilir. Mağazaların sayfaları ziyaret edilebilir. Online satışları varsa fiyat kıyaslaması yapılabilir, vb. Bir de gidilen yerde kalınacak yer ve süre göz önüne alınarak alışveriş sitelerinden alım yapmak da düşünülebilir. Teslimat gün ve saatinde adreste bulunarak ya da resepsiyondan yardım isteyerek de sorun çözülebilir bence.

Dosyalar

• Screenshot_20230218_132452_Maps.jpg
    Screenshot_20230218_132452_Maps.jpg
    1.3 MB · Gösterim: 64
Çok şehirde gittim gördüm ama Londra için özellikle belirteyim (10 kere gitmişimdir)... bu işin merkezi Denmark Street ama hayal kırıklığına uğraman büyük olasılık. Bizim Tünel'de daha çok mağaza ve marka var. Bu iş kıyafet alır gibi Avrupa daha iyi gideyim alışveriş caddesinden iyi markaları alayım gibi değil. İyi müzik mağazaları var ama ya şehire çok dağılmış ya da başka şehirde - misal Andertons, Londra'nın 1 saat filan dışındaydı sanırım. Keza Almanya'da Thomann aynen öyle.
Amerika'da bile çok seyrek Guitar Center var ama alakasız mahallerde karşına çok iyi bir dükkan çıkabiliyor.

Dediğim gibi yurtdışı alışveriş ve Thomann diye özellikle başlıklar var aç oku... vergi işi de öyle basit değil, ülkesine göre değişiyor ve her şeyde aynı % olmayabiliyor, hatta çıkışta beyan ettiğin için açılmamış ambalajı ile göre bile isteyebilirler gitarı ... önden araştırman lazım. Ne alacaksan da önden belirleyip, imkan varsa gitmeden burada deneyip sonra orada online alıp oteline veya adresine teslim (otele yapmaz çoğu mağaza), lokasyondan teslim gibi seçenekleri planlaman lazım. Örnek Guitar Center bazı gitar modellerini asla adres teslim yapmıyor veya 3 hafta filan diyor ama mağazadan gelip alacam dersen 3 güne getiriyor gibi ...

Her mağazada her ürün de stokta bulunmuyor malesef. Misal onlineda gördüğünüz x gitar var, evet stokta var ama sadece İngiltere'nin bilmem ne kasabasındaki mağazada veya merkez depoda sadece. Online stok durumundan bakıp hangi mağazada fiziki olarak var veya telefon açıp önceden ayarlayıp su mağazada teslim alacağım demeniz lazım yoksa başka türlü tax free işlemez. Tax free formunuzu sadece ve sadece fiziksel olarak satın aldığınız mağaza yapabilir.
Ha gidersiniz birkaç büyük mağaza in bulunduğu bir semte, şansınız varsa aradığınız ürünü belki bulursunuz, deneyip beğenip alırsınız.

Merhabalar, bu yaz avrupaya seyahate gitmeyi planliyorum. Simdilik aklimda almanya veya ingiltere var. Hazir gitmisken gitar da satin almak istiyorum. Marka olarak Esp ltd, fender, schecter gibi markalar var radarimda. Gittigimde nerelerden satin alabilirim? Bildiginiz dukkanlar vs varsa bu markalari satan paylasirsaniz cok sevinirim. Ozellikle almanya ve ingiltere’de olan ama avrupanin baska ulkelerinde de bildikleriniz varsa paylaşabilirsiniz. Bir de diyelim ki satin aldim, ulkeden cikarkan vergi geri odemesi yapiliyor diye biliyorum. Ne kadarini aliyoruz gei?
hocam guitarguitar.co.uk'in adresi kayıtlıydı bende direkt yapıştırayım

16 Delancey Street
Camden, London, NW1 7NH

pmt'yi de öneririm ama özellikle gittiğinizde google'dan vintage guitar diye aratırsan düşük bir ihtimalle çok harcamada en azından birkaç yıllık çok güzel gitarlara denk gelebilirsin, ben ''98 gibson J-45 12 telli akustiğimi ufak bir koleksiyoner dükkanından £1.200 gibi şaka bir fiyata almıştım (türkiye'den olduğumu söyleyip bazı barış manço - cem karaca parçalarını seslendirince £100 indirim yaptı yaşlı beyefendi)

Geri