İstediğim solo tonuna erişememe

Ibanez GRX70QA modeli HSH bir elektro gitarım ve Marshall'ın MG15CFR modeli 15 W'lık amfisine sahibim. Ritim çalarken genelde tonu hoşuma gitse de solo atarken o distortion tonunu alamıyorum, herhangi bir efekt pedalım yok. Her zaman neck bölümündeki Humbucker'ı kullanarak çalarım. Bunun sebebi herhangi bir efekt pedalı kullanmamam, tel seçimi gibi şeyler midir? Bana neler önerebilirsiniz?

Kardesim ben 2009 eylulunden beri bu forumun uyesiyim. 2009 yilindan beri istedigi tona ulasan insan sayisi bir elin parmaklarini gecmez. Kullandigin gitardan penana, telinden amfine, o gun icerisinde bulundugun ruh hali bile istedigin tona ulasmana engel olabilir.
Geri kalan teknik detaylar icin 4 senelik lisans egitimi duzeyinde bilgi bu forumda var. Gerisi sadece senin okumana, denemene, arastirmana ve calismana kalmis.

Ibanez GRX70QA modeli HSH bir elektro gitarım ve Marshall'ın MG15CFR modeli 15 W'lık amfisine sahibim. Ritim çalarken genelde tonu hoşuma gitse de solo atarken o distortion tonunu alamıyorum, herhangi bir efekt pedalım yok. Her zaman neck bölümündeki Humbucker'ı kullanarak çalarım. Bunun sebebi herhangi bir efekt pedalı kullanmamam, tel seçimi gibi şeyler midir? Bana neler önerebilirsiniz?
Ton dediğiniz şey her şeyden önce sizin tuşeniz/enstrümana temasınızla ilişkilidir. Efektler ve amfi, o tonu büyütür.
Sadece neck manyetiği ile çalmak doğru bir strateji değil. Bu sorunu sizin yaşınızda ben de yaşardım. (Profildeki yaş bilginiz doğruysa tabii.) Muhtemelen köprü manyetiğiniz karaktersiz; bu durumda aşırı tiz ve gövdesiz/hacimsiz bir ton verir. O nedenle o manyetiği hiç sevmezdim ben de.
Zaman içerisinde iki uç arasında (neck ve bridge) geçişler yaparak her ikisini de kullanmaya alışmalısınız.
Ayrıca, akustik gitarla etüd yaparak tuşenizi geliştirmenizi öneririm. Bu mümkün değilse, o zaman temiz tonla etüd yapmalısınız mutlaka.
Şu anda inanması güç gelse de, beğendiğiniz gitaristlerin tonu da öncelikle kendi dokunuşlarından gelir. Sizin gitar ve amfinizle de çalsalar, düzgün ton çıkartırlar.
Orta-uzun vadede manyetikleri ve amfiyi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ama acele etmeyin. Tuşeniz gelişmediği müddetçe tek başına ekipmanı değiştirmenin bir anlamı yoktur.

Bence de mg15 ile solo tonu almak çok zor. Onu satıp Boss Katana 25 veya bütçeyi biraz arttırıp 50 alırsanız solo için gerekli tüm efektlere sahip olursunuz. En azından iyi bir reverb ve delay solo için en temel efektler. Tabii arkadaşların bahsettiği diğer etkenler de var

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim; tekniğimi, hızımı, yeteneğimi zaman ile geliştirebilirim ama bu ekonomi de pedal ve tel gibi ufak şeyler harici bir şey karşılayabileceğimden emin değilim.

Geri