Franz Kafka

popüler kültürün malzemesi olmayı haketmeyen,buna rağmen doğduğu şehirde fotoğrafı t-shirtlere,kupalara basılarak ticari alana kaydırılmış,akıcı ve sade anlatımı,ironik konulu eserleri olan olağanüstü yazar.

kafka,tartışılmakla anlatılamayacak bir yazar,muhakkak okunmalı...
dönüşümle başlayıp davaya kadar uzanan yolda çok güzel bir serüven yaşayacağınıza eminim...

bir ara varlık dergisinde çalışan bir arkaşıma ne tavsiye edersin diye sorduğumda bana Franz Kafka demişti.ama hala okumadım.sanırım benim için önemli bir eksiklik.

böceklerin,böcek olduklarının farkında olamamaları..
farkındalık,farkında olduklarının dışında gerçekleşen..
franz kafka,farkındalığın dışında olan bir farkındalık..

şimdi şöyle,gerçek kafka en yakın arkadaşına ölüm döşeğinde "yazdığım herşeyi yak!" diyor fakat hain adam kitapları kendi ismiyle basıyor.yani kafka diye bir yazar yok ve o gördüğünüz resimler aslında "değişim" kitabında adı geçen adam...

hadi bee..arkadasını hatırladım ya bi yayınevi vardı sanırım adamın..adı aklıma gelmiyo bu tartışmayı önceden duymuştum ama farklı duymuştum arkadası onun adına basıyo..yani kafka diye biri var dostum.gustov diye birinin kitabını okudum kitabın ismi kafkayla şöyleşiydi..o kitapta kafka ile olan konuşmalarını yazıyo o da mı yalan yani adam kafasından mı atıyo..kitabı okumanı tavsiye ederim..gustov janouch yazarın ismi bu galiba tam olarak..''kafka ile şöyleşi-gustov janouch''

bende onu demek istiyordum senin mesajı görünce direk yazdım yani...tamda düşünmedim senin msj üzerine hemen yazdım sanırım sorun yok. artık..sonuçta franz kafka var''dı''..

Franz Kafka vardır.Evet dediğiniz gibi en güvendiği arkadaşına yazdılarını yakmasını söylüyor.ama arkadışı ona ihanet ederek yazdıklarını yayınlıyor ve çok iyi bir yazardı.o hiçbir kategoriye girmez.Kafka ne tür romanlar yazar derseniz onun belli bir türü yoktur.yani kafkaesk evren vardır.okunması gereken bir yazar.alın hemen okuyun.

Ya ne biliyim gerçekten ilginç bir yazar...Gerçeği söylemek gerekirse birkaç kitabını okudum sadece ama yine de çok farklı olduğunu söyleyebilirim.Prag'da adamı boşuna ilahlaştırmamışlar yani...

şu ihanet eden arkadaşının adı aklıma geldi max brod,iyikide yakmamış kafkanın verdiği eserleri ki bizde okumuş bulunmaktayız.anlaşılması güç kitaplar yazar,okunması gereken kitaplardır eserleri,mesela değişim kitabı okuyup bitirdiğinizde çok komik gelebilir konusu ama düşündüğünüzde çok acıklı bir konusu vardır aslında.neyse uzatmayalım alında okuyun şu kitapları.okuyanlarda yorumlarını yazsın lütfen.

Max Brod'un "ihaneti" ancak tırnak içinde kalan bir ihanettir,
Kafka'nın kendisi de biliyordu tabii ki
aazılarının basılacağını,
kendisi aslında yazılarının okunup yorumlanmasını da dört gözle bekleyen bir kişidir, önünde sonunda bir insandır Kafka, muhteşem bir insan...
Karabasanların, ve saniyelerin binde birlerinin betimleyicisi....inanılmaz bir mizah anlayışı...

Franz Kafka diye birinin olmadığı da safsatadır:
Bakın bunu ben çözdüm, inanın,
Greor SAMSA'nın soyadındaki S ve M harfleriyle,
KAFKA'dai K ve F harfleri arasındaki harf sayıları eşittir. (s-k , f-m), Diğerlerinde de K harfini özellikle kullanmış, açık, kendiyle özdeşleştirdiği için...

böyle şehir efsanelrinden çok var ama gerçek değiller tabii ki,
neymiş Kafka'nın kitaplarını Max Brod yazmış, yok Kafka'nın resmi aslen Samsa(o dönemin zengin bir kişiliğiydi yanlış hatırlamıyorsam)nın resmiymiş. Yok öyle birşey, Franz Kafka vardır olmasa da kimin umrunda kitapları var onlar yeter zaten...

Geri