Elektro Gitarda Entonasyon ve Üst Eşik Değişimi Hakkında

Selamlar. PRS SE Mark Holcomb gitarımı Drop C düzeninde tutuyorum. Dunlop 10 - 60 tel kullanıyorum. Ve düzenli olarak 10-60 kullanmaya devam edeceğim. Gitarı son bakıma verdiğimde Drop B ayarlattım. Ama sonra vazgeçtim ve direkt olarak hiçbir ayar yapmadan Drop C'ye geri döndüm. Bu yüzden sapım döndü sanıyorum. Çünkü en alt telim klavyeye neredeyse yapışmış durumda. Bunu sap ayarı yaparak çözebileceğimi sanıyorum. Ama asıl sıkıntı; gitarımda bu aralar bir akort tutamama sorunu var. Akordum 5 dakika gibi kısa bir sürede gayet belli olacak şekilde bozuluyor. Tellerimde çok eski değil açıkcası. Sapın dönmesi akordun daha çabuk bozulasıma neden olabilir mi? Akort tutma stabilitesini arttırmanın başka bir yolu var mıdır?
Ayrıca gitarın üst eşiği ,resimde gördüğünüz gibi, fabrika çıkışı olarak sanki yan tarafları yanmış gibi geldi. İnternet üzerinde zaten bu modelde eşiğin çok kaliteli olmadığı belirtilmiş. Üst eşiği değiştirirsem aynı zamanda akort tutması daha da iyi olur mu? Üst eşik için ne önerirsiniz?

Teşekkürler.

Dosyalar

• WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.23.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.23.jpeg
    81.4 KB · Gösterim: 237
  • WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.24-2.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.24-2.jpeg
    65.8 KB · Gösterim: 124
  • WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.24.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.24.jpeg
    66.7 KB · Gösterim: 130
  • WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.25.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-07 at 15.51.25.jpeg
    54.7 KB · Gösterim: 129
nut hiç fabrika çıkışı durmuyor, çok kötü kesilmiş, değişmesi şart. graptech black tusq oldukça arttırır stabiliteyi ama daha önemlisi tel yuvalarının doğru ve pürüzsüz olması. drop c ve 0.10 tel çok düşük bir tansiyon bir de, yine de sorunlar yaşanabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
nut hiç fabrika çıkışı durmuyor, çok kötü kesilmiş, değişmesi şart. graptech black tusq oldukça arttırır stabiliteyi ama daha önemlisi tel yuvalarının doğru ve pürüzsüz olması. drop c ve 0.10 tel çok düşük bir tansiyon bir de, yine de sorunlar yaşanabilir.
Jim Dunlop 10 - 60 paket yüksek tansiyonlu olması lazım. Özellikle Drop akortlar için olduğu belirtilmiş. Standart E düzeninde 10 numara tel ile çalıyormuş gibi hissediyorum.
Nut olayı için bende şaşkınım. Graptech Black Tusq araştıracağım. Teşekkürler.

Malesef fabrika çıkışı..
30000tl lik gitarda saçma sapan bir nut var. Aynı modelden var elimde. Tusq Xl ile değiştirdim..

Selamlar. PRS SE Mark Holcomb gitarımı Drop C düzeninde tutuyorum. Dunlop 10 - 60 tel kullanıyorum. Ve düzenli olarak 10-60 kullanmaya devam edeceğim. Gitarı son bakıma verdiğimde Drop B ayarlattım. Ama sonra vazgeçtim ve direkt olarak hiçbir ayar yapmadan Drop C'ye geri döndüm. Bu yüzden sapım döndü sanıyorum. Çünkü en alt telim klavyeye neredeyse yapışmış durumda. Bunu sap ayarı yaparak çözebileceğimi sanıyorum. Ama asıl sıkıntı; gitarımda bu aralar bir akort tutamama sorunu var. Akordum 5 dakika gibi kısa bir sürede gayet belli olacak şekilde bozuluyor. Tellerimde çok eski değil açıkcası. Sapın dönmesi akordun daha çabuk bozulasıma neden olabilir mi? Akort tutma stabilitesini arttırmanın başka bir yolu var mıdır?
Ayrıca gitarın üst eşiği ,resimde gördüğünüz gibi, fabrika çıkışı olarak sanki yan tarafları yanmış gibi geldi. İnternet üzerinde zaten bu modelde eşiğin çok kaliteli olmadığı belirtilmiş. Üst eşiği değiştirirsem aynı zamanda akort tutması daha da iyi olur mu? Üst eşik için ne önerirsiniz?

Teşekkürler.
Drop B ayarlı iken, Drop C'ye herhangi bir ayar yapılmadan alınmış diye anladım. Bu durumda gördüğün durumun olması gayet doğal. Sap ayarı ile çözülür. Fakat inanılmaz kötü bir nut var bu gitarda. Mutlaka değiştirmeni öneririm.
aynı model gitarda bundan var.
İnce mi telin, üst eşiği kesmiş, oymuş gibi duruyor fotoğraftan. Nut ayarı bozulduğu için sap dönmüş gibi gelebilir..
Özetle nut değiştir, sap ve nut ayarını yap veya yaptır. İşlem tamam :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Drop B ayarlı iken, Drop C'ye herhangi bir ayar yapılmadan alınmış diye anladım. Bu durumda gördüğün durumun olması gayet doğal. Sap ayarı ile çözülür. Fakat inanılmaz kötü bir nut var bu gitarda. Mutlaka değiştirmeni öneririm.
aynı model gitarda bundan var.
İnce mi telin, üst eşiği kesmiş, oymuş gibi duruyor fotoğraftan. Nut ayarı bozulduğu için sap dönmüş gibi gelebilir..
Özetle nut değiştir, sap ve nut ayarını yap veya yaptır. İşlem tamam :)
Teşekkürler :)

Çok kalın bir tel kullanıyorsunuz. Bu sap üstünde gerginlik yapar. genelde 42-48 nolu teller kullanır. Siz 60 yüksek bir tel. Sürekli birde akor değiştiriyorsunuz. Sapın bunu tolere edebilme şansı yok. Sizin gitarın 5 katı pahalı bir gitarda olsa tolere edemez. Siz akort değiştirince ya içe bükülecektir yada dışa bükülecek teller klavyeye yapışacaktır. 42-48 nolu tellerde akort değiştirseninz, gene içe veya dışa bükülür ama çalacak kadar idare edebilir. 60lık telde sap ayarı da ister. 60lık telleri kullanımı çok zor oluyor, gereksiz derecede sert ve gitar çalmanın keyfi kalmıyor. 60lık tel yerine EQ ayarları ile de o tonları elde edebilirsiniz.

Çok kalın bir tel kullanıyorsunuz. Bu sap üstünde gerginlik yapar. genelde 42-48 nolu teller kullanır. Siz 60 yüksek bir tel. Sürekli birde akor değiştiriyorsunuz. Sapın bunu tolere edebilme şansı yok. Sizin gitarın 5 katı pahalı bir gitarda olsa tolere edemez. Siz akort değiştirince ya içe bükülecektir yada dışa bükülecek teller klavyeye yapışacaktır. 42-48 nolu tellerde akort değiştirseninz, gene içe veya dışa bükülür ama çalacak kadar idare edebilir. 60lık telde sap ayarı da ister. 60lık telleri kullanımı çok zor oluyor, gereksiz derecede sert ve gitar çalmanın keyfi kalmıyor. 60lık tel yerine EQ ayarları ile de o tonları elde edebilirsiniz.
Sürekli akort değiştirmiyorum. Yaklaşık 1.5 yıldır Dunlop 10-60 Drop C kullanıyorum ayrıca. Düzenli olarak bakımları yaptırdım diyebilirim. Drop B yapayım dedim bir kere. Bu arada 10-60 telden baya memnunum.

C'den D'ye geçince teller gevşedi, klavye geriye doğru hareket yapar. Teller fretlere değmiştir. Normal bir drum. Sen bize hep üst eşiği gösteriyorsun. Halbuki tellerin yüksekliği köprüden ayarlanıyor. Belki köprüde teli biraz daha yükseltebilirsin. Yani köprüde tellin çıktığı yerde telin sağında ve solunda 2 tane küçük vidayı sıkarak teli yükseltebilirsin....

Konuyu sonlandırayım. Bakımları yaptırırken üst eşiği kemik eşik ile değiştirttim. Görünüş olarak daha memnunum. Bakımdan sonra akort stabilitesi artmış durumda. Bunun asıl sebebi üst eşik mi bilmiyorum. Üstteki yorumlarda telin çok kalın olduğu yazılmış ama ben çok memnunum. 10-60 telde Drop C' ye devam. Belki 10-54' e geçerim denemek için.

Çok kalın bir tel kullanıyorsunuz. Bu sap üstünde gerginlik yapar. genelde 42-48 nolu teller kullanır. Siz 60 yüksek bir tel.
drop c de 10 46 kullanırsan don lastiği gibi olur. sürekli drop c de durulacaksa 10-52 / 11-54 en mantıklı seçimlerden bence. 11-54 de b ye de inilebilir.
C'den D'ye geçince teller gevşedi
c den d ye geçersen teller sıkılır. sertleşir.
köprüde tellin çıktığı yerde telin sağında ve solunda 2 tane küçük vidayı sıkarak teli yükseltebilirsin
pivot vidaları sıkarsan tel alçalır. yükselmez.
normalde yazmaya üşendiğimden görüp geçerdim de bir çok konuda ofsayt olduğunu görünce düzelteyim dedim. srv arkadaşın kafası karışmış.

Son düzenleme:
Geri