Ses kartından çıkan efektli gitar sesini discord omegle gibi platformlara nasıl duyurabiliriz ?

Sorum başlıktadır. 2 gün önce focusrite gen 3 2in2 ses kartı aldım ve studio one kullanıyorum. Çok fazla bir bilgim yok araştırdım fakat bulamadım yardımcı olur musunuz ?

Mac bilgisayarım üstünde bu amaçla kullandığım sistemden bahsedeceğim. Eğer windows kullanıyorsanız, benzer programları bularak aynı işi yapabilirsiniz.

2 adet yazılıma ihtiyaç var. bunlar LadioCast ve VB Cable.

VBCable bizim nihai sanal çıkış aygıtımız durumunda. Yani evvelden giriş aygıtı olarak ses kartınızı seçip, oradaki kanallara girdiklerinizi bilgisayara iletirken artık VBCable seçilip, VBCable'a gelen herşey bilgisayara iletilecek. Peki VBCable'a gidecek kanalları nasıl düzenleyeceğiz. Bu noktada LadioCast bir mixer durumunda. LadioCast üzerinde giriş aygıtımızı ses kartı, çıkış aygıtımızı da VBCable seçiyoruz. Hatta bilgisayarımıza farklı ses kartları bağlıysa, bunları bile tek potada toplayıp VBCable'a iletebiliyoruz.

Geldik hassas kısma. Eğer bir plug-ini duyurmaya çalışıyorsak; Plug-in çıkış aygıtını da doğrudan VB Cable seçiyoruz ancak girişini ses kartımızdan tutmaya devam ediyoruz. Bu sayede şöyle bir sinyal zincirimiz oluyor;

SignalChain.jpg

Veya 2. bir plug-ini standalone olarak açıp benzer routingi mikrofon için de yapabilirsiniz. Eğer işlemciniz çok yorulmayacaksa arkaya bir DAW açıp, bunun içinde kanallara her türlü ayarlamayı yapıp, DAW çıkış aygıtını VB Cable'da yapabilirsiniz.

Kendi adıma çözemediğim tek durum Plug-in monitörlemesi. Malesef çaldığım gitarı kendim duyamamaktayım ancak benim kullandığım düzende zaten gitar tonunu prosesörden ayarlayıp, prosesörün bir çıkışını da doğrudan kabine attığım için ihtiyaç da duymadım. Belki o kısmını da başka birisi aydınlatır.

Ben de kullandığım, bildiğim ve çalışan ayarları yazayım, belki birinin işine yarar. Açıkçası konu hakkında çok fazla youtube videosu var. İçlerinden birini seçeyim diye bakayım dedim ama sabrım yetmedi. Mutlaka bahsettiğim şekilde kullanan vardır, detayları aynı mantıkla aratıp bulabilirsiniz.

Mac için sesi aktarması windows'a göre daha kolay. Uzun zamandır windows'ta bunu denemediğim için muadil programlara ayrıca bakmanız lazım. Hatırladığım kadarıyla windowsta hem sanal kablolama mantığı ile çalışan programı hem de bunun sinyallerini toplayan mixer'ı ayrı ayrı kurmanız ve birbiri ile bağlayıp yönlendirmeniz gerekiyordu.

Mac'te durum çok daha kolay. Sadece GitHub - ExistentialAudio/BlackHole: BlackHole is a modern macOS virtual audio driver that allows applications to pass audio to other applications with zero additional latency. şurdaki yazılım vasıtası ile daw ses çıkışını bu yazılımın sürücüleri seçip discord'da da ses girişini bu yazılımın sürücüleri seçtiğiniz zaman sesi sorunsuz şekilde aktarabiliyorsunuz. Ben daha eski olan soundflower'ı kullanıyorum ama bu bahsettiğim onunla aynı mantıkla çalışan ve daha güncel bir uygulama olduğu için onun linkini verdim.

Eğer aktarım yapılan sesi aynı anda duyma sorunu yaşıyorsanız ya da duymamanız gerekiyorsa, örneğin mikrofonda efekt verdiniz diyelim kendi sesinizi duyarsanız kafanız karışabilir. Bu gibi durumlarda daw ses çıkışlarında bus özelliğini kullanmanız gerekiyor, ses çıkışını aynı anda iki yere birden verebilme özelliği sayesinde hem bu aktarım programları ile sesi aktarmanız hem de ister aynı anda sesi diğer ses çıkış driver'larınızdan almanız mümkün oluyor. Bilemiyorum böyle anlatınca karışık oldu mu ama sadece bu basit program ile cubase içindeki tüm sesleri (efektler vsti'ler ve diğer her şey) sistemdeki diğer tüm uygulamalara (reaper, butt, discord vs) aktarıp sorunsuz şekilde kullanabiliyorum. Aynı şekilde mikrofon ayarı gerektiğinde ya da discord'da mikrofon sesini kendinizin duymaması gibi durumlarda zaman bahsettiğim bus ayarı ile aynı sesleri kullandığınız daw üzerinden duyarken bir taraftan sorunsuz şekilde aktarmak istediğiniz programa aktarabilirsiniz, kolay gelsin.

Ekleme: bu arada çok daha temel olduğu için söylemeyi unuttum. Mac'de aynı anda birden fazla ses driver'ını aynı anda kullanma ayarlarını da yapmanız gerekiyor. Ses ayarları bölümünde çok basit şekilde kullandığınız driver'ları seçip bunu oluşturabiliyorsunuz. Daha sonra daw'da bu oluşturduğunuz toplu driver ismini seçince giriş çıkış seçenekleri olarak tüm kullandığınız ses çıkışlarını aynı anda kullanabiliyorsunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mac bilgisayarım üstünde bu amaçla kullandığım sistemden bahsedeceğim. Eğer windows kullanıyorsanız, benzer programları bularak aynı işi yapabilirsiniz.

2 adet yazılıma ihtiyaç var. bunlar LadioCast ve VB Cable.

VBCable bizim nihai sanal çıkış aygıtımız durumunda. Yani evvelden giriş aygıtı olarak ses kartınızı seçip, oradaki kanallara girdiklerinizi bilgisayara iletirken artık VBCable seçilip, VBCable'a gelen herşey bilgisayara iletilecek. Peki VBCable'a gidecek kanalları nasıl düzenleyeceğiz. Bu noktada LadioCast bir mixer durumunda. LadioCast üzerinde giriş aygıtımızı ses kartı, çıkış aygıtımızı da VBCable seçiyoruz. Hatta bilgisayarımıza farklı ses kartları bağlıysa, bunları bile tek potada toplayıp VBCable'a iletebiliyoruz.

Geldik hassas kısma. Eğer bir plug-ini duyurmaya çalışıyorsak; Plug-in çıkış aygıtını da doğrudan VB Cable seçiyoruz ancak girişini ses kartımızdan tutmaya devam ediyoruz. Bu sayede şöyle bir sinyal zincirimiz oluyor;

159078 eklentisini görüntüle

Veya 2. bir plug-ini standalone olarak açıp benzer routingi mikrofon için de yapabilirsiniz. Eğer işlemciniz çok yorulmayacaksa arkaya bir DAW açıp, bunun içinde kanallara her türlü ayarlamayı yapıp, DAW çıkış aygıtını VB Cable'da yapabilirsiniz.

Kendi adıma çözemediğim tek durum Plug-in monitörlemesi. Malesef çaldığım gitarı kendim duyamamaktayım ancak benim kullandığım düzende zaten gitar tonunu prosesörden ayarlayıp, prosesörün bir çıkışını da doğrudan kabine attığım için ihtiyaç da duymadım. Belki o kısmını da başka birisi aydınlatır.
hocam ben windows kullanıyorum baya araştırdım ama LadioCast in muadili bir program bulamadım bu postu görenler yardımcı olabilir mi ?

Geri