Underrated Gruplar/Müzisyenler

Merhaba arkadaşlar.4 Yıldır gitar çalıyorum 7 veya 8 yıldır da müziğin içine girdim.Metal rock blues jazz fusion punk pop synthwave derken tonla grup ve müzisyen keşfettim.Ama forumda arattığımda çoğu hakkında 1 2 satır yazı var devamı yok.Başlık altına aklınıza gelen fazla bilinmediğini düşündüğünüz grupları veya solo olarak çalışan müzisyenleri toplamayı düşünüyorum playlistim genişlesin şöyle.

Loudness grubunu yaklaşık 2 yıldır dinliyorum ve grubun her üyesi ayrı ayrı yetenekli.Tabii ben gitarist olduğum için en çok Akira abimiz dikkatimi çekiyor ancak grubun diğer üyeleri de ondan aşağı kalmıyor.

LOUDNESS - In the Mirror​

Artillery grubunu geçen sene keşfettim.En sevdiğim thrash gruplarından biridir.Stützer kardeşlerin uyumu çok hoş.Ve hicazı böyle güzel kullanan Marty Friedman ve Malmsteen gördüm.

Artillery - Bombfood​

Alcatrazz abilerimizi Malmsteenin gençlik yıllarını araştırırken keşfettim.Ve bu adamlar Malmsteenden sonra Steve Vai ile çalışmış.Ancak çoğu kişi bilmiyor.

Alcatrazz - Jet to Jet​

Dokken zamanında çok çok ünlüydü ama George Lynch'in grubu Lynch Mob hiç bilinmemiş.Kime dinletsem ''Aha Myles Kennedy abimiz başka gitaristle çalışıyor.'' diyorlar.Oni Logan abimizi bilen bir tane allahın kulu bile yok.

Lynch Mob - Wicked Sensation​

Grim Reaper'ı daha 1 ay önce falan keşfetmişimdir.Adamlar Iron Maiden gibi ama bunu bilen KİMSE yok.

Grim Reaper - Rock You To Hell​

Tokyo Blade grubu da Iron Maiden temalı bir NWOBHM grubu ve yine bilen kişi çok az.Ama soloları vokalleri mükemmel bir grup.

Tokyo Blade - Night Of The Blade​

Bir başka NWOBHM grubu ve yine Iron Maiden kanı taşıyor.Girişteki solo şef öpücüğü gibi.

Angel Witch - Angel Witch​

Bu grubu çok çok çok çok ünlü bir oyunda duydunuz ve sadece bu şarkısını biliyor olabilirsiniz.

Quiet Riot - Cum On Feel The Noize​

Kaliteli metal 80'lerde (hadi sarkarak erken 90'lar) yapıldı, gerisi sadece türev dediğimizde burun kıvıranlar nerede :)....
Ayrıca araştırayım dersen;
Y&T
Krokus
Angel Dust
Helloween (eski albümler)
Dark Angel
D.R.I.
S.D.I.
Diamond Head (gerçi bunu artık duymayan kalmadı Metallica sağolsun)
Great White
Celtic Frost

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kaliteli metal 80'lerde (hadi sarkarak erken 90'lar) yapıldı, gerisi sadece türev dediğimizde burun kıvıranlar nerede :)....
Ayrıca araştırayım dersen;
Y&T
Krokus
Angel Dust
Helloween (eski albümler)
Dark Angel
D.R.I.
S.D.I.
Diamond Head (gerçi bunu artık duymayan kalmadı Metallica sağolsun)
Great White
Celtic Frost
D.r.i ve Helloween aklımdaydı da uçmuş hepsi sağolasın abi hatırlatman iyi olmuş

Gülümsemeden edemedim. 80'leri yeniden keşfetmiş bir başlık. Başlığı açan kaç yaşında merak ettim.
Bu gruplar underrated değiller aslında, daha ziyade eskiler.
Dünyanın önemli bir kısmının metal deyince aklına Metallica geldiği bir devirde zaten metal gruplarının çok büyük bir kısmı hak ettiği ilgiliyi görmekten çok uzakta. Metal mainstream hale gelince bitti zaten. 80'lerde metali metal yapan şeylerden biri, müzik konusunda seçici olan bir kitle tarafından dinlenmesiydi. Metallica her şeyi ters yüz edince, zaten pek çok metal grubu underrated hale geldi.
Bazı kendine has durumlar olduğunu da söylemek lazım tabii. Mesela Loudness, Amerikalı bir vokal (Mike Vescera) ile çalışmaya başlayınca tanındı; çünkü ne kadar iyi sesi olursa olsun, Japonların aksanlı korkunç İngilizcesi ile dünya pazarında iş zordu. Vescera gitti (Malsmteen vs...), Loudness yerel pazarına döndü. "Soldier of Fortune" dahil ilk birkaç albüm muhteşemdir. Akira ilk albümlerde George Lynch vari bir stile sahipti; Hurricane Eyes, Lightning Strikes... müthiştir. Hele Soldier of Fortune off.... O albümle Malmteen gibi tekniği olduğunu ispat etti Akira (gelmiş geçmiş en iyi "virtüöz hard rock gitaristi" albümlerinden biridir o albüm...)
Ama sonrakilerden bir kaç şey dinledim, ı -ıh. Olmuyor ne yazık ki.

Gülümsemeden edemedim. 80'leri yeniden keşfetmiş bir başlık. Başlığı açan kaç yaşında merak ettim.
Dünyanın önemli bir kısmının metal deyince aklına Metallica geldiği bir devirde zaten metal gruplarının çok büyük bir kısmı hak ettiği ilgiliyi görmekten çok uzakta. Metal mainstream hale gelince bitti zaten. 80'lerde metali metal yapan şeylerden biri, müzik konusunda seçici olan bir kitle tarafından dinlenmesiydi. Metallica her şeyi ters yüz edince, zaten pek çok metal grubu underrated hale geldi.
Bazı kendine has durumlar olduğunu da söylemek lazım tabii. Mesela Loudness, Amerikalı bir vokal (Mike Vescera) ile çalışmaya başlayınca tanındı; çünkü ne kadar iyi sesi olursa olsun, Japonların aksanlı korkunç İngilizcesi ile dünya pazarında iş zordu. Vescera gitti (Malsmteen vs...), Loudness yerel pazarına döndü. "Soldier of Fortune" dahil ilk birkaç albüm muhteşemdir. Akira ilk albümlerde George Lynch vari bir stile sahipti; Hurricane Eyes, Lightning Strikes... müthiştir. Hele Soldier of Fortune off.... O albümle Malmteen gibi tekniği olduğunu ispat etti Akira (gelmiş geçmiş en iyi "virtüöz hard rock gitaristi" albümlerinden biridir o albüm...)
Ama sonrakilerden bir kaç şey dinledim, ı -ıh. Olmuyor ne yazık ki.
Teşekkür ederim 20 yaşındayım abi ama hep 80'lerden dinlemişimdir çevremdeki büyün abilerden de öğrendim çoğu şeyi ama kimse bana bunlardan bahsetmedi hep tesadüf eseri gördüm.Akira en sevdiğim gitaristlerden biridir ve top 5 listemde her zaman vardır.Ben bir sürü Loudness albümü dinledim kasetlerini topladım hepsini sevdim ama hiç biri Soldier Of fortune veya Hurricane eyes kadar değildir.

Olsun ... güzel bir keşif olmuş kardeşimiz için... zaten müziğin keyfi bu arayışa çıkmak ve yeni tadlar keşfetmek...
Ben de 90'larda Marillion ile prog-rock araştırmaya başlayıp abi bak bir grup keşfettim diye anlatmaya başladığımda (tabi o zaman internet yok) abiler yeğenim hele bi soluklan gel bak Phil Collins popçu olmadan önce neler yapmış Genesis ile bi dinle demişlerdi... bugün hızlı metal denilen kimi keşfettiysem Lemmy'nin bass'ından ve Venom'un ilk 3 albümünden doğduğunu gördüm o yıllarda vs vs... bu arada metalcore diye koca bir genre yaptılar, o dur kalk breakdown'ları anlamak için 90'lardan eski ilk 4-5 RUSH albümünü dinlemeniz yeterli....

Bu arada başlığa ilave katkı olsun;
Savatage ihmal edilmesin
Saxon eski albümleri özellikle NWOBHM için Iron Maiden kadar önemlidir bence
Sabbat ve daha sonra ondan türeyen Skyclad bugünün etnik folklorik ne var ne yoksa atababasıdır
Metal Church ilk 3 albüm hala dinlerim baştan sona

Olsun ... güzel bir keşif olmuş kardeşimiz için... zaten müziğin keyfi bu arayışa çıkmak ve yeni tadlar keşfetmek...
Ben de 90'larda Marillion ile prog-rock araştırmaya başlayıp abi bak bir grup keşfettim diye anlatmaya başladığımda (tabi o zaman internet yok) abiler yeğenim hele bi soluklan gel bak Phil Collins popçu olmadan önce neler yapmış Genesis ile bi dinle demişlerdi... bugün hızlı metal denilen kimi keşfettiysem Lemmy'nin bass'ından ve Venom'un ilk 3 albümünden doğduğunu gördüm o yıllarda vs vs... bu arada metalcore diye koca bir genre yaptılar, o dur kalk breakdown'ları anlamak için 90'lardan eski ilk 4-5 RUSH albümünü dinlemeniz yeterli....

Bu arada başlığa ilave katkı olsun;
Savatage ihmal edilmesin
Saxon eski albümleri özellikle NWOBHM için Iron Maiden kadar önemlidir bence
Sabbat ve daha sonra ondan türeyen Skyclad bugünün etnik folklorik ne var ne yoksa atababasıdır
Metal Church ilk 3 albüm hala dinlerim baştan sona
Abi Saxon underrated olarak geçmez bence sonuçta Metallica'ya ilham verdiklerini cümle alem biliyor.Gerçi dinleyenini bilmem ama..

Hollanda'lı prog-rock grubu FOCUS.... bugün metalciyim diye dolaşan çoğu grup böyle alev alev yanmıyor :)

ve keza çoğu kişi Ice-T rapçi yav diye savsaklar ama kendisi ve grubu Body Count vazgeçilmezimdir... özellikle bu parça aslından iyi cover'lar listesine girer bence;

bari bir grupda ben ekleyim. tahilsizlikleri bonjovi,kiss, wasp gibi grupların ortada olduğu dönemlerde piyasaya çıkmalarıydı.
XYZ

rif sihirbazları, DON DOKKEN unutmayayım.

Son düzenleme:
Abi Saxon underrated olarak geçmez bence sonuçta Metallica'ya ilham verdiklerini cümle alem biliyor.Gerçi dinleyenini bilmem ama..
Saxon aslında ortaya orjinal bir şey koyamadı yani büyük ölçüde yaptıkları Judas Priest'in zaten uzun zamandır yaptığı şeyin biraz değişiğiydi. Ama bunu Saxon'u yermekten ziyade piyasanın yapısı hakkında bir şey. Metal müzikte handikap yaptığın şey iyi bile olsa daha önce defalarca yapılmış kalıplarda takılıyorsan unutulup gidiyorsun. Loudness iyi grup ama mesela yukarıda paylaştığın In The Mirror şarkının iskeleti Priest'in Exciter'ı. ( o adamlar ve Black Sabbath zaten işi kaynağından kuruttu ). Şimdi ne var bunda denilebilinir ama uzun vadeli olarak orjinali yapanlar hep ön planda kalıyor. Metallica görece bir yenilik getirdi ( bence Slayer daha fazlasını getirdi ) ama orada biraz da Amerikan medyasının gücü de söz konusu. Bunu dinlemeni istiyorlarsa o ön planda oluyor.

Ya da belki Medya'da böyle bir şey var eskiyi andıran bir şey yapıyorsan seni ignore ediyor ama abuk sabuk da olsa Polyphia gibi hah bak bu orjinal hem gitaristleri de cinsiyetsiz gibi ne idüğü belirsiz weirdo bunları parlatalım diyor. Eskiden insanlar konserlere kafa sallayıp bira içelim coşalım diye giderken şimdi ellerinde telefon bak nasıl çalıyorlar gibi freak show izlemeye gidiyorlar.

Saxon aslında ortaya orjinal bir şey koyamadı yani büyük ölçüde yaptıkları Judas Priest'in zaten uzun zamandır yaptığı şeyin biraz değişiğiydi. Ama bunu Saxon'u yermekten ziyade piyasanın yapısı hakkında bir şey. Metal müzikte handikap yaptığın şey iyi bile olsa daha önce defalarca yapılmış kalıplarda takılıyorsan unutulup gidiyorsun. Loudness iyi grup ama mesela yukarıda paylaştığın In The Mirror şarkının iskeleti Priest'in Exciter'ı. ( o adamlar ve Black Sabbath zaten işi kaynağından kuruttu ). Şimdi ne var bunda denilebilinir ama uzun vadeli olarak orjinali yapanlar hep ön planda kalıyor. Metallica görece bir yenilik getirdi ( bence Slayer daha fazlasını getirdi ) ama orada biraz da Amerikan medyasının gücü de söz konusu. Bunu dinlemeni istiyorlarsa o ön planda oluyor.

Ya da belki Medya'da böyle bir şey var eskiyi andıran bir şey yapıyorsan seni ignore ediyor ama abuk sabuk da olsa Polyphia gibi hah bak bu orjinal hem gitaristleri de cinsiyetsiz gibi ne idüğü belirsiz weirdo bunları parlatalım diyor. Eskiden insanlar konserlere kafa sallayıp bira içelim coşalım diye giderken şimdi ellerinde telefon bak nasıl çalıyorlar gibi freak show izlemeye gidiyorlar.
Metallica'nın popülerliği kesinlikle doğru zamanda doğru yerde olmaları ile ilgili. Gerçekten bir yenilik getirdikleri dönem, ilk 3 albümdü. Oysa o zamanlar Metallica'yı millet bir tür torna-tesviye tezgahı filan zannederdi. Pompalandıkları devre, en kötü işleri yapmaya başladıkları devre oldu. Sonrası yokuş aşağı.
Polyphia'yı parlatan da, Metallica'yı parlatan da aynı şarlatan zihniyet. Zirvede oldukları dönemde ikisinin de işlevi aynı. İnsanlar medyada kendilerine sunulanın ötesine bakmayıp sadece tüketmekle yetinince durum bu oluyor. Benim Metallica dinlediğim dönemde Metallica ana akımın milyarlarca km uzağında idi. Bugün ise ana akımın dibi.
Herhangi bir "metal" grubu ana akım tarafından bu denli sahipleniliyorsa içi kesinlikle boştur. Çünkü ana akım denilen şey, büyük kitlelere tüketim yaptırmakla ilgilenir. Büyük kitleler de hazmı güç şeyleri tüketemez/sindiremez. Kabız olur.

Metallica ve hatta Kirk Hammett Bay Area Thrash'in lider grubudur ama o dönem farklı bir dönemdi... Exodus, Violence, Testament gibi gruplar San Francisco ve Berkeley merkezli olarak yeni bir dönem başlatıyorlardı. Sonra ticari başarı geldikçe Met çizgisini değiştirdi. Severim ayrı ama Exodus'a olan gönül bağım asla yoktur Met'e. Tabi Testament, Machine Head vs de.

İlgilenen varsa tüm hikaye burada;

Pek bilinmeyen diyemiyorum ama The Artisan Era'dan çıkanlara bir bakın.

The Devils of Loudun'un geçen yıl çıkan albümü Imperial Circus Dead Decadence'in albümü ve The Saberlight Chronicles ile birlikte en beğendiğim 2022 albümü olmuştu diyebilirim.

Eskilere gittim ne güzel başlık olmuş.
Eskilerde çokça dinlediklerim ekstra aklıma gelenlerden birkaç tanede ben ekliyeyim.
Runniing wild under joly roger albümünü ne çok dinlerdik.
annihilator alison hell ve stone wall favorim. Özellikle drivedan cleane bir anda geçmelerini pek bir severim.

Geri