Aria gitar yurtdışı fiyatı 300 dolar olması

Selamlar gitar almayı düşünüyorum araştırırken
Aria 714 mk2 fullerton diyr bir model buldum şuanda 4800 tl ye satılıyor senkop müzikte
Bu gitarın yurtdışı fiyatları genelde 300 dolar civarında ve bazı sitelerde squier affinity ler de var ve onlar 200-250 dolar arası .

Şimdi sorum tahmin edebileceğiniz gibi şu ;
Nasıl oluyor da yurtdışında fiyatı daha yüksekken burda daha düşük oluyor bilgisi olan var mı (ve bu aria fullerton nasıldır)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
834E5316-B31E-4472-B795-91D49D25C922.jpeg

Dosyalar

• C70D754F-3526-4D5C-A9A4-49117AEB195B.jpeg
    C70D754F-3526-4D5C-A9A4-49117AEB195B.jpeg
    225.3 KB · Gösterim: 39
İngiltere'de zaten her şey normalden pahalı oluyor, şaşıracak bi şey yok esasen, kur etkisi gibi bi şey. Bir de Japon ve Kore menşeili gitarlar Türkiye'de Avrupave amerika'ya göre uyguna gelebiliyor, aynı durum uzun zaman Cort ve Ibanez için de geçerli oldu.

Son düzenleme:
Gitarı beğendiyseniz hiç kaçırmayın bu fiyata. Şu anki Türkiye mağaza fiyatları çoğu üründe gayet makul. Neden? Çünkü şuan döviz devletin yoğun baskısıyla zor tutulup indirilmiş durumda. Seçimlerden hemen sonra gerçek piyasa değerlerine dönecek çok büyük ihtimalle, işte asıl o zaman fiyat artışları yaşanacaktır. Yılbaşından sonra artardı normalde ama hükümetin baskısı ve yaklaşan seçimler dolayısıyla bir şekilde frenliyorlar.
Sahibindendeki şişirilmiş ikinci el fiyatları saymazsak, Türkiye piyasası makul sayılabilecek bir seviyede epey bir ürün için, özellikle mağazalar da ellerinde kalan ürünleri satmaya çalışırken, bizzat mağazaya gidip bir miktar pazarlık yapma şansınız da olur.
Örnek olarak: ESP Ltd gitarlarin Türkiye sıfır mağaza fiyatı, Headrush -Mooer gibi efekt processorleri Avrupa fiyatı ile hemen hemen aynı.
Netflix, YouTube premium, Spotify, PlayStation veya XBox aylık üyelik ücretleri tüm dünyadan çok daha düşük fiyata Türkiye'de. Yerel ekonomik şartlara uymak zorunda kalıyor bazen firmalar. Başka türlü satış yapma şansları çok düşük.

Gitarı beğendiyseniz hiç kaçırmayın bu fiyata. Şu anki Türkiye mağaza fiyatları çoğu üründe gayet makul. Neden? Çünkü şuan döviz devletin yoğun baskısıyla zor tutulup indirilmiş durumda. Seçimlerden hemen sonra gerçek piyasa değerlerine dönecek çok büyük ihtimalle, işte asıl o zaman fiyat artışları yaşanacaktır. Yılbaşından sonra artardı normalde ama hükümetin baskısı ve yaklaşan seçimler dolayısıyla bir şekilde frenliyorlar.
Sahibindendeki şişirilmiş ikinci el fiyatları saymazsak, Türkiye piyasası makul sayılabilecek bir seviyede epey bir ürün için, özellikle mağazalar da ellerinde kalan ürünleri satmaya çalışırken, bizzat mağazaya gidip bir miktar pazarlık yapma şansınız da olur.
Örnek olarak: ESP Ltd gitarlarin Türkiye sıfır mağaza fiyatı, Headrush -Mooer gibi efekt processorleri Avrupa fiyatı ile hemen hemen aynı.
Netflix, YouTube premium, Spotify, PlayStation veya XBox aylık üyelik ücretleri tüm dünyadan çok daha düşük fiyata Türkiye'de. Yerel ekonomik şartlara uymak zorunda kalıyor bazen firmalar. Başka türlü satış yapma şansları çok düşük.
2 yıldır bunu anlatmaya çalışıyorum... çevremde pek çok kişiye laptop, TV, müzik ekipmanı aldırdım... TL bazında şimdiden katlandı fiyatlar, daha da artacak... USD cebinde hazır bekleyen varsa eyvallah ama TL kazanıp harcayan için enflasyon-devalüasyon sarmalındayız... bugün almadığın her şey gelir düzeyi artışından hızlı artacak...

USD cebinde hazır bekleyen varsa eyvallah
Hocam altın ne olur peki 😊

İşin şakası bir yana gerçekten alıp-sattım yaptığım hiçbir üründen zarar etmedim. Hatta bazılarında dolara göre kar bile ettim. Sadece dolar kuru değil global krizin de etkisiyle yurt dışındaki ürün fiyatları da kendi kurları üzerinden minimum %10 civarında artış gösterdi son 1 yılda.

Daha da ilerisi kredi kartıyla alışveriş yapıp kart borcunun asgarisini ödemek, Cihat E. Çiçek üstadın dediği gibi. Ben son iki üç ayda yaklaşık 50 bin liralık ikinci el ekipman aldım, bi daha almamız zor görünüyor çünkü. 😅

Selamlar gitar almayı düşünüyorum araştırırken
Aria 714 mk2 fullerton diyr bir model buldum şuanda 4800 tl ye satılıyor senkop müzikte
Bu gitarın yurtdışı fiyatları genelde 300 dolar civarında ve bazı sitelerde squier affinity ler de var ve onlar 200-250 dolar arası .

Şimdi sorum tahmin edebileceğiniz gibi şu ;
Nasıl oluyor da yurtdışında fiyatı daha yüksekken burda daha düşük oluyor bilgisi olan var mı (ve bu aria fullerton nasıldır)
Forumda bu gitarla ilgili 1-2 inceleme vardı. Arama butonundan bakabilirsin. Fiyatların uygunluğu konusunda ise Cabwaystar'a katılmakla birlikte senkop müziğin fiyat politikasının da etkili olduğunu düşünüyorum. Distribütörlüğünü yaptıkları tüm ürünleri yurtdışı fiyatlarına yakın tutarlarda satıyorlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sx swamp ash aldım ilerde modifiye ederim düşüncesiyle ama natural renk sevmediğim için birine boyatmayı düşünüyorum

Yorumlara katılıyorum. Suan zaten riskli varlıklar dışında enflasyon kadar getirili bir tasarruf aracı mevcut değil. Yakın zamanda doların artacağını düşünmek için de kahin olmaya gerek yok. Enflasyondan korunmanın yolu özellikle mevcut durumda, lüks tüketin. Beğendiyseniz alın :)

Burası yeri değil belki ama söylemezsem içimde kalır, sıkıntı yapar :) Tüketicilerin davranışları değiştirilerek ekonomi düzeltiliyor mu bilemiyorum, yani ama tersinin doğru olduğu da bir taraftan gerçek, ülkeden umudu kesip her şeyin fiyatı artacak diye davrandıkça her şey daha kötü olacak, evet bu istikamette gittiğimizin farkındayım ama yine de bunu kabullenmek istemiyorum. Yani açıkçası imkanım var ama hiçbir zaman çok gerekmedikçe gidip bir yeni ekipman alayım diye düşünmüyorum, eldekilerle bir yerden sonra yetinmek de gerekiyor, diye düşünmekteyim.

Temel düzeyde ekipmanlarım var zaten ama işin diğer tarafından bakınca biraz daha iyisi olabilir, yani konuyla hiç alakası yok ama dediğim gibi böyle yazıları okuyunca biraz üzüntüyle karışık yazıyorum. Mesela bir basitinden "expression pedal" olsa ya da klavyelerin bu şekilde özellikli olanlarından olsa çok işime yarardı ama onun yerine ipad ile midi üzerinden bir expression controller yaptım, işimi görüyor, gayet de güzel çalışıyor. Başlığı okuyunca bir taraftan şüpheye düştüm (hani böyle bir şeyleri kaçırıyormuş hissi, yoğun pişmanlıklı olanından) ama yine de yarın gidip almayı düşünmüyorum, bakalım hala buralarda olursam sonraki 5 yıl içinde şu tercihime atıf yaparım.

Ne diyeyim bilemedim, zaten ihtiyaçsa alın tabii ama yarın için bu kadar umutsuz olmak zaten bir taraftan her şeyin kötüye gidişini daha da derinleştiriyor. Yani imkanınız varsa buna da dikkat edin derim, ülkece tamamen çökünce ekipmanlarımızın olmasının da pek bir keyfi olmayacak...

Hocam bu özünde ilgi ve ihtiyaç meselesidir. Sizin eviniz varsa ve yeni ev almak istemiyorsanız, beş sene içinde de almayı düşünmeyecekseniz tabi ki bu konuda herhangi bi şey yapmak zorunda değilsiniz. Benim evim varsa ve yatırım amaçlı yeni bir ev almak istiyorsam umut, hayal, onur, iyimserlik ya da diğer bütün manevi değerlerden bağımsız olarak ekonomik göstergeler şu an alabileceğimi ve gelecek aylarda alamayacağımı gösteriyorsa alır geçerim, kafam rahat olur. Türkiye yine iyi olsun, diğer ülkeler de hep mutlu olsun orası ayrı ama bu sadece umut etmekle alakalı bir durum değil. Ekonomik göstergeler, ülkeyi bekleyen ekonomik krizler farklı bir durum. Biz de malesef ki önce kendi bireysel ekonomimizi düşünmek zorundayız. Sonuçta Türkiye kurtulsun diye dolarları 3 TLden bozduranlar ekonomiyi düzeltemedi, son beş yıla baktığımızda da sizin görüşünüzde olan bi çok kişi sattığı arabanın daha düşük modelini bile alamaz hale geldi. Yatırımlarımızı korumak ya da yeni yatırımlar yapmak tek çare.

Hocam bu özünde ilgi ve ihtiyaç meselesidir. Sizin eviniz varsa ve yeni ev almak istemiyorsanız, beş sene içinde de almayı düşünmeyecekseniz tabi ki bu konuda herhangi bi şey yapmak zorunda değilsiniz. Benim evim varsa ve yatırım amaçlı yeni bir ev almak istiyorsam umut, hayal, onur, iyimserlik ya da diğer bütün manevi değerlerden bağımsız olarak ekonomik göstergeler şu an alabileceğimi ve gelecek aylarda alamayacağımı gösteriyorsa alır geçerim, kafam rahat olur. Türkiye yine iyi olsun, diğer ülkeler de hep mutlu olsun orası ayrı ama bu sadece umut etmekle alakalı bir durum değil. Ekonomik göstergeler, ülkeyi bekleyen ekonomik krizler farklı bir durum. Biz de malesef ki önce kendi bireysel ekonomimizi düşünmek zorundayız. Sonuçta Türkiye kurtulsun diye dolarları 3 TLden bozduranlar ekonomiyi düzeltemedi, son beş yıla baktığımızda da sizin görüşünüzde olan bi çok kişi sattığı arabanın daha düşük modelini bile alamaz hale geldi. Yatırımlarımızı korumak ya da yeni yatırımlar yapmak tek çare.
Ben dolarlarımı bozdurmadım yahu :) Yani o kadar romantik (tırnak içinde romantik) bir fikir çıkmıyor yazdıklarımdan, düzeltmek için elbette bu durumun edilgen bir etkisi vardır yani iş tüketicide bitmiyor, herkes kendi çıkarını düşünür ona şüphe yok. Ama genel mantalite olarak daha kötüsünü beklemek işleri daha da kötü hale getiriyor, bu hep böyle oldu. Bunun tersini yine tüketiciler yapamayacaktır ama yarın öbür gün imkansız ya işler tersine dönmeye başlarsa da bu sefer tam tersine yığılma olacak yani açıkçası bu biraz toplu halde hareket etme mantığı ya da daha kötüsü bir panik havası...

Şu durumda varsa eldeki imkanları yatırıma çevirebilmek en mantıklısı olurdu, tüketimden ziyade bana bu makul geliyor. Yani nasıl olsa her şeyin fiyatı artacak diye devam etmektense kişisel olarak yapacağımız önlem bu olabilir. Hem yatırımlar da bir yerden sonra ya da bir şekilde ekonomiye dahil olmuş oluyor, alınan ekipmanlar bir nevi yastık altına altın koymak gibi :) Aslında bu ekonomide o bile yatırım sayılacaktır ama demek istediğimi umarım kimseyi kırmadan anlatabilmişimdir.

Bu arada en başında zaten ihtiyaç ise zaten alınacaktır, demiştim. Benim söylediğim ondan sonrası için geçerliydi. Tek tek insanlar olarak davranışlarımızı, tercihlerimizi değiştirmeden toplamımızı oluşturan bu yapının (devletin, ülkenin) düzelmesini zaten bekleyemeyiz ve bu şekilde düzelmeyecek de yani, durum ortada maalesef :(

Yazılanlardan bağımsız olarak… kimse üstüne alınmasın ama umarım burada bireysel dolarını bozdurarak kurlara etki edebileceğini zanneden naifler yoktur. Yani bireysel derken vatandaşı kastediyorum, onbinlerce kişi bir araya gelsek filan yani… umarım forumun zeka seviyesi bu değildir. Dediğim gibi kur dolar dediniz diye aklıma geldi, birine cevap değil….

Geri