Gitarda majör dizi kitabım - Ücretsiz paylaşım

Forum üyelerinin beta tester olarak katkıları ile şekilllendirmiş olduğum majör dizi kitabımı Türkçe olarak ekte paylaşıyorum.
Eleştiri ve geri bildirimleri bir miktar yansıtmaya çalıştım; ancak elbette bunlar sınırlı oldu. Çünkü kafamdaki sistemi tümüyle değiştirmek veya herkesi memnun etmek mümkün değil.
Kitabın ilk halini bilenler için pek fazla sürpriz içermiyor, ancak bu halini herkese açık olarak İLK KEZ paylaşıyorum.

Bilmeyenler için özetleyecek olursam, kitabın amacı teoriden bağımsız olarak majör diziyi gitar klavyesinde görselleştirmeyi öğretmek. Kitap, "CAGED" olarak bilinen, ama yanlış biçimde öğretilen şekilleri tek bir şablon olarak görmeyi ve bunu bütün klavyeye (dikey, yatay ve çapraz hareketle) yaymayı sistemli bir şekilde anlatıyor. Kitapta şekilleri ezberlemek yasak; amaç, tek bir şablonu her yerde görselleştirmeyi öğrenmek. Kitaptaki tüm bilgiler, tek bir şablon üzerinden türetiliyor. Böylece gereksiz bilgi hamallığından kurtulmak da mümkün oluyor.

CAGED sistemini anlatan bir sürü kaynak var, ancak ben bu kitaptaki şekilde anlatıldığını ve sistematize edildiğini hiç bir yerde görmedim. Dolayısıyla, tümüyle özgün bir sistematik kullanıyorum. Klavyenin bir ucundan diğerine aynı tonda (yani yanlış nota basmaksızın) nasıl gidilebileceğini anlatan bu tip başka bir kaynağa ben rastlamadım.

Kitabı majör diziyi gitar klavyesinde sıfırdan öğrenmek için kullanabileceğiniz gibi, klavyenin mantığını kavramak için de kullanabilirsiniz. Mesela emprovize/solo çalarken tek bir şekle veya belli bölgelere takılıp kalma sorununuz varsa, kitaptan fayda görebilirsiniz.

Kitabın sonundaki eklerde yer alan bazı eksikleri ve hataları güncelledim.

Son olarak da, majör dizi teorisi ve modlar ile majör dizi şablonu arasındaki bağlantıyı kurmayı sağlayacak bir kısım (EK 4) ekledim.

Kitaptaki sistemi özetleyen bir kaç sayfalık bir metin de yine ekte. Dilerseniz önce bu kısma bir göz atın; ilginizi çekerse kitabın kendisini de indirip kullanabilirsiniz.

Kitabın hazırlanmasında emeği geçen tüm forum üyelerine de bu vesileyle teşekkür ediyorum.
 

Dosyalar

  • Özet-Bir bakışta majör dizi.pdf
    700.3 KB · Gösterim: 183
  • Majör diziyi klavyede görselleştirebilmek (1).pdf
    1.5 MB · Gösterim: 79
Son düzenleme:
bilmek ayrı, öğretmek ayrı demişler. ne kadar yalın ve anlaşılır yapmışsınız, ben bile anladım. teori kitabı da gelir mi hocam? 😀
Teşekkür ederim.
Teoriyi tek başına anlatmak pek anlamlı olmayabilir, ama belki bu sistem üzerinden teoriyi klavyeye uygulamak gibi bir şey yapılabilir.
Aslında bu tip bir şey epeydir kafamda var ama, şöyle bir mesele var: Teori belli bir yerden sonra cazla ilişkileniyor benim kafada, bu durumda da teoriyi klavyeye uygulamak kaçınılmaz olarak gitarda caz emprovizesi metnine dönüşüyor. Oysa blues-rock-metal çalanlar için bu çok da anlamlı olmayacaktır.
Yine de belki akorlar üzerine emprovize konsepti üzerinden bir şeyler oluşturulabilir. Pek çok insan bunu modlar üzerinden izah etmeye çalışıyor, oysa genel teori ve armoni üzerinden çok daha somut bir yaklaşım getirilebilir gibi geliyor bana.
En basitinden şu soruya yanıt verecek bir şey yapmayı planlıyorum: Majör dizi şablonuna baktığımız zaman her bir notanın hangi akorlarla ilişkili olduğunu nasıl görebiliriz? Bunun için bir sistem var kafamda.
 
Elinize sağlık, çok açık ve analitik bir anlatım olmuş. "CAGED" değil başka bir yöntem ismi verilebilir bence bu yaklaşıma, çünkü böyle sistematize edildiğine ben de hiç rastlamamıştım.

Foruma 15 senedir girmemiştim, bunu bir anda bulabilmem benim şansım sanırım 🙂

Emeğinize sağlık, çok değerli bir çalışma olmuş.
 
Geri
Üst