Custom Tele Gitarım!

Özellikler:
Sap
Sap Mag Guitars tarafından yapıldı.
Mapple Sap(mapple wenge wallnut lamine)(her parça quartersawn)
Fat U 51-52 Style sap profili.
Mapple klavye (Quartersawn) 9.5 Radius.
Sap ve Klavye ağacı alındığında gayet kuru/stabil durumdaydı. Ağacı alındıktan sonra 1-1,5 yıl daha ek olarak karasal iklimde nemsiz ortamda beklettim. Sonuçta ağaçlar aşırı kuruydu hatta yapım aşamasında sorun çıkaracak diye de korktuk 😃

Çelik fretler kullandık, burgu olarak yakında Gotoh takılacak. Şuan geçici bir burgu kullanıyorum. Fret işçiliği kusursuz. Tel yüksekliği kalın E 1.5, ince E 1.25

Üst eşik olarak graphtech TusQ kullandık(43mm).

Standart basit string Tree kullandık.

Headstock, gitarı yapan arkadaşın standart kendine özel tasarımı.

Gövde
Gövdeyi hazır aldım, 3 parça roasted swamp ash. Özel kılan ise gövdenin boş ağırlığı 1600Gr.
Evet doğru duydunuz 1.6kg.
Gövdede herhangi bir Chambering, oyma, kapak falan yoktur. Dümdüz solid dolu swamp ash gövde.
Gövde, string through body şeklinde.

Köprü şimdilik Wilkinson takılı (Yakında Fender takacağım), Saddle'lar Vintage Therated Compensated brass saddle.

Vintage saddle olmasına rağmen modern 6 saddle gibi mükemmel bir entonasyon yakaladık. Resimde de görüldüğü üzere Saddle'lar gayet iyi bir konumda entonasyona girdi.
Kontrol plate, Switch, çıkış jak, Pickguard, potanslar, string ferrules, sap plakası, askı pini hepsi standart model ve Kore malı (Wilkinson, Alpha, S.I.C gibi markalar)

Kondansatör olarak Orange Drop USA kullandık. Kablolamalarda kumaş kablo kullanıldı.

Manyetikler özel sarım.

Boyalar Nitroselülozik mat şekilde.

Gitarın Bitmiş total hali 3kg'a yakın.

Tel tercihim Ernie Ball 11-48 veya Elixir 11-49.

Kişisel yorumum; sound olarak çaldığım en güzel telecaster olabilir, Mid ve baslar dengeli ve dolgun, tizler ise tam istediğim gibi yırtıcı ve çok fazla. Tam bir Twang sound canavarı oldu. Akustik sesi ise oldukça kuvvetli. Tele vurduğun zaman gövde bildiğin zonkluyor😃 Çalımı bana göre gayet rahat, ben zaten Kalın profil saplarda daha çok rahat ediyor ve keyif alıyorum. Ağırlığı ise nadir bulunan cinsten, hem swamp ash hem tüy gibi hafif.
Luthier arkadaşın da işçiliğini beğeniyorum titiz çalışıyor, detaylara hakim birisi.
14be18ce-b8cc-467a-94fa-e9b2fd6fee03.jpg

61cb3ebb-c06d-4ff9-a0b1-cceb6620abeb.jpg

e8d00487-1ebd-43b1-beb4-743fef051944.jpg

11.jpg

Son düzenleme:
Hocam öncelikle fotoğraflar açılmıyor.

Benim de bütçeme uygun custom telecaster alma gibi bi düşüncem var da.

Bu custom işinin mantığı tam nedir?

Gitar parçalarını ağacını hepsini alıp luthiere gidip istediğin rengi vs tarif edip bilgisayar toplattırır gibi toplatmak mı?

Böyleyse basit bi örnek verebilir misiniz? Mesela gitar parçalarına 10k gitti luthier gitarın montajı için 3k ister gibi. Umarım anlatabilmişimdir.

Hocam öncelikle fotoğraflar açılmıyor.

Benim de bütçeme uygun custom telecaster alma gibi bi düşüncem var da.

Bu custom işinin mantığı tam nedir?

Gitar parçalarını ağacını hepsini alıp luthiere gidip istediğin rengi vs tarif edip bilgisayar toplattırır gibi toplatmak mı?

Böyleyse basit bi örnek verebilir misiniz? Mesela gitar parçalarına 10k gitti luthier gitarın montajı için 3k ister gibi. Umarım anlatabilmişimdir.
Custom gitarın mantığı o değil. Elbette siz de parçaları tek tek temin edip bir luthiere bir araya getirtebilirsiniz, ama aslında custom gitar gitarı kişiye özel sıfırdan yapmak oluyor. Matt Guitars - Hakan Seçkin bu anlamda Türkiye'de öne çıkan bir isim mesela, ama vintage tasarımlarla ne kadar arası var bilmiyorum.
Custom gitar hesaplı bir şey de değil, onu da söylemek lazım. Özellikle küçük üretici için bu işin hesaplı olması mümkün değil.
Şu gitar mesela; sanırım Zuhal tarafından Çin'de fason ürettiriliyor. Yeni dolar kuru ile bile çok hesaplı bence. Bunu kendiniz yaptırmaya kalksanız bu fiyata çıkabileceğini hiç sanmam.

Anladım hocam, benim de bu söylediğim "gitar yaptırma" düşüncemin altında 10.000 civarı bir bütçemin olması ve bu fiyat aralığında görüntüsünü sevdiğim bir telecaster bulamamamdan kaynaklı olması.

Söylediğim olay da sahibindende gezinirken "Sesi oturmuş swamp ash gövde" , "Squier Classic Vibedan çıkma sap" , "Fender noiless telecaster bridge manyetik" , gibi ilanları çok görmemden kaynaklı "Ulan acaba bunları alıp gitar toplattırmak mantıklı mı?" gibi bir düşünce yatıyordu... Tekrardan teşekkürler.

Anladım hocam, benim de bu söylediğim "gitar yaptırma" düşüncemin altında 10.000 civarı bir bütçemin olması ve bu fiyat aralığında görüntüsünü sevdiğim bir telecaster bulamamamdan kaynaklı olması.

Söylediğim olay da sahibindende gezinirken "Sesi oturmuş swamp ash gövde" , "Squier Classic Vibedan çıkma sap" , "Fender noiless telecaster bridge manyetik" , gibi ilanları çok görmemden kaynaklı "Ulan acaba bunları alıp gitar toplattırmak mantıklı mı?" gibi bir düşünce yatıyordu... Tekrardan teşekkürler.
Rica ederim. O bütçede artık düzgün gitar alamazsınız zaten buradan.
Sizin konumunuzdaki insanlara Fender gibi şişirilmiş markalardan da uzak durmasını öneririm. Dolar fırlamadan önce Schecter Nick Johnston Strat aldım. O paranın iki katını versem o kalitede Strat alamam, öyle üst düzey bir gitar. Size de ikinci elde Schecter PT bakmanızı öneririm Tele arıyorsanız. Bütçenizi şu anda aşabilir, ama bir noktada Schecter alabilirseniz pişman olmazsınız.

Geri