PC upgrade seçenekleri konusunda yardım: RAM ve hard diski nasıl yükseltirim?

Başlıktaki konu ile ilgili teorik ve pratik sorularım var.
1)Benim açımdan öncelikli olan RAM yükseltmesi. 8 GB RAM var makinede, ne tip RAM almam gerektiğini nasıl öğrenirim ? (anakart üzerinde en az bir 8 GB daha RAM takabileceğim yer olduğunu farz ediyorum). Yıllar önce bir kez RAM takmıştım eski bir makineme, yöntemin halen aynı olduğunu farz ediyorum?
2)Hard disk alanım kısıtlı. Şimdiki aklım olsa en az 1 TB alırdım, ama makineyi aldığımda kayıt-miks yapmayı düşünmüyordum bile...
Mevcut tüm yazılımları tekrar kurmak işime gelmiyor; mevcut HD'yi koruyarak başka neler yapabilirim bu noktada?

Şimdiden teşekkürler.

Başlıktaki konu ile ilgili teorik ve pratik sorularım var.
1)Benim açımdan öncelikli olan RAM yükseltmesi. 8 GB RAM var makinede, ne tip RAM almam gerektiğini nasıl öğrenirim ? (anakart üzerinde en az bir 8 GB daha RAM takabileceğim yer olduğunu farz ediyorum). Yıllar önce bir kez RAM takmıştım eski bir makineme, yöntemin halen aynı olduğunu farz ediyorum?
2)Hard disk alanım kısıtlı. Şimdiki aklım olsa en az 1 TB alırdım, ama makineyi aldığımda kayıt-miks yapmayı düşünmüyordum bile...
Mevcut tüm yazılımları tekrar kurmak işime gelmiyor; mevcut HD'yi koruyarak başka neler yapabilirim bu noktada?

Şimdiden teşekkürler.

Anakartınızın modelini biliyorsanız spec lerinden ne kadar maximum ram desteklediğini öğrenebilirsiniz. Üzerindeki ram i söküp aynı ram den bir tane daha alıp boş slota takabilirsiniz.

Ram i çıkarmadan CPU-Z gibi bir yazılımla ya da komut satırı kullanarak da ram in modelini öğrenmek mümkün. Örneğin,

Disk kapasitesini arttırmak istiyor ve tekrar kurulum istemiyorsanız ikincil bir ssd ya da pcie ssd alıp takabilirsiniz.

Ram alırken "birebir" aynısını almanız önemli, ramlerin CL süreleri ve voltaj farkları oluyor, sorunsuz çalışması için bu değerlerin birebir tutması gerekiyor yoksa sıkıntı çıkartabiliyorlar. Anakartınızın desteklediği ölçüde aslında aynı ram'den bulamıyorsanız yeni bir set alıp çıkanı satabilirsiniz. Genelde performans için önerilen dual channel kullanmak. (iki slotun da dolu olması örneğin 8 ise toplam ram 4x2, 16 olacaksa 8x2 gibi, veri yolu akışı daha düzenli oluyormuş ) Tabii Ram jenerasyonu da önemli DDR3-DDR4 (yeni sistemlerde DDR5).

Disk için de arkadaşın dediği gibi eski tip SSD'lerden alabilirsiniz. Parça fiyatları açısından fikir olması için de link bırakıyorum.

SSD alırken iyice soruşturun. Piyasada sahte ürünler var.. Ve anakartınız destekliyorsa (hızı çok daha yüksek olacağı için) SATA yerine NVMe tipi SSD daha iyi olabilir.

Mevcut sisteminiz HDD üzerindeyse, hız farkı için SSD'ye her şeyi tekrar yüklemek düşünülebilir. Acronis gibi bir programla sistemi komple SSD'ye kopyalayabilirsiniz, ancak lisanslarla ilgili çıkacak sorunlara da hazırlıklı olmak lazım.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
SSD alırken iyice soruşturun. Piyasada sahte ürünler var.. Ve anakartınız destekliyorsa (hızı çok daha yüksek olacağı için) SATA yerine NVMe tipi SSD daha iyi olabilir.

Mevcut sisteminiz HDD üzerindeyse, hız farkı için SSD'ye her şeyi tekrar yüklemek düşünülebilir. Acronis gibi bir programla sistemi komple SSD'ye kopyalayabilirsiniz, ancak lisanslarla ilgili çıkacak sorunlara da hazırlıklı olmak lazım.
Mevcut sistem de SSD üzerinde imiş. Bu durumda ikinci bir SSD takmak mümkün mü acaba? Eğer değilse, daha büyük bir SSD'ye geçip ile her şeyi yeniden kurmak mı gerekir bu durumda?
Edit: Teknik olarak iki SSD pekala mümkünmüş, sanırım anakartın desteklemesi ile ilgili hadise.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ram alırken "birebir" aynısını almanız önemli, ramlerin CL süreleri ve voltaj farkları oluyor, sorunsuz çalışması için bu değerlerin birebir tutması gerekiyor yoksa sıkıntı çıkartabiliyorlar. Anakartınızın desteklediği ölçüde aslında aynı ram'den bulamıyorsanız yeni bir set alıp çıkanı satabilirsiniz. Genelde performans için önerilen dual channel kullanmak. (iki slotun da dolu olması örneğin 8 ise toplam ram 4x2, 16 olacaksa 8x2 gibi, veri yolu akışı daha düzenli oluyormuş ) Tabii Ram jenerasyonu da önemli DDR3-DDR4 (yeni sistemlerde DDR5).

Disk için de arkadaşın dediği gibi eski tip SSD'lerden alabilirsiniz. Parça fiyatları açısından fikir olması için de link bırakıyorum.

CPU Z'nin CPUID yazılımı ile 8 GB ram olduğunu öğrendim. Bunun tek slota mı takılı olduğunu bilmiyorum.
Bu durumda şöyle anlıyorum: Kasayı açıp slotlara bakacağım. 8 GB tek slot takılı ise yanına bir tane daha 8 GB alacağım.
Eğer 2x4 GB gibi bir durum ise, onları söküp en temizinden iki adet (en az) 8 GB lazım.

Mevcut sistem de SSD üzerinde imiş. Bu durumda ikinci bir SSD takmak mümkün mü acaba? Eğer değilse, daha büyük bir SSD'ye geçip ile her şeyi yeniden kurmak mı gerekir bu durumda?

Yeterli yer olduğunu varsayarak ikinci bir SSD takabileceğinizi düşünüyorum. Her şeyi yeniden kurmak zorunda da değilsiniz.. Ama bir SATA SSD takılıysa ve bunun yanına NVMe tipi bir SSD eklenecekse, sistemi yeni SSD üzerine (de) kurmak özellikle açma ve yükleme süreleri açısından ciddi bir hız avantajı sağlayabilir..

Son düzenleme:
CPU Z'nin CPUID yazılımı ile 8 GB ram olduğunu öğrendim. Bunun tek slota mı takılı olduğunu bilmiyorum.
Bu durumda şöyle anlıyorum: Kasayı açıp slotlara bakacağım. 8 GB tek slot takılı ise yanına bir tane daha 8 GB alacağım.
Eğer 2x4 GB gibi bir durum ise, onları söküp en temizinden iki adet (en az) 8 GB lazım.
Aynen. En mantıklısı o şekilde, ram lerin üzerinde donanım kimlikleri yazılıdır zaten. Tam olarak hangi marka model olduğunu öğrenirsiniz. Aslında anakart üzerinde yazar anakart modeli. Onu öğrenirseniz ne destekleyip desteklemediği konusunda net bilgi verilebilir buradan.

Arkadaşın dediği gibi nvme ya da m2 gibi daha hızlı alternatifler var. Standart sata SSD ler sata2-3 hızlarını aşamazlar. Pci-e kullanan nvme ler ise bariz hızlıdır. PC niz destekliyor ise o şekilde bir nvme alıp tekrar kurmanız faydanıza. Ama ben uğraşmak istemiyorum diyip yine de nvme alıp onu ikinci disk olarak kullanabilirsiniz. Böylece format atacağınız zaman ona geçersiniz. Tabi fiyat farkı olacaktır. Fazla bedel ödemek istemiyor ve yeniden kurmak istemiyor iseniz Sata ssd alıp takıp ikincil disk olarak kullanabilirsiniz.

Bu arada ben tek sata çıkışlı bir anakarta pek rastlamadım. Muhtemelen en az 2 yada 4 portu vardır.

Tek 8gb takılı olsa bile Cpu Z içerisinde Ramin çalışma hızı ve cl değeri yazıyor olması lazım, aynısından almanız gerekiyor.

Dosyalar

• cl.jpg
    cl.jpg
    58.3 KB · Gösterim: 39
  • mhz.jpg
    mhz.jpg
    95.6 KB · Gösterim: 40
Konudan bağımsız olarak farklı bir bilgi vereyim. Alış verişi vatan bilgisayar (computer) üzerinden online en az 2 ay kadar yapma.
Çünkü dün gece topkapı şubesi yandı.
İçerideki mallar çok ciddi şekilde suya maruz kaldı. Bu da oksitlenme demek en basiti.
Vatan online siparişlerde muhtemelen zararı kara çevirmek için bu mağazadaki ürünleri dayayacak millete. Bilgin olsun.

Geri