Blackstar ıd core 10 v3 vs line 6 spider ıv 15

Evet bu iki amfi arasında kaldım ağırlıklı çaldığım türler death ve thrash cayır cayır sert tonlar istiyorum ikinci el blackstar v3ü 3bine line 6 ise 2.5 bine buldum kararsız kaldım blackstar bilgisayara bağlanıp kayıt almak ve benim için en önemlisi ve cezbeden özelliği blackstarın backing track açılıp üzerine çalınabilmesi bu iki amfiden hangisini almam benim için iyi olur

Line 6 IV 30 kullandım. Metal kanalı ve Clean kanalı iyidir ancak diğer kanallar yapay, efektleri ise dijitalize hissettiriyor. Tek artı yanı kanal ve master volume seçeneklerinin olması. Yalnız Line6'da backing track yapabilirsin. 3 tane 3.5 mm ucu olan bir kablo ile telefonunu amfiye bağlayabilirisin. aşağıda işaretlediğim CD/MP3 girişi bunun için var.

line6.JPG

PC olayı için Blacstar'a o fark verilir. Line 6 alacağıma Blackstar tercih ederim açıkçası.

Alttaki makale yön verecektir düşüncelerine.

spider IV bence oyuncak... V desen işler değişir de... ID ise biraz daha modern bir cihaz ve tonları daha iyice.... ikisinden de ne yaparsan yap kafandaki o cayır cayır sert metal tonu alamazsın gerçekçi olalım ama başlamak için ID önünü biraz daha açar, en azından ses kartı gibi de kullanabilirsin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
spider IV bence oyuncak... V desen işler değişir de... ID ise biraz daha modern bir cihaz ve tonları daha iyice.... ikisinden de ne yaparsan yap kafandaki o cayır cayır sert metal tonu alamazsın gerçekçi olalım ama başlamak için ID önünü biraz daha açar, en azından ses kartı gibi de kullanabilirsin
Hocam benim çok çok eski bir bilgisayarım var yani özellikleri çok eski 2gb ram eski tip işlemci bu blackstarın programında sıkıntı çıkarır mı? Gecikme gibi falan yoksa sıkıntısız kullanır mıyım

Biraz konu dışına çıkacağım ama core değil de id 30 TVP den o cayır cayır sert metal tonu çıkar mı?

Biraz konu dışına çıkacağım ama core değil de id 30 TVP den o cayır cayır sert metal tonu çıkar mı?
bu iş öyle reçeteyle xxx'ten çıkar ama yyy'den çıkmaz değil ama geyik olsun dersek evet çıkar... en azından TVP, Core'dan misliyle daha "cayır metal" gibi ses çıkaran bir amfi... ama tabi gidip lambalı bir Diezel veya Rectifier'ın yanına koyarsan vuvuzela gibi gelecektir.
yani segmentinde değerlendirmek lazım... Core vs TVP diyeceksek taksiye çıkacam Fiat Agea mı Hyundai mi diyen adama abi Audi RS4 S-Line alsana demeye gerek yok

Cevabınız için teşekkür ederim. Hiç gitar çalmadım, yeni başlayacağım, ne ton severim hiç fikrim yok. Ama çok ucuz birşey alıp da 6 ay sonra yeni amfi arayışına girmek de istemiyorum. Silverline çok pahalı, TVP üstüne de çok fazla bir iyileştirme sunmadığından bahsediliyor, en büyük fark daha kaliteli hoparlör deniyor. Kabinim yok, HT 1 metal aldım ancak kulaklık çıkışı çok kötü, preamp overdrive açınca çok yüksek bir hum var, nispeten hassas olan sennheiser hd660s ile denedim, sanırım iade edeceğim. Sanırım ikinci el TVP serisine yöneleceğim. Endişem TVP serisi üstünde gelen hoparlörün de kalitesiz olması. Kombo amfi yerine ikinci el bir amfi ve kabin daha mı mantıklı olur bilemedim. Aslında sound interface de aklımda ama hem bahsedilen gecikme hem de kullanım zorluğu sebebiyle pratik gelmiyor. Siz ID TVP serisi üstünde gelen kabin sesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir de TVP kulaklık çıkışı kalitesi nasıldır? TVP serisini harici kabin ile kullanmış mıydınız? İnceleme yazılarınızı okudum bu arada.

Edit : Herhangi bir ton tercihi olmayan benim için ne kadar farkeder bilmiyorum ama ID TVP serisi üzerine class A/B mi yoksa class D amp mi var bulamadım. Sizin bilginiz var mı? Line 6 catalyst 'i de düşünüyorum ama drive tonları zayıf yönü deniyor, onun için çok cazip gelmedi. Dijital amfide ne kadar yeni o kadar iyi diye genel bir görüş de var, pek mantıksız değil ama tam da bir kriter değil, TVP serisi biraz yaşlı artık. Kusura bakmayın, çok soru sordum.

Son düzenleme:
Yeni başlayacaksan neden körü körüne HT-1 aldın ki acele anlamadım...
Amfilerin kulaklık çıkışı genelde kötü olur zaten... sadece mutlak sessizlik gereken ortamda idareten kullanmak için var onlar.
TVP hoparlörü kötü değil, sadece Silverline'a geçince Celestion kullandılar daha iyi yaptılar.
TVP'yi kabinle kullanmak da gereksiz. Kafa modeli tamam da combo olan zaten kabinli işte...
Bilgi seviyen bu noktadayken amfi Class konusu roket bilimi şu an boşver onu, zamanla bakarsın o işlere...
Dijital yeni olan iyidir de kısmen doğru... her sene olmasa da birkaç senede bir yazılımlar ve hardware iyileşiyor elbet, 10-15 sene önceki prosesörler biraz oyuncak gibi kaldı şimdi. Ama en az 5-6 senelik olup hala çok iyi olanlar var neden olmasın.

Sorularının çoğuna cevap burada:

Teşekkürler. Satıcısı Amazon idi, tube amp sesini duymak istedim, overdrive SS amfilerden daha iyi olur diye düşündüm ama olmuyormuş HT-1 ile :)
Bir de birkaç ses kaydı yapıp bilgisayarda harmoniklerini görmek istedim.

Sizin yazınızdan ID TVP serisi öne çıkıyor bana göre. Biraz da thegearpage forumlarına baktım. Oradan da daha çok Boss Katana mk2 100 çıkıyor bu fiyatlarda ama tabi onların gelir seviyesine göre, hatta KTN-100/212 öne çıkmış daha çok ama beni aşar.

Stereo hoparlörün pratik yaparken efektlerde ne kadar güzel ses çıkarsa da bir süre sonra yorucu olduğundan bahsedilmiş, siz ne düşünürsünüz? Ben biraz beni 3-4 sene pedal almadan idare edecek, çok zarara uğratmayacak bir amfi arıyorum. Belki de 6-12 ay sonra bu iş benim yapabileceğim bir iş değil deyip komple vazgeçeceğim. Ton çeşitliliği yönünden de ID TVP Katana 'dan önde diyen yorum çok. Öyle olunca biraz eski de olsa TVP aklıma daha çok yattı. Başlangıç için özelliği çok olan ama tonu zayıf bir amfi yerine (line 6 catalyst için böyle yorumlar epey çok) ton çeşitliliği iyi, pedal olmadan kullanılabilecek bir amfi daha çok aklıma yattı. FX loop yok diyen yorumları pek dikkate almıyorum onun için.

gearpage'de yazanlar Amerika'lı... çoğu garajında veya mahalledeki barda filan çalıyor... sen ne yapacan Türkiye'de apartman dairesinde 212 amfiyi... düzünü al geç.. 10 m2 odada zaten duvardan sekecek bir tad almayacan o 212'den...

stereo bu kadar önemliyse de zaten prosesör ve monitor hoparlör çifti al... harbi stereo olsun, dar alanda da rahat kullanırsın

TVP çoktan dicontinued... Silverline yenisi... TVP ancak ikinci el bulursun tahminimce

gearpage'de yazanlar Amerika'lı... çoğu garajında veya mahalledeki barda filan çalıyor... sen ne yapacan Türkiye'de apartman dairesinde 212 amfiyi... düzünü al geç.. 10 m2 odada zaten duvardan sekecek bir tad almayacan o 212'den...
Bu kısım çok güzeldi :) Tamamen katılıyorum, aslında KTN-100 MK ii kafası lazım sadece de olmuşken 212 de mantıklı yeri olana.

stereo bu kadar önemliyse de zaten prosesör ve monitor hoparlör çifti al... harbi stereo olsun, dar alanda da rahat kullanırsın
Stereo deneyimli biri için eğlenceli olur sanırım ama benim için şu aşamada gerekli değil muhtemelen. Biraz almışken max F/P 'ye kaçıp uzun süre kullanmak için düşündüm stereo sesi. Bu arada kritik olarak bir sesi dinlerken stereo yerine mono tercih ederim. Stereo akıl karıştırıyor. Uyurken radyo ile uyuyacağım zaman da radyo yakında ise stereo ses olsun isterim ya da radyoyu çok uzağa koyarım. Tek bir yerden ses gelince o sese odaklanıp uyuyamıyorum. Mono bu yönden güzel aslında amfi için de.

TVP çoktan dicontinued... Silverline yenisi... TVP ancak ikinci el bulursun tahminimce
Dediğiniz gibi, sıfırı yok. Silverline bütçemi çok aşar, ikinci el TVP bakacağım. Bu arada Silvrline ile Katana karşılaştırması çok yapılıyor, Katana fiyat yönünden öne geçiyor, Silverline neden bu kadar yüksek fiyatla satışa çıktı bilmiyorum. Satış rakamlarını bilmiyorum ama bu fiyatlar ile çok kişi Boss Katana 'ya yöneliyor gibi.

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Son olarak sizin ID TVP sevdiğinizi biliyorum ama Line 6 catalyst hakkında 2022 mesajınız sonrasında bir fikriniz oluştu mu?

Geri