bu gitar sahte mi değil mi

hiçbir şey bilmiyorsanız bile bir satıcının gitarının seri nosunu ısrarla göstermeyecek şekilde (seri nosunun bir kısmını saklayanlar hariç) foto çekiyorsa o gitardan otomatikman uzak durun. zaten seri no'dan bağıracağı için foto çekmek istemiyorlar. gitara gelecek olursak tribute olduğundan switch'de plastik gösterge olmayacak. gitar boyası da hiç cherry sunburst gibi durmuyor çok amatör. boyası sapa doğru çok fazla koyulaşmış. kenarlar da fazla ''burst'' olmuş. Köprü-tune o matic bridge pozisyonları da hiç güzel durmuyor. Les paul uzmanı değilim ama bu gitardan uzak dururdum açıkcası.

Gitarın resimlerini WhatsApptan iste. Sadece seri no kısmı değil, boyun sap-gövde birkeşim yerlerini de iste. Sonra gitarın resimlerini [email protected] mailine at. En geç 2 iş günü içinde Gibson dönüş yapar.

Daha önce Epiphone ve Gibson aldığımda bunu yaptım.

neden saklıyorlar seri no yu meraktan soruyorum

Beyaz seri no=çinli

Siyah seri no=Gibson

Yakında bunu da çözer çinliler.

seri no.jpg

bu link hata verebiliyor aynen kopyala yapıştır yapayım da burada da bulunsun.

How to Spot a Fake Gibson

1. If the deal seems too good to be true, it probably is. If someone is selling a Les Paul Standard or Slash Signature model for $500, beware.

2. If it doesn’t come with a Gibson case, beware. All higher-end Gibsons come with a Gibson hard case. Less expensive models often come with a Gibson-branded gig bag. That’s not to say that having a Gibson case assures you that it is real. Counterfeiters make fake cases too. But if you meet the seller in a parking lot, and he pulls the guitar out of the car without a case, walk away.

3. Counterfeiters seem to favor more obscure models, like signature models, “Custom Shop” models, unusual colors, etc. I’ve seen more fake Les Paul Supremes than the real deal.

OK, now let’s get to specific features that differentiate fakes from real.

1. The bridge: This is probably the easiest difference to spot. Most fakes have the imported style bridge, which has a ¼” screw post that can be adjusted using a flat screwdriver. Real Gibson bridges have a very small post, and adjustment is made using only the thumbwheels.

2. Fret binding nibs: With the exception of 2014, all Gibsons with bound fingerboards have fret nibs. The frets do not extend over the binding, rather they are cut off inside the bound portion, and the binding is cut around the ends of the fret. This used to be a dead giveaway, but I have seen fakes now with nibs, so it is no longer a sure sign. Also, guitars that have been re-fretted often do not have nibs.

3. Neck construction: With few exceptions, Les Paul necks are one piece with “wings” on each side of the headstock. Gibson has never used scarf joint neck construction.

4. Maple top: Not all Les Pauls have a mahogany body with a maple top, but those that do utilize a thick solid carved cap, not a veneer. The cap is 5/8”-3/4” at its thickest point in the center, tapering to about ¼” at the edges. On models with transparent finishes, you can see the maple as a lighter contrasting strip of wood just below the binding in the cutout, next to the neck. On veneered tops the center line between the bookmatched sides often appears fuzzy. Solid wood tops usually have a nice, well-defined seam.

5. Fingerboards: In recent years, Gibson has offered some different fingerboard woods, but Indian Rosewood has been a mainstay for most models over the years. The exception is the Les Paul Custom and Supreme models, which use an ebony board. If a Custom has a rosewood fingerboard, it’s probably fake.

6. Binding and plastics: Most recent Gibson binding is darker with more of a pinkish hue. Fakes often use lighter, more yellow colored. The control covers on the back of Gibsons are shiny plastic. I’ve seen some fakes with dull or pebbled covers.

7. Serial numbers: Gibson serial numbers are stamped on the back of the headstock, and appear dark. Fake serial numbers often appear white.

The following indicators require you to remove covers see inside.

8. Truss rod: For now at least, this is the surest way to tell a fake from the real thing. All Gibsons use a traditional style truss rod with a 5/16” nut. Fakes have a female hex nut that takes an allen wrench.

9. Pickups: Gibson pickups use a silver-colored backplate. If the pickups are 2-conductor they will use wire-braided leads. Pickups in fakes often have brass backplates and plastic-covered leads.

10. Electronics: Most Gibsons use full-sized (quarter-sized) CTS or Gibson branded potentiometers. Fakes often use the mini (dime-sized) pots, or if they are full-sized, Alpha or some off-brand.

11. Jack: Gibson uses Switchcraft jacks. Fakes often have cheap import-style jacks.

12. In general, the control cavities of Gibsons appear clean and well defined. Fakes often are roughly cut with gobs of paint, glue, or white polishing compound present.

Well folks, there are a lot more differences, particularly when you get into specific models, but this covers most of the common and easy-to-spot red flags.

While I have your undivided attention, let me give you some reasons you should NOT buy a counterfeit Gibson (or any other brand).

1. They are illegal. While it is unlikely you will ever get into legal trouble by having one, if customs officials decide to crack open the box to see what’s inside, they will likely seize it if it is counterfeit. Then there is always the chance that if you sell it, some unscrupulous person will try to sell it as the real deal. While I personally don’t have a problem with people owning these things, I have a BIG problem if people try to take advantage of others and sell them as the real deal. Some of the sellers offer customization, including putting your own brand on the headstock. If you do decide to get one, that’s what I would recommend.

2. They are no bargain. I have worked on a number of counterfeits, and none have been up to the same quality as an Epiphone or other major brand budget instrument. Most need major fret work, some have intonation problems (bridge placed incorrectly), fit and finish is poor, and the pickups, electronics, and other hardware is below par compared to an Epiphone, Agile, or other similar instrument.

3. You don’t know what you will be getting. The websites that sell these things will often use pictures of real Gibsons, but of course that’s not what you get. Think about it… you are buying from a seller that does not respect common business law or ethics, and if things don’t go well, you have no recourse.

fake gib.jpg
fake gib1.jpg

Herhangi bir yanlışlık yapmıyorsam ben bu gitarı biliyorum.

Bundan 1,5 yıl kadar önce letgo da bir hatun (ama öyle böyle değil. Evi arabayı sattırır adama. Buluştum çünkü gitar için) bu gitarı 5.000 liraya satıyordu. Fiyattan şüphelendim ama şeytanda dürttü yani. Mesaj attım. Öğrenci olduğunu. Doğum günü hediyesi olarak erkek arkadaşının verdiğini çalamadığını paraya ihtiyacı olmadığı için gitar ve fiyatlarından da anlamadığını ve bu fiyatın uygun olabileceğini düşündüğü için bu şekilde sattığını söyledi.

Adres ver alıcam dedim. Abilerim hatun bana acarkent adresi attı. Üşenmedim Ataköy'den taaa acarkente gittim. Yani yaşadığı yer ve hayatı birde hatunu görünce " ahanda olm şeytan senin yanında yine" dedim içimden. Neyse gitarı aldım elime " sanki bir halttan anlıyormuşum gibi" aşa çevir yukarı kaldır göz hizala bak falan derken hatun dedi siz baya anlıyorsunuz bana çalmasını öğretirmisin dedi. Abilerim o anda aklıma gelen tek şey benim manitanın " beni aldattığında senden ayrılırım ama yaşadığım sürece sana hayatı zindan ederim ona göre başkalarına yürü" sözü geldi. Neyse hihihi falan gülerken sapta sanki çatlama gibi bir şey gördüm. Hemen john Wick bakışımı atarak sanırım bu gitarda sorun var. Siz dürüst olursanız bende dürüst olacağım dedim ama aklımda sadece gitarın ya çatlak olduğu yada tamir gördüğü fikri var.

Valla Hatun beni bir halt zannedip çatır çatır anlattı gitarın sahte olduğunu. Aslında erkek arkadaşının yıllardır bu tarz pahalı veya zor bulunan gitarları çin ve hindistanda sahtelerini yaptırıp burada piyasada sattıklarını anlattı.

Bundan 1,5 yıl kadar önce letgo da bir hatun (ama öyle böyle değil. Evi arabayı sattırır adama. Buluştum çünkü gitar için) bu gitarı 5.000 liraya satıyordu. Fiyattan şüphelendim ama şeytanda dürttü yani. Mesaj attım. Öğrenci olduğunu. Doğum günü hediyesi olarak erkek arkadaşının verdiğini çalamadığını paraya ihtiyacı olmadığı için gitar ve fiyatlarından da anlamadığını ve bu fiyatın uygun olabileceğini düşündüğü için bu şekilde sattığını söyledi.

Adres ver alıcam dedim. Abilerim hatun bana acarkent adresi attı. Üşenmedim Ataköy'den taaa acarkente gittim. Yani yaşadığı yer ve hayatı birde hatunu görünce " ahanda olm şeytan senin yanında yine" dedim içimden. Neyse gitarı aldım elime " sanki bir halttan anlıyormuşum gibi" aşa çevir yukarı kaldır göz hizala bak falan derken hatun dedi siz baya anlıyorsunuz bana çalmasını öğretirmisin dedi. Abilerim o anda aklıma gelen tek şey benim manitanın " beni aldattığında senden ayrılırım ama yaşadığım sürece sana hayatı zindan ederim ona göre başkalarına yürü" sözü geldi. Neyse hihihi falan gülerken sapta sanki çatlama gibi bir şey gördüm. Hemen john Wick bakışımı atarak sanırım bu gitarda sorun var. Siz dürüst olursanız bende dürüst olacağım dedim ama aklımda sadece gitarın ya çatlak olduğu yada tamir gördüğü fikri var.

Valla Hatun beni bir halt zannedip çatır çatır anlattı gitarın sahte olduğunu. Aslında erkek arkadaşının yıllardır bu tarz pahalı veya zor bulunan gitarları çin ve hindistanda sahtelerini yaptırıp burada piyasada sattıklarını anlattı.
Ben de diyordum Tarantino bu hikayeleri nereden buluyor. Meğer gerçekmiş 🤣
Daha önce de fantastik başka bir maceranız olduğunu hatırlıyorum. "Arızalı insan mıknatısı" denilen cinsten bir auranız var muhtemelen. Aman diyeyim dikkat edin🤣

instası var mı lazım olur yani her zaman b c d planları olmalı erkek adamın :D fekat acarkent sorunlu bir yer ultra zengini de var beyazdan para kıranı da kolpaçino özgür bey vs olanları.. tehlikeli yer yani ne çıkacağı belli değil. hatun da anakonda çıkabilir ona bile dikkat etmek gerek :D

Ben de diyordum Tarantino bu hikayeleri nereden buluyor. Meğer gerçekmiş 🤣
Daha önce de fantastik başka bir maceranız olduğunu hatırlıyorum. "Arızalı insan mıknatısı" denilen cinsten bir auranız var muhtemelen. Aman diyeyim dikkat edin🤣
Abimmm.

Bak teklifimde inan çok samimiyim.

Seni alıcam tüm masraflar bana ait şekilde senin tercih edeceğin bir yere 5 gün tatile götüreyim.

Döndüğünde fantastik bir roman serisi çıkarak kadar anın birikmezse ne dersen onu yaparım.

Abim deli deliyi çeker misali benim hayatım. Yani yaşadıklarımı başıma gelenlerin %80'i inanki fıkra gibi.

Doğum günü hediyesi olarak erkek arkadaşının verdiğini çalamadığını paraya ihtiyacı olmadığı için gitar ve fiyatlarından da anlamadığını ve bu fiyatın uygun olabileceğini düşündüğü için bu şekilde sattığını söyledi.
Standart dolandırıcı hikayeleri ya
ARabalarda da, dedemizden miras kaldı anlamıyoruz vs diyip olmayan araca kapora istemeler. En az 15 senesi var.

Geri