Sanırım Kafa Sesimi Kaybediyorum

Merhabalar, sanırım korktuğum başıma geliyor. 18 yaşındayım ve kirli vokale meraklı biriyim. 16 yaşındayken açtığım başlığa bakacak olursanız epey zamandır kirli vokal için çabalıyorum,görebilirsiniz. Az çok bi şeyler de yapıyorum artık. Ama konu başka.

Ben eskiden çok iyi tizlere çıkardım, kafa sesinde ve falsettoda epey rahat takılırdım. Zaman içerisinde sanırım kirli vokalden veyahut yaşımın büyümesinden kaynaklı olarak kafa sesimi kaybetmeye başladım. Kaybetmek istemiyorum, çok üzgünüm.

Tüm önerilerinize ve tavsiyelerinize açığım hatta muhtacım gerçekten sesimin kaybolmasını istemiyorum.

Merhabalar, sanırım korktuğum başıma geliyor. 18 yaşındayım ve kirli vokale meraklı biriyim. 16 yaşındayken açtığım başlığa bakacak olursanız epey zamandır kirli vokal için çabalıyorum,görebilirsiniz. Az çok bi şeyler de yapıyorum artık. Ama konu başka.

Ben eskiden çok iyi tizlere çıkardım, kafa sesinde ve falsettoda epey rahat takılırdım. Zaman içerisinde sanırım kirli vokalden veyahut yaşımın büyümesinden kaynaklı olarak kafa sesimi kaybetmeye başladım. Kaybetmek istemiyorum, çok üzgünüm.

Tüm önerilerinize ve tavsiyelerinize açığım hatta muhtacım gerçekten sesimin kaybolmasını istemiyorum.
Erkek sesi sizin yaşınızda oturmaz. "Sesimi kaybediyorum" dediğiniz şey, hormonal değişikliklere bağlı olarak sesinizin kalınlaşması olabilir.
Sizin yaşınızda insan tekniğe pek önem vermez. Bunu tekniğinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görün. Kafa sesine erişmenin yollarından biri hıçkırır gibi yapmak veya ağlayarak iç çekermiş gibi yapmaktır. Bu şekilde o tınıyı bulup bulamadığınıza bir bakın. Belki de sürekli göğüs rezonansı ile ve kirleterek söylemeye çalıştığınız için kas hafızasında sorun yaşıyorsunuzdur. Teknik olarak kafa sesinin kaybolması diye bir şey yok çünkü. Ama pek çok insan erişmeyi bilmez aslında. Ben kafa sesimi güçlendirmeden evvel her yere "belt" tabir edilen tınıyla ve biraz da yüklenerek çıkıyordum. O sırada kafa sesimi hiç kullanamadığımın farkında değildim.
Ama yanlış kullanıma bağlı olarak sesinizde sıkıntılar olmuşsa, bir uzmana görünmekte de fayda var tabii.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani hala kafa sesimi kullanabiliyorum ama eskisi kadar tizlere gidemiyorum bahsetmek istediğim durum buydu. Çok canım sıkılıyor bu duruma.

Yani hala kafa sesimi kullanabiliyorum ama eskisi kadar tizlere gidemiyorum bahsetmek istediğim durum buydu. Çok canım sıkılıyor bu duruma.
Düzenli "Lip roll" egzersizleri ile gırtlağa yüklenmeden aralığınızı küçük küçük arttırmayı deneyebilirsiniz. Can sıkacak bir şey yok; dediğim gibi sizin yaşınızda bunlar olabilir. Ayrıca rock-metal zemininde tizlere doğru devasa bir aralığa ihtiyaç yok aslında; önemli olan aralığınızın her yerinde tutarlı ton üreterek şarkı söylemek. Benim en sevdiğim baritonlardan biri olan Russell Allen, E5'in ötesine gitmeyen bir adam, ihtiyacı yok.

Geri