Rosewood klavyem zarar gördü

Merhabalar,

Çok sevdiğim gitarımım başına maalesef kötü bir şey geldi. Bundan 2 ay önce kardeşime gitarın klavyesini silmesini, eve gelirken telleri alacağımı, gitarın hazır olmasını söyledim. Kardeşim de sağ olsun klavye iyi temizlensin diye yağçöz ile silmiş klavyeyi ve klavye kupkuru olmuş. 2 aydır düzenli aralıklarla gitarı limon yağı ile yağlıyorum ama 2 gün sonra tekrar kuruyor.

Ne yapmam gerek dostlar? Çalımı çok etkiliyor maalesef, elim kaymıyor. Var mıdır çözümü? Birkaç kişi cilası gitmiştir sistre cilası attır dediler ama rosewood klavyede cila oluyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
IMG_20230731_160146_779.jpg
IMG_20230731_160215_784.jpg

Son düzenleme:
telleri gevşetip ve kenara çekip yakın çekim fotoğraf eklerseniz daha çok faydalı olabilir başlık. hasar durumuna göre tamir tavsiyeleri de yapabiliriz.

Fretboard kuru görünüyor ve yağlanma istiyor. uygulamayı güzel yaparsanız gözenekler de kapanacaktır ahşap yaşayan bir organizma düzenli bakıım yaparsanız problem olmaz kendini tamir edecektir. Bakımda limon oil kullanıyoruz. aslında lemon oil dediğimiz limon yağı değil. Aktarlardaki limon yapı hiç değil onları sakın kullanmayın asiditesi çok fazla zaten kurumuş ve yağ-çöz ile iyice harap olmuş daha da kötü olur. Mineral oil deniliyor ondan kullanabilirsiniz veya dunlop'lun lemon oili var bildiğiniz mineral oil ama limon esansı var hepsi bu. özetle dunlop lemon oil uygulayın ve 10-15 dk bekleyin fretboardın emmesini bekleyin. sonra temiz bir micro fiber bez yoksa makyaj temizleme pamukları var onlarla kalan fazlalıkları alın. makyaj pamuğu bir miktar kalıntı bırakabilir havlı olduğu için. Bunun harici roweood'a önden cila atılmıyor diyebiliyorum yapan firmalar elbet vardır fakat genelde maple tuşeye cila atarlar atarsa o da.. Sap arkası için tung oil de kullanılıyor av-silah malzemesi satan yerlerde var tetik kundak yağı diye geçiyor tahminim o ki o da mineral oil bazlı bir şey. 3- 4 kere uyguluyorsunuz sonra katman oluşuyor her katmanın kurumasını bekliyorsunuz. Jackson maple sap arkası için kullanıyor rosewood tuşe için kullanılır mı bilemem.

Ayrıca fretlerin diplerinde hala kir izleri var onların da temizlenmesi lazım. önce temizlemeyi güzel ve dwtaylıca yapın sonra lemon oil işin girin. temzilerken ince bir metal plaka kullanabilirsiniz kalan artıkları aseton ile temizleyebilirsiniz asetonu çok az kullanın. şuraya bi göz atın.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fretboard kuru görünüyor ve yağlanma istiyor. uygulamayı güzel yaparsanız gözenekler de kapanacaktır ahşap yaşayan bir organizma düzenli bakıım yaparsanız problem olmaz kendini tamir edecektir. Bakımda limon oil kullanıyoruz. aslında lemon oil dediğimiz limon yağı değil. Aktarlardaki limon yapı hiç değil onları sakın kullanmayın asiditesi çok fazla zaten kurumuş ve yağ-çöz ile iyice harap olmuş daha da kötü olur. Mineral oil deniliyor ondan kullanabilirsiniz veya dunlop'lun lemon oili var bildiğiniz mineral oil ama limon esansı var hepsi bu. özetle dunlop lemon oil uygulayın ve 10-15 dk bekleyin fretboardın emmesini bekleyin. sonra temiz bir micro fiber bez yoksa makyaj temizleme pamukları var onlarla kalan fazlalıkları alın. makyaj pamuğu bir miktar kalıntı bırakabilir havlı olduğu için. Bunun harici roweood'a önden cila atılmıyor diyebiliyorum yapan firmalar elbet vardır fakat genelde maple tuşeye cila atarlar atarsa o da.. Sap arkası için tung oil de kullanılıyor ac-silah malzemesi satan yerlerde var tetik kundak yağı diye geçiyor tahminim o ki o da mineral oil bazlı bir şey. 3- 4 kere uyguluyorsunuz sonra katman oluşuyor her katmanın kurumasını bekliyorsunuz. Jackson maple sap arkası için kullanıyor rosewood tuşe için kullanılır mı bilemem.
Teşekkür ederim yorumun için. Elimde şu an dunlop marka dediğiniz oilden mevcut hatta yağçözden sonra sürekli onu kullandım ama sorun şu ki bugün yağlıyorum iyice hem de 2 3 sefer ağaç iyice çekene kadar(1 günü buluyor) telleri takıyorum 2 gün sonra tekrar kurumaya başlıyor. Acaba 2 ay geçti ama hâlâ yağçöz mü kaldı ağaçta diye düşünmüyor değilim.

Teşekkür ederim yorumun için. Elimde şu an dunlop marka dediğiniz oilden mevcut hatta yağçözden sonra sürekli onu kullandım ama sorun şu ki bugün yağlıyorum iyice hem de 2 3 sefer ağaç iyice çekene kadar(1 günü buluyor) telleri takıyorum 2 gün sonra tekrar kurumaya başlıyor. Acaba 2 ay geçti ama hâlâ yağçöz mü kaldı ağaçta diye düşünmüyor değilim.
aseton kullanın belki ağaç dediğiniz gibi yağ çözü emmiş olabilir aseton denatüre eder bu tür kimyasalları en azından ben öyle biliyorum. Bir de youtube'dan '' how to clean dirty rosewood fretboard'' diye temizleme veya yağlama videolarına bakabilirsiniz ama yağ çözden tamamen kurtulduğunuza emin olmanız lazım. yağ çöz yapan arkadaşa doğum günü hediyesi olarak mantık 101 kitabı hediye etmek lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
aseton kullanın belki ağaç dediğiniz gibi yağ çözü emmiş olabilir aseton denatüre eder bu tür kimyasalları en azından ben öyle biliyorum. Bir de youtube'dan '' how to clean dirty rosewood fretboard'' diye temizleme veya yağlama videolarına bakabilirsiniz ama yağ çözden tamamen kurtulduğunuza emin olmanız lazım. yağ çöz yapan arkadaşa doğum günü hediyesi olarak mantık 101 kitabı hediye etmek lazım.
Evet hocam sorun bence yağ çözün hâlâ ağaçta emili bir şekilde bulunması. Hemen gidip alacağım aseton umarım işe yarar.

Bir de şurada birkaç şey okudum. Çok fazla lemon oil kullanmak da kurutuyor. Hindistan cevizi yağı(market veya eczanelerde var) veya kaynatılmış keten tohumu yağı kullanın diyor kaynatılmış kısmını çözemedim tabi :D herhalde seyreltilmiş-asiditesi azaltılmış oluyor türkiye'deki karşılğı ne bilmiyorum. Bana sorarsanız tercihimi hindistan cevizi yağından kullanırdım insan tenine de rahatlıkla sürebiliyorsunuz rengi de bir miktar koyulaştırır ama zaten rosewood olduğu için sorun değil hatta daha iyi. hindistan cevizi yağını sürün bekleyin 10-15 dk emsin sonra sadece temiz bezle kalanları silin limon oil kullanmayın. 1-2 hafta sonra limon oil ile rutin temizlemeyi yapın. Limon oil inceltici yağdır ağır yağları (keten tohumu, hindistan cevizi yağı veya elinizdeki vüdunuzdan gelen yağ) onları çözer bu da tuşede kuruma yapar.

bu arada ekleyeyim, temizlemek için aseton işe yaramazsa gaz yağı kullanın diyor. zippoların benzini diyeyim. o da yağ çöz vs kalıntısı varsa güzelce çıkarır zarar da vermez.

Çok teşekkür ederim dostum dediklerini deneyeceğim 😄
bir bilgi daha mineral oil dediğimiz şey, kolza yağı bazlı imiş günümüzde kolza yağı hayvanlar için toksik madde olduğu için yasaklanmış yerine yine kolza yağının üretildiği bitkinin ailesine yakın kanola yağı kullanılıyormuş. doymamış yağ oranı da yüksekmiş(bu iyi bir şey) hindistan cevizi yağı doymuş yağ olduğuna göre kanolanın tersi O yüzden hindistan cevizi yerine kanola yağı olarak tercihimi değiştiriyorum :D 1-2 hafta sonra duruma göre lemon oil'e tekrar girersiniz. bu arada, zeytinyağı- fındık yağı vs diğer bitki bazlı yağlar ise asiditesi fazla olduğu için kesinlikle kullanmayın diyorlar.

bir bilgi daha mineral oil dediğimiz şey, kolza yağı bazlı imiş günümüzde kolza yağı hayvanlar için toksik madde olduğu için yasaklanmış yerine yine kolza yağının üretildiği bitkinin ailesine yakın kanola yağı kullanılıyormuş. doymamış yağ oranı da yüksekmiş(bu iyi bir şey) hindistan cevizi yağı doymuş yağ olduğuna göre kanolanın tersi O yüzden hindistan cevizi yerine kanola yağı olarak tercihimi değiştiriyorum :D 1-2 hafta sonra duruma göre lemon oil'e tekrar girersiniz. bu arada, zeytinyağı- fındık yağı vs diğer bitki bazlı yağlar ise asiditesi fazla olduğu için kesinlikle kullanmayın diyorlar.
Tam aktardan hindistan cevizi yağı aldım eve gidiyordum 😅 Neyse hindistan cevizini bir deneyelim bakalım. Aseton iş görsün de başka bir şey istemiyorum :)

bence kanola iyi iş yapar mum ve dudak kremlerinde de kullanılıyormuş aranan kan kanola gibi duruyor. :D
Hocam dediklerinizi yaptım ve klavye kendine geldi cidden eskisi gibi oldu. Öncelikle bol asetonla klavyeyi temizledim asetonla temizledikten sonra klavyenin o soluk rengi tamamen gitti daha sonra maket bıçağıyla klavyeyi hafiften kazıdım(Çok hafif tabi) ve rengi daha da koyulaştı üstüne birde hindistan cevizi yağını dondurup krem gibi sürünce 0 gibi oldu klavye çok teşekkür ederim :)
IMG_20230731_194107_641.jpg
IMG_20230731_194154_747.jpg
16908221079596412967507398530475.jpg

Bu arada aseton'nun aşındırıcı özelliği varmış plastik veya metal parçalara karşı bu yüzden çok fazla kullanılmamalı. inlay veya fretboard çerçevesi plastik olduğu için bir miktar zarar verebilir zamanla dikkat etmek gerek. En iyisi çakmak gazı-gaz yağı lighter fluid denilen zippo benzini imiş. ben zippo kullanıyordum temizlik için. zippo veya gaz yağı zor bulunabiliyor aseton da olur ama asetonun herşeyi eritici özelliği var misal, 2 saat boyunca kapalı kutuda sert plastik denilen abs plastiğini eritiyor hatta bunu bizim gitar hardcase kırıklarında valiz kırıklarında kullanıyor sonra aseton içindeki solvent uçunca plastik sertleşiyor. Ne alaka derseniz evdeki dışı abs plastik valiz mefta olunca youtube'dan araştırınca öğrendim :D bizim dışı sert hardcaselere de uygulayabilirsiniz hatta konu dışı olacak ama videosunu da bırakayım belki bir garibanın işini çözeriz :D

Ayrıca solvent solumak sağlığa zararlı ve Zippo içinde ise daha az solvent var. aseton kullanacaklar için yazıyorum sonra ihale benim üstüme kalmasın :D

Son düzenleme:
Bu arada aseton'nun aşındırıcı özelliği varmış plastik veya metal parçalara karşı bu yüzden çok fazla kullanılmamalı. inlay veya fretboard çerçevesi plastik olduğu için bir miktar zarar verebilir zamanla dikkat etmek gerek. En iyisi çakmak gazı-gaz yağı lighter fluid denilen zippo benzini imiş. ben zippo kullanıyordum temizlik için. zippo veya gaz yağı zor bulunabiliyor aseton da olur ama asetonun herşeyi eritici özelliği var misal, 2 saat boyunca kapalı kutuda sert plastik denilen abs plastiğini eritiyor hatta bunu bizim gitar hardcase kırıklarında valiz kırıklarında kullanıyor sonra aseton içindeki solvent uçunca plastik sertleşiyor. Ne alaka derseniz evdeki dışı abs plastik valiz mefta olunca youtube'dan araştırınca öğrendim :D bizim dışı sert hardcaselere de uygulayabilirsiniz hatta konu dışı olacak ama videosunu da bırakayım belki bir garibanın işini çözeriz :D

Ayrıca solvent solumak sağlığa zararlı ve Zippo içinde ise daha az solvent var. aseton kullanacaklar için yazıyorum sonra ihale benim üstüme kalmasın :D

1-2 yıldır forumda yokum var mı bilmiyorum artık ama bi şey tartışması olmamış "acaba tonu bozulmuş mudur " :D

Geri