Tel yuksekligi sorunu

Arkadaslar gunaydin. 5 yildir elektro gitar caliyorum ama su tel yuksekligini ayarlayamadim bir turlu. Metalci oldugum icin sololari daha rahat caliyim diye kopruyu bir tik asagi indirdim yani tel yuksekligini azalttim sorun su ki 5 ve 6. Tel haric diger tellerin bastaki perdelerinden ses alamiyorum cizirti geliyor sadece sebebide o perdedeki tellerin demir cubuga yapismasi bu ayari nasil yapicaz

Arkadaslar gunaydin. 5 yildir elektro gitar caliyorum ama su tel yuksekligini ayarlayamadim bir turlu. Metalci oldugum icin sololari daha rahat caliyim diye kopruyu bir tik asagi indirdim yani tel yuksekligini azalttim sorun su ki 5 ve 6. Tel haric diger tellerin bastaki perdelerinden ses alamiyorum cizirti geliyor sadece sebebide o perdedeki tellerin demir cubuga yapismasi bu ayari nasil yapicaz
Sadece köprü değil sap ayrınıda yapman lazım

Yukarda ki arkadaşın da dediği gibi sap ayarı da lazım ancak bunla da bitmiyor, entonasyonda hakkın rahmetine kavuştuğu için entonasyonu da yapmanız lazım.
Gitar floyt rose ise zaten allah sabır versin. Sıfırdan tel alıp tüm işlemleri en baştan yapmak daha kolaydı.
Şunu da unutmayın telin klavyeye olan uzaklığı ile entonasyon ters orantılıdır. Yani ;
Teller dokunmatik = Bozuk entonasyon
Teller klavyeye uzak = Doğru entonasyon gibi
olabilecek maximum yakınlığa getirip doğru entonasyon ayarını yakalamanız lazım.
Kolay gelsin.

Hocam en yakın luthuiere en yakın gitar tamircisine götür elleme bilmiyorsan sap atar sap çubuğu gitara hasar verir sakın kurcalama bilen birinin ellemesi lazım DİKKAT ⚠ ⚠ ⚠

5 yıldır gitar çalıp en temel ayarlar konusunda hiç bilgi sahibi olmamak da ilginç... 5 sene hiç mi ayar gerekmedi?
dramatik olmaya gerek yok, hepsi ayarlanır... sap öyle dokununca zank diye atan bir şey değil, aksiyon ve entonasyon da öyle... internet'te ibadullah video var bu konuda
ayrıca eşik de önemli 5 sene ayar görmemiş gitarın eşiği ne durumda?

Geri