Entonasyon Ayarlayamıyorum Yardım Gerekiyor

Elektro Gitarımda Tune-o-Matic düzende bir köprü sistemi bulunmakta. Entonasyon ayarını yapmak için tüm saddleları gerekli yöne çektim; lakin en sona dayandı, daha fazla çekilmiyor. Entonasyunun tutması için saddleı daha fazla çekmem gerekmekte. Ne yapacağımı bilemedim, yardımlarınızı bekliyorum.

Entonasyon ayarlarini yeni teller ile yapin. Normalde boyle bir sorunla karsilasmamaniz gerekirdi (kopru dogru konumdaysa). Sorun devam ederse sorun olan saddle'i cikarip 180 derece cevirerek takmak bazi durumlarda ek oynama mesafesine izin verebiliyor...

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Entonasyon ayarlarini yeni teller ile yapin. Normalde boyle bir sorunla karsilasmamaniz gerekirdi (kopru dogru konumdaysa). Sorun devam ederse sorun olan saddle'i cikarip 180 derece cevirerek takmak bazi durumlarda ek oynama mesafesine izin verebiliyor...
Yanıt için teşekkür ederim; yeni teller ile yapmak haricinde yazdığınız şeylerin tamamını yaptım zaten. Köprü doğru konumda, sap bağlantısı doğru ölçü ve konumda. Saddle için bahsettiğiniz üzere 180 derece çevirerek en azından bir kaç mm daha oynatabildim. Lakin hala anlam veremediğim şekilde vaziyet beni şok etti. Teller çok eski değiller, 3-4 ay önce elixir markasından almıştım. Teller bu kadar etki eder mi bu durumda? Bir de aklıma gelen şey aslında sap ayarı ve fret durumu. bunlar da etkiler mi acaba? Etkiler ise neler yapabilirim? Önerebileceğiniz başka şeyler var mıdır?

Tellerin durumu cok fazla etkilemez ama ince entonasyon ayarins izin vermeyebilir. Sizin sorununuz baska kaynakli gibi. Fretler bitik durumda ise cizirti yapar ve o fretlerde entonasyon tutmayabilir. Yukarida yazildigi gibi saddle'lari orta konuma alip so ra her saddle'i azar azar oynatip tekrar akort edip tekrar entonadyon yapin ve bunu tekrarlayarak gidin. Sap ayarinin da duz ya da cok az ic bukey olmasina dikkat edin ento adyon ayari oncesi. 12. fret den yapiyorsunuz entonasyon ayarini. Isterseniz ayni islemi bir de 9. fret de deneyin orada olacak mi fiye..

3-4 ay demişsiniz. fjc de tellerin durumu çok etkilemez demiş. ilginç. benim entonasyon max 1 ayda allahına kavuşuyor. çünkü teller 1 ayda pastan allahına kavuşuyor zaten. uzuyor. metal yorgunluğu hesabı. <yeni teller ile entonasyon ayarı yapılır, tüm ayarlar yapıldıktan sonra yapılır.> 1 kez yapılır. farklı kalınğa geçtiğinde, farklı ayar, farklı akort yapıldığında entonasyon ayarı yapılır. yoksa entonasyon bozulduğunda tel değiştirilir. aksini idda eden köylüdür.

Özet: tırnağın içi.

Öncelikle akort cihaziniz kaliteli bir alet olmasi lazim bazi aletler 12. perdedeki notayi tam okuyamiyor.Tel yüksekligi de önemli fazla yukarida ise notaya bastiginizda otomatik entonasyon da kayacaktir.Hem perdeden hem de harmonikten ayarlamayi deneyin.Ama önce sifir takim bir tel alin.

A
Tellerin durumu cok fazla etkilemez ama ince entonasyon ayarins izin vermeyebilir. Sizin sorununuz baska kaynakli gibi. Fretler bitik durumda ise cizirti yapar ve o fretlerde entonasyon tutmayabilir. Yukarida yazildigi gibi saddle'lari orta konuma alip so ra her saddle'i azar azar oynatip tekrar akort edip tekrar entonadyon yapin ve bunu tekrarlayarak gidin. Sap ayarinin da duz ya da cok az ic bukey olmasina dikkat edin ento adyon ayari oncesi. 12. fret den yapiyorsunuz entonasyon ayarini. Isterseniz ayni islemi bir de 9. fret de deneyin orada olacak mi fiye..
Aslında tam olarak şöyle oluyor:
-0 perde de yani boş tel vurup akordu ayarlıyorum; 1,3,5,7 perdelerde akort "+30" seviyesine kadar kayıyor, 9,12,15 perdelerde de "+40"a kadar kayıyor. Bu durum saddlelar en sona dayalı olduğunda böyle oluyor.(saddle doğru yönde itilmiş durumda, aksi yönde daha da kaçıyor bu bahsettiğim durum)
-Eğer akortu 12. perdeden yaparsam, yani 12. perde tam olarak doğru tutsun dersem de bu perdenin uzağında kalan perdeler yani 1,3,5 perdelerinde akort "-20" lere düşüyor, 0 perdede de "-30" a düşüyor.
-Eğer akortu 1,3,5,7 perdelerine göre yaparsam, bu perdelerde akort doğruyken; 0 perdesinde akort "-20" oluyor, 9,12,15 perdelerinde akort "+10" civarlarında oluyor.

Sonuç olarak saddle ayarlarını doğru yönde en sonda çekmeme rağmen garip bir entonasyon bozukluğu var. Bir türlü çözemedim, gitarımı bu işi profesyonel yapan birine götürebileceğim bir vakti ne yazık ki ayıramıyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim, umarım tavsiye edebileceğiniz yeni fikirler olur ve umarım durumumu iyi anlatabilmişimdir.

Öncelikle akort cihaziniz kaliteli bir alet olmasi lazim bazi aletler 12. perdedeki notayi tam okuyamiyor.Tel yüksekligi de önemli fazla yukarida ise notaya bastiginizda otomatik entonasyon da kayacaktir.Hem perdeden hem de harmonikten ayarlamayi deneyin.Ama önce sifir takim bir tel alin.
Sıfır tel takma haricinde söylediğiniz şeylerin tamamını yapmış durumdayım. Akort cihazımın kalitesi hakkında pek bir fikrim yok ancak sadece bir cihazın vereceği sonuçla yetinmeyip 2 farklı akort cihazı, bir meşhur mobil uygulama ile ve ses kartımın dijital yazılımı ile sap manyetiği üzerinden aynı anda alarak yapıyorum akort ayarımı. Tel yüksekliğim alçak ve iyi durumda. Aynı zamanda bahsettiğiniz gibi harmonikten de alıyorum.

Bütün perdelere bakmaniz gerekmiyor.Önce bütün saddle ayarlarini en ortaya alin sonra normal akortu yapin 12. perdeye bakin akortun durumuna göre saddle pozisyonunu degistirin,kucuk degisiklik ile kontrol edin kayma olacaktir notadan uzaklasiyorsa tersi yönde kaydirin.Saddle hareketini en dibe getirmenize gerek yok kücük hareketler ile yapin ve her hareket sonra ilk olarak telin bos akortunu ayarlayip saddle ayarinin akortuna ondan sonra bakin.Bos tel + 12. perde kontrol + saddle kaydirna + bos tel + 12. perde. Siralama bu sekilde yapin.Olmuyor ise o tel cöpe gidecek.Baska perdelerde ses yine bozuk geliyor ise yine tel cöpe gidecek.

Bütün perdelere bakmaniz gerekmiyor.Önce bütün saddle ayarlarini en ortaya alin sonra normal akortu yapin 12. perdeye bakin akortun durumuna göre saddle pozisyonunu degistirin,kucuk degisiklik ile kontrol edin kayma olacaktir notadan uzaklasiyorsa tersi yönde kaydirin.Saddle hareketini en dibe getirmenize gerek yok kücük hareketler ile yapin ve her hareket sonra ilk olarak telin bos akortunu ayarlayip saddle ayarinin akortuna ondan sonra bakin.Bos tel + 12. perde kontrol + saddle kaydirna + bos tel + 12. perde. Siralama bu sekilde yapin.Olmuyor ise o tel cöpe gidecek.Baska perdelerde ses yine bozuk geliyor ise yine tel cöpe gidecek.
Hocam söylediğiniz herşeyi yaptım, saddleı en sona işin başında yaslamıyorum zaten. Her saddle hareketinden sonra yine olan şey hep aynı. En sona dayanana kadar yavaş yavaş tona yaklaşıyorum, saddle en sona dayanıyor ve hala saddle ile gitmesi gerekecek kadar tondan uzak kalıyorum. Entonasyom ayarlamaya biliyorum, zaten sorunum entonaston ayarlamakla alakalı değil, entonasyon ayarı esnasında gitarımda karşıma çıkan nesnel bir sorun.

Gitarı daha önce ayarladığınızda sorun olmuyor muydu? Belki o kadar alçak telde em kurtarmıyordur.
Aşağoda bir video var tersi için de saddledaki yayı çekerek uzatabilirsiniz belki.

Bence düzgün bi luthiere göster, gitarı ona yaptırmasan bile sorunun ne olduğunu öğrenirsin. Normalde bu tür ufak işlemlerin kendi kendine yapılmasını savunurum ama belli ki bir şeyleri yanlış/eksik yapıyorsun

Geri