MacBook

herkese selamlar. ben windows sistemden müzik çalışmalarımda çok tutarlılık alamadım. sonrasında m2 işlemcili MacBook Pro aldım. 8gb ram ve 256 gb ssd olan min. Konfigürasyon olanını ve haricen 2 tb samsung taşınabilir ssd aldım. scarlette solo gen2 ses kartıma gitar bağlayıp referans monitörlerimden ses almak istiyorum. alt yapı gibi şeyleri reaper daw ına ekleyip biasfx 2 ve neural dsp abasin pluginn lerimler kayıtlar alırım. davul felan yazarım gibi. bunun için reaper yerine hazır Mac e geçmişken Logic Pro yu 6000tl civarı ödeyip bundan mı devam etsem. yapacaklarım için 8gb ram bana çok sorun çıkartır mı? cevaplara göre logic i alıp almamaya karar vereceğim.şimdiden teşekkürler.

Diğer sorularınızla ilgili yanıtları konuya daha vakıf arkadaşlar eminim verecektir, ancak 6.000 TL'ye yalnızca Logic Pro alacağınıza, 5.000 TL'ye aşağıdaki paketi almanızı önerebilirim. Video işleriyle de ilgileniyorsanız daha mantıklı bir tercih olacaktır.

8 gb günümüzde düşük denebilecek bir değer. İş görür mü, görür. 256 ssd de iş görür ama bir yere kadar. Hafıza dolmaya başlayınca program çökmeleri, kasmaları yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde neural dsp, reaper, cart curt açıkken 8 gb zorlanır. Birde merak ettiğimden sormak istiyorum. Windowstan neden verim alamadınız da düşük bir macbook almayı tercih ettiniz?

8 gb windows bilgisayarım sadece normal kullanımda bile doluyor, sanal bellek kullanmıyorum. 16 gb eski bir (2012 sanırım) mac'im var, müzik yazılımları onda yüklü, şu ana kadar sorunsuz çalıştı. cubase+reaper'ı birlikte çalıştırabiliyorum mesela. Kanallarda efektler ve 4-5 tane vsti de yüklenebiliyor. Herhangi bir kasma takılma olmuyor. Yeni fiziksel modellemeli vsti yazılımları işlemciyi %70-80 kullanımına çekti ama hala yetiyor.

Aynı şekilde neural dsp gibi yazılımlar yüksek işlemci gücü istiyor diyorlar, ben denemedim. Esas ona bakmak lazım. Birkaç kanalda ayrı ayrı kullanmak isterseniz işlemci darboğaza girebilir. Yani bahsi geçen donanımların işlemci güçlerini bilmiyorum ama şu an benim söyleyebileceğim 2012 civarı eski mac'in 16gb ile sorunsuz çalıştığı...

Ram yükseltmek nispeten zahmetsiz bir iş yani eğer yetmezse bir 8gb daha ekleyebilirsiniz zaten.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
windows da seste çatlamalar ve patlamalar duyuyordum. ayrıca bir setup ı kapatıp bir süre sonra aynı setup ı açtığımda farklı sesler duyuyordum. window bilgisayar ın da kendi sıkıntıları oluyordu. kendi kendine kapanmalar, kapandıktan sonra kendiliğinden açılmalar vs. ve reaper eklenti olarak kısıtlar vaziyette olduğunu hisstediyordum. logic pro daha yaratıcılık vaadediyor gibi geldi. 8 gb ram aslında yeni bir teknoloji olduğundan zorlanacağını düşünmediğimden aldım bu bilgisayarı. işlemci ise m2 ve son geliştirilenlerden. açacağım 3-5 kanalın darboğaz yaratmayacağını düşündüm. yanlış mı düşündüm sizce? lagic pro dan vaz geçip olan şekliyle reaper a devam edeceğim öyle diyorsanız. sonuçta windows da 4. nesil i5 işlemci ddr3 12 gb ram ile de çalışıyordum. mac da hayli hayli rahat çalışmam lazım değil mi?

windows ve macos farklı şeyler... yani hiçbir zaman GB ya da MB ya da Mhz vs ben karşılaştırmam... tek bildiğim mac her zaman daha iyi performans verir benzeş makinalar arasında... ve hep evde ikisinden de birer tane vardır yani günlük hayatta eşit kullanıyorum fanboy değilim
forumda ilanım var bir tane 2016 macbook, 16ram... neural filan leblebi gibi açıp kapıyor, kayıt filan denemedim tabi bilmemkaç kanal vs ama demek istediğim o macbook şu an satılık yani satılacak kadar iyi durumdayken arada geçen 7 yılda 2 kere laptop yeniledim... ya kasılmaktan ya ısınmaktan bir noktada tahammül edilmez oluyorlar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
windows ve macos farklı şeyler... yani hiçbir zaman GB ya da MB ya da Mhz vs ben karşılaştırmam... tek bildiğim mac her zaman daha iyi performans verir benzeş makinalar arasında... ve hep evde ikisinden de birer tane vardır yani günlük hayatta eşit kullanıyorum fanboy değilim
forumda ilanım var bir tane 2016 macbook, 16ram... neural filan leblebi gibi açıp kapıyor, kayıt filan denemedim tabi bilmemkaç kanal vs ama demek istediğim o macbook şu an satılık yani satılacak kadar iyi durumdayken arada geçen 7 yılda 2 kere laptop yeniledim... ya kasılmaktan ya ısınmaktan bir noktada tahammül edilmez oluyorlar
peki aldığım MacBook Pro ile logic pro. yu gönül rahatlığıyla kullanabilecek miyim sence ?

bunu bizzat denemeden bilemem... BENCE'lik bir durum yok, LP lukkanmadım sonuçta ... ama demek istediğim 8MB bir M2 bile şaşırtıcı derecede iyi olabilir, windows'dan alışkanlıkla ram'i şu kadar gpu'su bu kadar iyi bir benchmark değil tecrübem dahilinde

Aynı şekilde neural dsp gibi yazılımlar yüksek işlemci gücü istiyor diyorlar, ben denemedim.
Petrucci plugin kullanıyorum ve bu doğru . Aynı zamanda programı açtığım an Bellek kullanımım direkt olarak %30-40 artıyor.
windows da seste çatlamalar ve patlamalar duyuyordum. ayrıca bir setup ı kapatıp bir süre sonra aynı setup ı açtığımda farklı sesler duyuyordum. window bilgisayar ın da kendi sıkıntıları oluyordu. kendi kendine kapanmalar, kapandıktan sonra kendiliğinden açılmalar vs. ve reaper eklenti olarak kısıtlar vaziyette olduğunu hisstediyordum. logic pro daha yaratıcılık vaadediyor gibi geldi. 8 gb ram aslında yeni bir teknoloji olduğundan zorlanacağını düşünmediğimden aldım bu bilgisayarı. işlemci ise m2 ve son geliştirilenlerden. açacağım 3-5 kanalın darboğaz yaratmayacağını düşündüm. yanlış mı düşündüm sizce? lagic pro dan vaz geçip olan şekliyle reaper a devam edeceğim öyle diyorsanız. sonuçta windows da 4. nesil i5 işlemci ddr3 12 gb ram ile de çalışıyordum. mac da hayli hayli rahat çalışmam lazım değil mi?
2019 Macbook Pro i9-16 Ram ve ekran kartlı modelini kullandım yaklaşık 3 yıl kadar. Gerçekten iyi bir cihazdı ama Hem neural dsp olsun hemde bias fx 2' de stabilite sorunları çok yaşadım. Ses kartını takınca bir kafayı yemeler, ses kartını çıkarınca aniden çökme ve yeniden başlama, programların çökmesi vs... Özellikle yeni MacOS sürümleri çıktığında programların sürüme adapte olması için yeni sürümlerinin çıkması gerekiyordu. O da yazılımcı yaparsa çıkıyor.

Hem bu sorunlar yüzünden, hemde kendi alanım olan 3B modelleme-görselleştirmede sıkıntı çıkardığından satıp windows'a geçtim. Sizin yaşadığınız sorunların direkt sorunun "windows" olması değil bence. Yazılımsal sıkıntılar olabilir, driverlar yanlış olabilir, cihaz eski ise fanların kirlenmesi, işlemcinin ve ekran kartının eski olması gibi bir çok şey olabilir. Logic Pro hiç kullanmadım o yüzden onun hakkında bi rşey diyemeyeceğim. Ama hem Mac' te hemde Windows Reaper kullandım ve kullanıyorum.

doğru bir mantık aslında da reaper kullanabiliyorum aynı cihazda sonuçta o da daw. çekincem 8gb ram in bana 3-5 kanallık iş için eziyet edip etmeyeceği sadece
Ben 2017 8 gb ram macbook air ile garageband'i hiç zorlanmadan kullanıyorum. Kanal konusunda sorun yaşamıyorum. LogicPro için durum farklı olur mu bilemiyorum.
Ama video editor programında bilgisayar kasıyor epey.
Bu arada ben de benzer ikilemdeyim. Logic pro ile yola devam ya da, windows bilgisayara geçiş...

aldım logic pro yu. çatır çatır neural dsp felan açıyorum, canavar gibi çalışıyor. daha logic i çözmeye çabalıyorum, yeni bir daw sonuçta ama arayüzü çok sıcak geldi. videolarla çözerim gibi. ses kütüphanesini de harici ssd ye indirdim ve çalarken hiç gecikme takılma yaşamadım henüz. zamanla kullanacağım diğer kanallara da sorunsuz cevap verirse tam not alır benden logic

Geri