vb audio cable discord

vb audio cable bende çalışmadı bu konuyla alakalı çok fazla uğraşdım voicemeter asio link tool denedim ama olmadı oyuzden vb audio cable ı tekrar denemek istedim gitar çalarken discorda ses clean gidiyor amplitube dan sesi almıyor yani benim ne yapmam lazım

İşlem aslında çok basit, VB-Cable kurulumu yaptıktan sonra DAW'da kullandığınız sinyal zincirinin sonuna rea-stream vst'sini koymalısınız. Bu adresten edinebilirsiniz bu yazılımı. Bu rea-stream'in sesi gönderecek şekilde ayarlandığından emin olun. Daw kullanmıyorsanız ücretsiz olan Kushview Element yazılımını tavsiye ederim.

Daha sonra OBS > Ayarlar > Ses > Gelişmiş kısmındaki Monitör Aygıtını "Cable Input" olarak seçin.
image.png

Daha sonra OBS üzerindeki sahnenize yeni bir ses yakalama aygıtı eklemelisiniz. Bu kullanmadığınız bir cihaz, mikrofonunuz olabilir. Çok mühim değil.
image.png

Ekledikten sonra sağ tıklayarak filtreler kısmına girin.

image.png

Filtreler penceresinin sol altında bulunan + ikonuna tıklayarak 2 adet gain eklemelisiniz. Her ikisini de -30dB olacak şekilde ayarlayın. (En sol taraf)
image.png

Daha sonra yine + butonundan VST 2.x Plug-In seçeneğini seçerek rea-stream yazılımını eklemelisiniz. Buradaki önemli nokta reastream'ın send değil receive şeklinde ayarlı olması.

image.png

Son görünümün bu şekilde olması gerekiyor.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra mixer kısmında bulunan eklediğiniz ses yakalama aygıtının yanındaki üç noktaya tıklayarak gelişmiş ses ayarları kısmına gidin.
image.png

Önünüze bu ekran gelmiş olmalı, burada sesi karşıya vermek istediğiniz aygıtların izleme ayarını Monitor and Output şeklinde ayarlamalısınız. Benim ayarımda masaüstü sesini de iletecek şekilde ayarlanmış. Dilerseniz kapatabilirsiniz, backing track açmak için kullanmaktayım ben. İşim olmadığı zaman mikserde bulunan üç noktanın yanındaki ses ikonuna tıklayarak devre dışı bırakıyorum.
image.png

Tüm bu işlemlerin ardından problemsiz bir şekilde ses aktarılıyor olacak, kullandığınız yazılım üzerinden mikrofon aygıtı olarak Cable Output seçmeyi unutmamalısınız.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlem aslında çok basit, VB-Cable kurulumu yaptıktan sonra DAW'da kullandığınız sinyal zincirinin sonuna rea-stream vst'sini koymalısınız. Bu adresten edinebilirsiniz bu yazılımı. Bu rea-stream'in sesi gönderecek şekilde ayarlandığından emin olun. Daw kullanmıyorsanız ücretsiz olan Kushview Element yazılımını tavsiye ederim.

Daha sonra OBS > Ayarlar > Ses > Gelişmiş kısmındaki Monitör Aygıtını "Cable Input" olarak seçin.
image.png

Daha sonra OBS üzerindeki sahnenize yeni bir ses yakalama aygıtı eklemelisiniz. Bu kullanmadığınız bir cihaz, mikrofonunuz olabilir. Çok mühim değil.
image.png

Ekledikten sonra sağ tıklayarak filtreler kısmına girin.

image.png

Filtreler penceresinin sol altında bulunan + ikonuna tıklayarak 2 adet gain eklemelisiniz. Her ikisini de -30dB olacak şekilde ayarlayın. (En sol taraf)
image.png

Daha sonra yine + butonundan VST 2.x Plug-In seçeneğini seçerek rea-stream yazılımını eklemelisiniz. Buradaki önemli nokta reastream'ın send değil receive şeklinde ayarlı olması.

image.png

Son görünümün bu şekilde olması gerekiyor.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra mixer kısmında bulunan eklediğiniz ses yakalama aygıtının yanındaki üç noktaya tıklayarak gelişmiş ses ayarları kısmına gidin.
image.png

Önünüze bu ekran gelmiş olmalı, burada sesi karşıya vermek istediğiniz aygıtların izleme ayarını Monitor and Output şeklinde ayarlamalısınız. Benim ayarımda masaüstü sesini de iletecek şekilde ayarlanmış. Dilerseniz kapatabilirsiniz, backing track açmak için kullanmaktayım ben. İşim olmadığı zaman mikserde bulunan üç noktanın yanındaki ses ikonuna tıklayarak devre dışı bırakıyorum.
image.png

Tüm bu işlemlerin ardından problemsiz bir şekilde ses aktarılıyor olacak, kullandığınız yazılım üzerinden mikrofon aygıtı olarak Cable Output seçmeyi unutmamalısınız.
çok teşekür ederim ama bende filtrelerde vst2.x çıkmadı nasıl yapabilirim

Rea-Stream eklentisinin bu konumlardan birinde olduğuna emin olun, daha sonra OBS'nin en son sürümünü yükleyerek tekrar deneyin. Streamlabs adında bir diğer versiyon daha var onu yüklemekten kaçının.
  • Windows (*.dll)
    • C:/Program Files/Steinberg/VstPlugins/
    • C:/Program Files/Common Files/Steinberg/Shared Components/
    • C:/Program Files/Common Files/VST2
    • C:/Program Files/Common Files/VSTPlugins/
    • C:/Program Files/VSTPlugins/
  • macOS (*.vst)
    • /Library/Audio/Plug-Ins/VST/
    • ~/Library/Audio/Plug-ins/VST/

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hepsini yaptım ama son bir adım kaldı kullandığım program ableton da virtualcable seçemiyorum asio kısmında çıkmıyor MME/DİRECTX kısmında çıkıyor sadece aslında bunu size sormam doğru olmayabilir çünkü siz farklı daw kulanııyor olabilirsiniz herşey için çok teşşekür ediyorum siz biliyorsanız yazarsınız ama bilmiyorsanız ya birşekilde çözerim yada farklı daw kullanırım.
fotoğraf atmama izin vermediği için atamıyorum malesef.

Son düzenleme:
Daw üzerinde vb-cable kullanmamalısın. Latency ciddi oranda yükselir, vb-cable çok yüksek bir sample oranına sahip. DAW'dan sesi OBS'e reastream ile aktarman gerekiyor. DAW sesi ses kartından alıp ses kartına geri vermeli.

şu an daw da ses karttım seçili obs de gerekli ayarları yaptım ama mic den bölümünden sinyal alıyprum
Ne demek istediğin hakkında gerçekten bir fikrim yok, OBS üzerinde eklediğin ses yakalama aracı her ne ise sinyal orada gözükür. Eklediğimiz gainler ise o ses aygıtı neyse onun sinyalini tamamen kapatmak içindir. Yani benim anladığım kadarıyla bu normal bir durum. Yanlış anladıysam düzeltebilirsin.

image.png

Eğer reastream düzgün çalışıyorsa sesi iletmesi için önüne çıkabilecek engellerden bir tanesi monitör kısmı, diğeri de OBS ayarlarından yapılan gelişmiş ses ayarı. Yaptığınız tüm işlemleri, sinyal zincirini, obs üzerinde değiştiğiniz ayarları, özellikle ses yakalama aygıtınızın filtrelerini bir video çekerek yollarsanız gün içerisinde dönüş yaparım.

DAW üstünde send audio şeklinde ayarladıktan sonra sinyal zincirinin en sonuna yerleştirin, backing track v.b kullanıyorsanız trackleri grup içine alarak reastream verebilirsiniz. Daha sonra, bahsi geçen videoda göremediğim OBS'in Settings kısmında Audio > Advanced bölümünde bulunan monitoring device ayarının aşağıdaki gibi olmasına dikkat edin. Bunları yaptıktan sonra olmaması için bir sebep yok. Muhtemel olarak sorun reastream'in sinyal zincirinde yanlış yere konumlandırılmasından kaynaklanıyor olabilir. Kushview Element adlı yazılımı indirerek görsel ve kullanıcı deneyimi açısından daha iyi sinyal zincirleri kurabilirsiniz. Bu yazılımı DAW üstünde de plug-in olarak kullanabiliyorsunuz. En son olarak Discord üstünde bulunan mikrofonunuzu VB Cable Output olarak ayarlayın.

Adım adım bakılacak yerleri özetlemem gerekirse
1 - Sesin reastream'a iletilip iletilmediğine bakın. Eğer iletilmiyorsa sorun DAW üstündedir. (Sinyal Zinciri v.b)
2 - Ses reastream'a iletiliyor, OBS üzerinde gözüküyor ancak Discord ortamına aktarılmıyorsa OBS üstünde advanced monitoring device olarak VB-Cable seçili olduğundan emin olun. Daha sonra Discord ortamında mikrofon aygıtı olarak VB-Cable seçin. KRISP gibi gürültü engelleyicileri Discord'un ses ayarları kısmından kapatmanızı tavsiye ederim. Gitarı engelliyor olabilirler.

Bu adımları uyguladıktan sonra sorunun kaynaklanabileceği farklı bir neden kalmıyor.

image.png

OBS > Settings > Audio > Advanced > Monitoring Device kısmında seçilmesi gereken seçenek.

sinyal zinciri dediğiniz ne tam anlayamadım bide şöyle birşey anladım obs e sinyal sadece reastream i ableton üzerinden açıp local brast e getirince gidiyor ama sadece gitarın sesi gidiyor yani açtığım plug in i algılamıyor.

Son düzenleme:
sinyal zinciri dediğiniz ne tam anlayamadım bide şöyle birşey anladım obs e sinyal sadece reastream i ableton üzerinden açıp local brast e getirince gidiyor ama sadece gitarın sesi gidiyor yani açtığım plug in i algılamıyor.
Sorununuzun kaynağı düşündüğüm gibi sinyal zincirinden kaynaklı, sinyal zincirinin basitçe sinyalin hareket ettiği yönde karşılaştıkları. Sinyal gitarınızdan kuru olarak çıkar, daha sonra kullandığınız plug-inlere girer. Gitar > Ses Kartı > ToneX > Amplitube 5 > Reverb / Delay gibi, reastream'in ise bu zincirin en sonunda olması lazım. Yani ses en son haliyle reastream'e ulaşalı oradan OBS'e gönderilmeli. Bunu nasıl sağlayacağınız hakkında bir fikrim yok zira daha önce hiç Ableton kullanmadım. Ancak tek bir track için açtığınız plug-inlere ek olarak en son reastream'i açarsanız sorununuz muhtemelen çözülecektir. Eğer yine de çözülmezse bunu indirip kullanın. Hem standalone hem de plugin olarak çalışabilen görsel bir sinyal zinciri oluşturucusudur. Bunun dışında Ableton üstünde sinyal zincirinin nasıl çalıştığını plug-in sıralaması v.b araştırırsanız muhtemelen sorunu çözebilirsiniz.

Olması gereken sinyal zinciri aşağıdaki gibidir.
Gitar > Tüm VST Plug-inler > Reastream > OBS > Discord

şu an discorda ses gidiyor ama reastream sonuncu master sekmesini koymam gerekiyor bunu bir yolu varmı birde obs i açınca daw kısmından çok az gecikmeli açtığım plugin in sesini duyuyorum onu delay kaldırılabilirmi

Son düzenleme:
Geri