Boost Booster

Arkadaşlar Nedir bu boost yada boostlama Boost pedalları nedir nasıl boostlanır detaylı bilgisi olan varsa yardım edebilirmi?
forumda net bilgiler bulamadım hepsi kopuk kopuk parça parça.

detaylı bilgi veremicem ama boost güzel bişeydir :D . diyelim bi gitarın bi anfin ve bi de distortion pedalın var ritimlerde iyi iş yaparsın ama soloda distortion biraz takoz biraz nası derler pürüzlü kaçar ama o tonu anfideki overdrive la yada overdrive pedalıyla boostladığında daha hoş daha kaygan ve daha bi soloya uygun sound alırsın ve verdiği haz muhteşemdir.ben md2 mi "bazen"stagg anfi deki drive la bosst luyorum,anfideki drive dandik olmasına rağmen çok hoşuma gidiyo ama anfideki drive ihtiyacım yok zaten benim pedalın üstünde kendi Gain boostu var ve muhteşem birşey :D gerçekten yalın bir distortion dan çok çok daha fazlasını veriyor bana.sololarda zaten boost gerekli gibi bişey ama ben ritimlerde de boost u "nerdeyse" köklüyorum.gerçekten çok zevkli oluyor eğer bu güne kadar gitarı sadece anfi ve dist. le çaldıysan ilk fırsatta booslanmış bi setupta çal derim gerçekten çok hoş oluyor :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ErenimooO demiş ki:
detaylı bilgi veremicem ama boost güzel bişeydir :D . diyelim bi gitarın bi anfin ve bi de distortion pedalın var ritimlerde iyi iş yaparsın ama soloda distortion biraz takoz biraz nası derler pürüzlü kaçar ama o tonu anfideki overdrive la yada overdrive pedalıyla boostladığında daha hoş daha kaygan ve daha bi soloya uygun sound alırsın ve verdiği haz muhteşemdir.ben md2 mi "bazen"stagg anfi deki drive la bosst luyorum,anfideki drive dandik olmasına rağmen çok hoşuma gidiyo ama anfideki drive ihtiyacım yok zaten benim pedalın üstünde kendi Gain boostu var ve muhteşem birşey :D gerçekten yalın bir distortion dan çok çok daha fazlasını veriyor bana.sololarda zaten boost gerekli gibi bişey ama ben ritimlerde de boost u "nerdeyse" köklüyorum.gerçekten çok zevkli oluyor eğer bu güne kadar gitarı sadece anfi ve dist. le çaldıysan ilk fırsatta booslanmış bi setupta çal derim gerçekten çok hoş oluyor :D
Arkadaşım çok sağol emek verip yazmışsın uğraşmıssın ama ben hiç birşey anlamadım. Bana galiba biraz teknik bilgi lazım :D

Boost etmek sesi coğaltmak diyebilriz oncelikle.Bunu ek bi pedalla saglarız genellikle.Ben hic kullanmadım ama bende mt-2 var sololarda biraz yavan kalıyor(benim cihazlarla) ama yanına bi tane daha dist/overdrive pedalı koyup sololarda onuda acarsan gain daha yuksek olur.Bende acıklarım diye bi hevesle basladım ama tam acıklayamadım heralde =))

Bu arada bende mt-2 nin yanına boost icin hangi pedalı alsam diye kara kara dusunuyorum.Bu pedalı boost eden birisi yada bi tahminde bulunacak birileri biseyler yazarsa sevinirim.Arkadasta ornekleme sayesinde daha iyi anlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
şimdi boost u anladım gelelim boost pedallara
Bu durumda her pedal boost edilebilirmi
ve ikinci ve gercekten merak ettiğim bir soru
Prosessör boostlanır mı? boostlanırsa nasıl olur

be4iforget demiş ki:
. . .Bende acıklarım diye bi hevesle basladım ama tam acıklayamadım heralde =))

evet dostum bende öyle sanmıştım ama yabancı bir kelime olduğundan mıdır bilinmez açıklayamadım :D ama var olan distortion tonunuzu başka bir overdrive pedalıyla güçlenirmek diyebiliriz.

arnatuile demiş ki:
Bu durumda her pedal boost edilebilirmi
ve ikinci ve gercekten merak ettiğim bir soru
Prosessör boostlanır mı? boostlanırsa nasıl olur

prcessoru de boostlarsın mümkünatı vardır da ne derece iş görür denemden bilinmez.ha ben processorle dist. boostlamıştım bi ara.nası dersen processordeki o.d. olsun anfi modelleme olsun o da bi nevi boost oluyo.

piyasada satılan overdrive pedallarıylada yada booster pedallarlada distortionunu boostlarsın hatta mxr 6 band eq.da bile 20 db gain boost var birde emg pa20 var gitara takıyosun onu bi swicthle 20 db boost sağlıyor çeşitli kapasitörler -sanırım- sayesinde falan.kerry king ve alexi laiho gitarlarında bu gitarın üzerinde bulunan boostlardan kullayor.zakk wlyde ın da kendisi için üretilen bi boost pedalı var mxr dı markası sanırım.ha bi de malmtseen de bayağı bi boostluyo hatta malmsteenin soundunun ana karakteri boost bana kalırsa -bi de reverb-.

ek olarak;ne kadar boost o kadar dip gürültüsü :D.

ha bu arada belirteyim ben de kendi gitarımı bazen abzürtlük olsun diye 2 adet 9 volt pille bi nevi boostluyorum,ses biraz daha artıyo ve yüksek frekanslar biraz daha belirginleşiyo.kendim akıl ettim bendeki dandik gitarda işe yarıyo biraz.etkisi çok olmasada çalış hissinizi etkiliyo ve dip gürültüsü neredeyse yok gibi :D

Ben processorumu (boss GT6) emaneten edindiğim boss DS1 pedalı ile boostlamıştım. Gerçi ne derece bilinçli bir olaydı şüpheli; Gitar->ds1->processor->mixer şeklinde bağlamıştım ve processor drive'lı tondayken sololarda ds1'i de devreye alarak çok daha güzel drive alıyordum. Tellerden alev çıkacak gibi oluyordu.

Mantıken boost pedalının drive/distortion sağlayan pedaldan önce efekt zincirine dahil edilmesi gerektiği ve boost olayı için üzerindeki drive'ın değil de level/volume seviyesinin açılması gerektiğini düşünüyorum. Boost pedalı üzerinden de drive açılırsa ton iyice çamurlaşıyor da. Acaba yamuluyor muyum?

arnatuile demiş ki:
bu tellerden alev cıkma muhabbeti ne :D
bi zararı falan oluyormu
neticede bunlar elektronik aletler

ilk soru şaka galiba :D
bi zararı var mı dersen sonuçta düşük gerilimde çalışan aletler lduğu için ne pedala ne anfiye ne gitara ne de çalana bi zarar vermez bnce öyle bi şey olsaydı itfaiyeye çoktan birkaç yangın ihbarı gitmiş olurdu XD.yani bi zararı yok bilakis çok yararı var iyi yapılmış boostun,çok dandik bi gitarda çalarken bile zevk verdirtebilir iyi bir gitarda iyi bir anfiyle iyi biri dist tonunu güzel ve temiz -burası önemli çünkü boost dip gürültüsü yapar- bir biçimde boostladın mı ki zaten büyük gitaristler de böyleyaparlar,işte o zaman "dadundan yinmes" :p

bu soruyu şu yüzden sordum kısa süre içinde equalizer tarzı bir pedal alıcam.
birde düşündümki analog set dizene kadar dandik bi prosessör alıyım idare ederim onunla. sonra düşündüm acaba bu pedalla prosessör yanyana kullanılırmı?
şimdi sorun cıkarmı cıkmazmı bilmmiyorum dedim ya bunlar elektronik aletler ne olacakları hiç belli olmaz diye. bana bi zarar gelmesinden endişe etmedim ben hiç. amfiye gitara pedala prosessöre bişey olmasın :) o adama daha çok koyar
Bu arada ilk soruda tabikide ciddi değildim

Processorun arızalanmaz. Ama her processor de analog pedal kullanmak iyi sonuç vermiyor. Bzı processorlar saçma sesler çıkartıyor (digitech rp serisi); kimisi analog pedalın sesini/hissini bir miktar verebiliyor (boss gt serisi). Sanırım analog pedalla boost için analog pedalı boost etmek daha iyi olurdu.

Ama stompbox pedallar/processor'ler için konuşuyorum; bu tip denemelerde pedallarının bozulma ihtimali yok.
Line/Mic seviyesindeki ses sinyalini efekt zincirinin herhangi bir noktasında kısa devre etsen bile (gitarın volume pot'unu veya volume pedalını tamamen kıstığında efekt zincirinin'ın bir noktasını kısa devre etmiş olursun) sorun olmaz.

Tabiki herhangi bir powerampli'nin çıkışında kısa devreye neden olmak büyük belalara yol açar! Benim bahsettiğim husus; Line/Mic seviyesindeki sinyal taşıyan cihazlarda istediğin gibi deneme yapabileceğin; bu seviyede herhangi bir voltaj, kısa devre nedeni ile arıza sorunu olmayacağı.

selamlar.marshall bb2 kullanan varmı?Bu pedalın boost modu soundu nasıl etkiliyor yoksa sadece volume artırmak için mi kullanılır?teşekkürler..

Geri