Analog vs Dijital Kayıt

Merhaba arkadaşlar , analog ekipmanlar gerekli mi sizce ? Ne bileyim compressor , equalizer vs gibi şeyleri zaten hali hazırda daw üzerindede yapıyoruz. Yani racklerdeki birsürü analog ekipman ne işe yarıyor ?

Gran Tourismo da oynuyoruz araba kullanmaya gerek var mı?

İki farklı tat, iki farklı lezzet... kişisel bir tercih, gerek var mı diye yorumlanamaz. Resim yapmak bir sanat, hobi, keyif ne dersen de ama çok daha iyisini kolayca Procreate ile de yapabiliyor insanlar... yine de fırça, boya bu işle uğraşıp keyif alan milyonlar var.
Yer kaplıyor ve uzun vadede maliyetli diye zaman içinde çıktım analog işinden sadece dijitale döndüm... hani belki ekonomik sebeplerle gerek var mı diye sorabilirsin belki.

Merhaba arkadaşlar , analog ekipmanlar gerekli mi sizce ? Ne bileyim compressor , equalizer vs gibi şeyleri zaten hali hazırda daw üzerindede yapıyoruz. Yani racklerdeki birsürü analog ekipman ne işe yarıyor ?

Acaba eninde sonunda dijitalle işliyoruz analog'a ne gerek var mı diye sormak istediniz? Ben tam soruyu anlayamadım ama daw kullanmadan sadece analog cihazlarla kayıt yapan insanlar da var. Böyle topluluklar da gördüm. Ayrıca kaynak ses olarak analog'un farkı vardır, yani üstüne yapılan dijital işlemlerin etkisi tüm kaynağın dijitalden gelmesi gibi olmuyordur (tahminen).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gran Tourismo da oynuyoruz araba kullanmaya gerek var mı?

İki farklı tat, iki farklı lezzet... kişisel bir tercih, gerek var mı diye yorumlanamaz. Resim yapmak bir sanat, hobi, keyif ne dersen de ama çok daha iyisini kolayca Procreate ile de yapabiliyor insanlar... yine de fırça, boya bu işle uğraşıp keyif alan milyonlar var.
Yer kaplıyor ve uzun vadede maliyetli diye zaman içinde çıktım analog işinden sadece dijitale döndüm... hani belki ekonomik sebeplerle gerek var mı diye sorabilirsin belki.
Aslında asıl merak ettiğim şey seneye home stüdyo kuracağım ve sadece rap ile uğraşacağım analog cihazlara ihtiyacım olur mu yoksa sadece ses kartı işimi görür mü ?

Aslında tam olarak bu bana göre.

Dijital bir çok kayıt ve efekt programının premium sürümlerini aldım,sonra gidip Analog kayıt mix ,prosessör vs aldım.

Bana analog setin verdiği lezzet daha güzel geldi,tabi kişiden kişiye değişir bu lezzet.

Bu seçim sana kalmış ,bana göre doğrusu yanlışı yok.
Analog olarak temel ekipmanlar nelerdir acaba bilginiz var mıydı ? Compressor equalizer vs gibi ?

Acaba eninde sonunda dijitalle işliyoruz analog'a ne gerek var mı diye sormak istediniz? Ben tam soruyu anlayamadım ama daw kullanmadan sadece analog cihazlarla kayıt yapan insanlar da var. Böyle topluluklar da gördüm. Ayrıca kaynak ses olarak analog'un farkı vardır, yani üstüne yapılan dijital işlemlerin etkisi tüm kaynağın dijitalden gelmesi gibi olmuyordur (tahminen).
Evet aslında ona yakın sorum hocam

Benim naçizane tavsiyem bütçeyi doğru kullanmakla ilgili olur.Konuya bir rap stüdyosu olarak bakıyorsak bütçeyi kullanma konusunda meseleyi birlikte irdeleyelim.Şimdiden bence olmazsa olmaz temelleri yazarken “bilgisayar” gibi bariz şeyleri de yazacağım için kusura bakma ama ben her şeyi yazayım sen fikirlerini yaz ve en doğruyu bulalım diye belirtmek istiyorum.

-İyi Bilgisayar.Kanallara effect yükledikçe kasmayacak,çileden çıkarmayacak bir Pc

-DAW ve pluginler,vstlar.Burada çoğunlukla her şeyin crackli hali varken bir bütçeye ihtiyaç yokmuş gibi duruyor ancak hangi tarzda yaparsan yap herkesin işine yarayan bir marka var ki o da Universal Audio.Bu adamların UADa özel ürünlerinin crackleri neredeyse imkansız gibi.Pluginlerini kendi içlerinde ayırmışlar.Bazılarını kullanabilmek için aynı markanın ses kartına sahip olmalı ya da aylık üyelik ödemeli veya katibe pluginleri satın almak gerekiyor.Bence buna bütçe ayrılmalı

-Ses kartı

-iyi Mikrofon - pop filter. Kabul etmek lazım ki günümüz Hip-Hop’unda iyi şarkı iyi sounddan,iyi sound iyi mix&masteringten,iyi mix mastering iyi kayıttan geçer.Öncelikle kayıt olabildiğince temiz ve doğru olmalı ki burada mikrofon oldukça önemlidir.Pop filter zaten şart

-İyi yalıtım.Mikrofona odadan çarpıp yansıyan sesleri olabildiğince engellemek adına temiz bir yalıtım gerekir.Bazen bu kirli sesler EQda kısamayacağın frekanslarda olabilir ya da kayıtta duyulmayacak gibi olan bozulmalar vocaline compressor verince gün gibi oraya çıkabilir.Kayıta giren sesi olabildiğince temiz ve kuru şekile getirebilmek işini çok ileri seviyeye taşır.

-Kulaklık

-Referans monitörleri.İşin prodüksiyon tarafında duyabilmek her şey olduğundan,insan kulağının duyabileceği hemen hemen her frekanstaki her sesi sana doğru duyuracak ekipmanlar mix ve masteringin neredeyse her şeyidir.

-MIDI.Bugün bir Beat maker olmasan da bazen beatinin bazı yerlerine eklemek istediğin şeyler olursa ihtiyaç duyarsın.Sadece vokal kaydedeceksen midiye de gerek yok.

Bunun dışında işte klavye mouse ekran jak kablo,fiş priz,mikrofon ayaklığı filan bildiğin şeyler ama bence bütçeyi değiştiren şey yalıtım olabilir.

Yapabiliyorsan mikrofonun olduğu kayıt odasını tamamen yalıtmak.Bu mümkün değilse mikrofon ve başını bir kutuya alan yalıtım kabinleri ile bunu sağlamak.Bu da mümkün değilse en kötü ihtimalle mikrofonun arkasını ve çevresini saran yalıtım aparatı olmalı.

Rap müzik yapacağın yani müziğinin bilgisayarda yapılıp senin vokal okuyacağın bir tarzda neredeyse tüm yatırımın vokalinde olmalı.Çünkü geriye kalanlar bilgisayardan yapılmış ve bir müzik haline getirilmiş zaten.Gerisinde mixer,EQ gibi araçların fiziksel olması harcadığın paraya değmez işine de yaramaz.Tek kanal mikrofon giriyorsun sonuçta sadece.

Son düzenleme:
Ha dersen ki ben beati bilgisayarda değilde canlı enstrümanlarla yapacağım.O zaman işler tamamen değişir.

Bir yaylı grubu çalsın dersen yaylı ekibinin yarısı kadar ortalama mikrofon sayısı.Vocal mikrofonundan farklı,diyaframı yaylılar için uygun olan mikrofonlar,bu mikrofonları aynı anda girmen gerekeceği için bir mixer,davul kaydı için iç kick dış kicke ayrı zillere ayrı,hihat snare,yakın,uzak ambiyansalara ayrı farklı diyaframlardaki mikrofonlar derken 4-5 mikrofon ve en az aynı anda bu mikrofonları çalıştırmak için de 4-5 kanalı olan da bir mixer lazım olacak.

Masteringi programlarla değil de gerçek hardwarelarla yapayım dersen mesela compressorun plugininin klonlandığı kutu halinde direk onu alman lazım olur falan ama manasız yani o da bildiğin parayı fütursuzca kullanmak demek.

Geri