Soner Canözer

Almora dışında Prag Filarmoni Orkestrası'yla solo bir albüm çıkartacak olduğundan ayrı bir başlık gerekir diye düşündüm..


“Soner CANÖZER, sanat yaşamında geride bıraktığı on beş yılını “Masalcı’nın On Beş Yılı” albümü ile kutluyor”

SONER CANÖZER&THE CITY OF PRAGUE PHILHARMONIC ORCHESTRA


Senfonik Rock tarzında yaptığı besteleri ve hayata geçirdiği projeleri ile birçok ilke ve uluslararası başarıya imza atan ve dünyada hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip olan besteci Soner CANÖZER on beşinci sanat yılını iddialı bir albüm ile kutluyor. Tam bir “Yıldızlar Geçidi” niteliğinde olan bu albümde büyük bir titizlikle çalışan Soner CANÖZER dünyanın en saygın orkestralarından Prag Filarmoni Orkestrası ile çalışmanın ve müzikseverlere bu dev prodüksiyonu sunmanın mutluluğunu yaşıyor. Albüm kayıt aşamalarının tümünde bizzat bulunarak Prag, İstanbul ve Cambridge arasında çalışmalarını sürdüren Soner CANÖZER, ikisi yeni olmak üzere toplam on şarkısından oluşan “Masalcı'nın On Beş Yılı” albümü ile yine birçok ilke imza attı. Soner CANÖZER prodüktörlüğünde hayata geçen bu albümün orkestra prodüktörlüğünü ise James FITZPATRICK üstlendi.

Kompozitörlüğünü ve orkestrasyonlarını Soner CANÖZER’in yaptığı albümün şarkıları Çek Şef Adam KLEMENS yönetimindeki altmış kişilik Prag Filarmoni Orkestrası tarafından çalındı ve orkestra kayıtları Prag-Smecky Stüdyoları’nda bu konuda dünyaca ünlü bir isim olan Jan HOLZNER tarafından yapıldı.

Vokal, gitar kayıtları ve editing çalışmaları İstanbul Teknik Üniversitesi M.İ.A.M Stüdyoları’nda önemli ses mühendisleri Pieter SNAPPER ve Reuben De LATOUR tarafından gerçekleştirildi.

Albümün miksajı ve masteringi ise İngiltere’de, Cambridge – New Road Stüdyosu’nda The Royal Philharmonic Orchestra, Sarah Brightman, Jean Michel Jarre ve BBC gibi sanatçı, orkestra ve kurumlarla yaptığı çalışmalarla tanınan Gareth WILLIAMS tarafından tamamlandı.

Soner CANÖZER’in bu kutlama albümündeki eserleri ülkemizin ve dünyanın kendi tarzlarındaki en önemli ve başarılı solistleri tarafından seslendirildi. Albümde yer alan solistler ise şöyle;

Dünyada Rock ve Metal müziğin kraliçesi olarak kabul edilen ve Soner CANÖZER ile bir düet gerçekleştiren Doro PESCH,

Klasik Türk Müziğini dünyada da başarı ile temsil eden ve bu müziğin tartışmasız en güçlü yorumcularından biri olan sanatçı Umut AKYÜREK,

Müzikseverlerin Almora albümlerinden de tanıdığı ve sevdiği başarılı genç solist Bilge KOCAARSLAN,

Alternatif müziğin en önemli ve özgün sanatçılarından Cem ADRİAN,

İstanbul Devlet Operası sanatçısı ve Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nı kazanan ilk Türk solist olan koloratur soprano Nazlı Deniz BORAN,

Türk Rock müziğinin en başarılı ve sıra dışı seslerinden Özge FIŞKIN ve Hayko CEPKİN,

Ve yine ülkemizin genç ve başarılı caz ve opera solistlerinden biri olan soprano Derin TOGAR.

Soner CANÖZER albümde kaleme aldığı “Okyanus Perisi” ile dinleyicilerine masallarıyla seslenmeye devam ediyor. Albümün iddialı kapak tasarımı Romanyalı başarılı sanatçı Andreea BART tarafından özel teknikler uygulanarak yapıldı. Soner CANÖZER’in albüm konsept fotoğrafları ise ressam Sema Bicik’in atölyesinde genç ve başarılı fotoğraf sanatçısı Ayşe ŞENOL tarafından çekildi.

almora2.jpg
 
Üst