Ichika Nito

Selamlar, çok uzun süredir takip ettiğim çok sevdiğim bir gitarist kendisi. Modern dönem gitaristlerinden. Tuşesine, çalarkenki rahatığına, o crunch tonuna bayılıyorum. Tapping konusunda baya kendini geliştirmiş bir zat. 4 5 ay önce İstanbula geldi Ibanez Guitar Clinic e. İstanbulda değilim ve en büyük pişmanlıklarımdan biri olacak. Gitar edevat a da konu olmuştu. Videoyu görünce çok şaşırmıştım Onur ve Emir abim çok güzel sorular sormuşlardı. Kendisinin vazgeçemediği uzun süredir çaldığı birde Ibanez Talman Prestige gitarı var. Üretimi çok önceden durmuş. Ama Ibanezle iş birliği yapıp kendi signature talmanını çıkarmıştı. Ondan önce birde headless signature gitarı vardıda onu çok göremedik elinde. Sizin de yorumlarınızı merak ettim.

Selamlar, çok uzun süredir takip ettiğim çok sevdiğim bir gitarist kendisi. Modern dönem gitaristlerinden. Tuşesine, çalarkenki rahatığına, o crunch tonuna bayılıyorum. Tapping konusunda baya kendini geliştirmiş bir zat. 4 5 ay önce İstanbula geldi Ibanez Guitar Clinic e. İstanbulda değilim ve en büyük pişmanlıklarımdan biri olacak. Gitar edevat a da konu olmuştu. Videoyu görünce çok şaşırmıştım Onur ve Emir abim çok güzel sorular sormuşlardı. Kendisinin vazgeçemediği uzun süredir çaldığı birde Ibanez Talman Prestige gitarı var. Üretimi çok önceden durmuş. Ama Ibanezle iş birliği yapıp kendi signature talmanını çıkarmıştı. Ondan önce birde headless signature gitarı vardıda onu çok göremedik elinde. Sizin de yorumlarınızı merak ettim.
İnanılmaz tekniği var, ama içerik bomboş.
O kadar mekanik bir mükemmeliyet ile çalıyor ki, yapay zekanın en kolay taklit edeceği gitaristler bunlar olacak.
Polyphia başlığına da yazmıştım, tekrar etmek istemedim. Birbirinin taklidi gibi duran kişileri dinleyerek çok bir yere varamazsınız. Ama bu bir dönem tabii, geride bırakmak için zaman lazım.

Son düzenleme:
Bu adamı takdir ediyorum, yaşayan bir makine gibi. Ama izlerken havai fişek gösterisi, ya da Burj Dubai’ye bakıyor gibiyim ya da çok kaliteli bir CGI hollywood filmi ya da turistik bir yere gidip paket program alarak tüm klişe şeyleri gerçekleştirip instagrama story atmış gibi. Sonuncusu ne alaka ben de anlamadım.

Vay aminoasit diyerek izledikten 5 saniye sonra çaldığı bir melodiden bir parça bile kalmıyor aklımda. Tekniğini kopyalamak istediğim insanlar da oldu, her şey benim için duygu melodi vs de değil, Matteo Mancuso mesela, ama Polyphia, Jason Richardson, Ichika, güzel, eğlendirir ama bilemiyorum.

Sabah akşam live videolarını izliyorum tam istediğim duyguyu yakalıyor gitarda🥵🥵🥵ichika icin ayni seyleri soyleyemezdim tekniği mükemmel olsa da.

Matteo’yu ilk bir arkadaş gösterdi bana, moral bozukluğu ve hayranlık karışımı bir his içine girdim. Hız teknik duygu, hatta ürkütücü bir teknik, içinden çıkamayıp dinleyip keyif almaya çalıştım.

5-6 Ay önce Kanyon Avm'de Zuhal müzik sponsorluğunda Jolly Joker'de canlı izleme ve dinleme ve the world is still beautiful parçasını sahne sonrasında rica minnet birlikte çalma gafleti şansım oldu.

" Adam yetenekli " diyenler adamla yan yana gelip çalınca bu işin yetenekten çok doğa üstü bir güç gibi olduğu hissine kapılıyor. Ben yaşlıyım evlat diyerek elini sıkıp mekandan hızlıca ayrıldım.

Ichika Nito, canlı izleyene kadar instagram'da reels videolarını 2-3 saniye izleyip geçiştirdiğim bir gitarist idi. Geçiştirme sebebim kafa ütülüyor falan değil, herif gitarı o kadar dolayı yoldan konuşturuyor ki, yaptığı bazı şeyleri anlamak için zihin bir miktar açıklama istiyor. Tüm bunların üstüne canlı dinleme fırsatı bulunca fark ediyorsunuz ki yaptığı şeyin adı neredeyse gitarla büyü yapmak. Fantastik bir insan bence kendisi.

Tim Henson ve diğer yeni nesil tayfa şöyle geliyor bana, hislerime tercüman olmuş.

Mecra görsellik üzerine kurulu olduğu için, gitarı da görselliği ön planda olacak şekilde icra etmenin yolunu bulmuş arkadaşlar.
O kadar çok harekete yazık, israf yani.
Aşağıdaki üstat bu kadar hareket etmiyor mesela. Ama adamı gözü kapalı dinleyince kulaklar hayretlere gark oluyor ister istemez... Önemli ölçüde doğaçlama olduğu da düşünülürse... (3 dk civarında serbest çalmayı bırakıp kendi kendine eşlik ediyor soru cevap şeklinde...)

Bu genç arkadaşlar da kendilerini bu tip zorlu akor dizilerini yorumlamaya verseler belki çok daha farklı yerlere gidebilirler, ama ısrarla yeteneklerini boş şeylere harcıyorlar...

Geri