İlk Kez Elektro Gitar Almak Hakkında

İlk kez gitar alacağım. Henüz kendimi deneme aşamasındayım yani sadece ilgim var ve hobi olarak öğrenmek istediğim bir şey olduğu için başlangıçta büyük bütçeler ayıramam buna. Letgo üzerinden bir ürün satarken tanıştığım birisi kendisinde gitar olduğunu ona hediye geldiğini ama ilgisi olmadığı için elinden çıkarmak istediğini söyledi. Modelini kendisi de bilmiyor haliyle fiyat konusunda bende hiç bilgili olmadığım için yardımınızı istiyorum. Buraya fotoğrafları yükleyeceğim bir göz atıp gitar hakkında yorumlarda bulunursanız çok sevinirim.

Dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    116 KB · Gösterim: 92
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    111.4 KB · Gösterim: 81
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    34.6 KB · Gösterim: 79
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    127.4 KB · Gösterim: 77
önce bütçeni belirlemen lazım. bilindik markalara yonelmeni öneririm. ibanez , jackson , ltd , schecter , squier gibi.. tabi herşeyden önemlisi ne tür müzikler dinlediğin. bu markaya gelirsek daha önce hiç duymadım. fakat çokta supere benzemiyor. bütçen ve tarzını soylersen belki iyi bir yonlendirme yapabiliriz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
önce bütçeni belirlemen lazım. bilindik markalara yonelmeni öneririm. ibanez , jackson , ltd , schecter , squier gibi.. tabi herşeyden önemlisi ne tür müzikler dinlediğin. bu markaya gelirsek daha önce hiç duymadım. fakat çokta supere benzemiyor. bütçen ve tarzını soylersen belki iyi bir yonlendirme yapabiliriz.
ben sevdiğim türkçe rock, alternative rock şarkılarını çalmak istiyorum. öğrenciyim malum çok bütçem de yok açıkçası. Taş çatlasa bir gitar için şuan 3 bin tl civarı veririm. Planım şu şuan alabileceğim ilk gitarı alıp yaza kadar kendimi geliştirmek yaz sonu muhtemelen daha iyi bir şey alacağım. (yazın otelde çalışarak para kazandığım için rahatlıkla bilinen bir markayı alabilrim diye düşünüyorum ama yaza kadar beklemek yerinre şimdiden ucuz bişi almak niyetindeyim) sizce bu gitar ne kadar eder bunu soruyorum çünkü gitar satan kişi de bir fiyat bilmiyor araştır sen bana bir fiyat ile gel dedi o yüzden araştırıyom bende.

ben sevdiğim türkçe rock, alternative rock şarkılarını çalmak istiyorum. öğrenciyim malum çok bütçem de yok açıkçası. Taş çatlasa bir gitar için şuan 3 bin tl civarı veririm. Planım şu şuan alabileceğim ilk gitarı alıp yaza kadar kendimi geliştirmek yaz sonu muhtemelen daha iyi bir şey alacağım. (yazın otelde çalışarak para kazandığım için rahatlıkla bilinen bir markayı alabilrim diye düşünüyorum ama yaza kadar beklemek yerinre şimdiden ucuz bişi almak niyetindeyim) sizce bu gitar ne kadar eder bunu soruyorum çünkü gitar satan kişi de bir fiyat bilmiyor araştır sen bana bir fiyat ile gel dedi o yüzden araştırıyom bende.
dedigin gitar 2k falan eder diye dusunuyorum. üç bin liranı çöpe atmak yerine varsa üstüne koy ; yoksa bekleyip ufak ufak para biriktir. emin ol sonradan ben bunu niye aldım keşke az bekleseydim diyeceksin. butcen hic degilse 5k civari olsaydi , baslangic seviyesi denebilecek modeller sıralardım.

Aman uzak dur. Midex, Adriano, manuel raymond vs vs bunlar anca duvara asılacak gitarlar. Hani ayarla modifikasyonla yapılacak ürünler bile değil kendi fikrim olmakla beraber. Başlangıç mininmum SX ve Cort'un başlangıç modelleri olabilir.

Selam. Önce ben gitarla arkadaş olabilir miyim diye düşünmen lazım. Gitara para verirken en önemlisi bu:) çünkü doğru düzgün ses elde edene kadar en çok onunla ilgileneceksin. Bu arada Selim Işık youtube kanalını takip edersen bedava ders, canlı yayın vb var gitar için tavsiye ederim. Başarılar:)

Hobi olarak başlıyorum, büyük bütçe ayıramam mevzusu gitar işinde sıkıntılı bir cümle. Çünkü bütçe azaldıkça kalite düşüyor ve hobi olarak başlayan yolculuk erken bitiyor. Çünkü tatmin sağlaması çok zor oluyor. Bahsettiğiniz gitara ulaşımınız kolaysa bir bilenle gidip göz atın. Ortalama bir amfi olursa eğer, ayarları yerinde her gitarla başlanır.

Yeni başlayan arkadaşımız olduğunuz için söylüyorum bunları: Gitar markası, rengi, türü vs. den daha önemli bir şey gitarın ayarlarının optimum çalınabilecek skalada olmasıdır. Daha sonra diğer özelliklere, güzelliklere bakılabilir. En kaliteli marka da olsa sap ayarı, tel yükseklik, akort burgu, entonasyon, köprü ayarı vs. iyi değilse sana hayır gelmez. alıp bunları yaptırabileceğiniz biri yoksa uğraşmaya değmeyecektir. internetten enstruman işi biraz sancılı olabilir.
İşi bilen birinin rehberliğinde yüz yüze güvenli bir alışveriş yapın. Bir rehberiniz yoksa bile güvenebileceğiniz bir müzik mağazasından ayarları yapılmış sıfır veya ikinci el bir gitar alabilirsiniz. Aksi halde enstrumandan soğursunuz. Yolun başında bunların hiçbirisiyle karşılaşmaman dileğiyle, yolculuğun daim olsun :)

+ ekleyelim... bu ayarlar alırken yaptırdım ömür boyu götürsün şeyler değil, sık sık bozulabilir ve kendimiz yapıyoruz evde büyük mesele değil ama çok ucuz ve bu tip Adriano, Christiano filan markalar baştan malzeme kalitesi olsun, işçilik olsun bu ayarı yapsan bile ayar tutmayacak düzeyde olabiliyor... bu gitarın da her ayarı yapılır ve eve gider yarım saat çalarsın ama köprü eğik monte edildiyse entonasyon zırt vırt bozulur, eşik dandik plastik ise 3 gün geçmeden aşınmaya başlar, truss rod demir değil de dandik tenekeyse sap yüksek atlamacı sırığı gibi esnemeye başlar vs vs... yani aman ucuz alma, tırto marka alma derken bütçeyi eziklemek için demiyoruz... en küçük bütçe bile ziyan edilecekse yazık... zaten bütçe küçükse daha da yazık çünkü amaan bunu satar başka alırım gibi bir çıkış yolu bırakmaz insana

+ ekleyelim... bu ayarlar alırken yaptırdım ömür boyu götürsün şeyler değil, sık sık bozulabilir ve kendimiz yapıyoruz evde büyük mesele değil ama çok ucuz ve bu tip Adriano, Christiano filan markalar baştan malzeme kalitesi olsun, işçilik olsun bu ayarı yapsan bile ayar tutmayacak düzeyde olabiliyor... bu gitarın da her ayarı yapılır ve eve gider yarım saat çalarsın ama köprü eğik monte edildiyse entonasyon zırt vırt bozulur, eşik dandik plastik ise 3 gün geçmeden aşınmaya başlar, truss rod demir değil de dandik tenekeyse sap yüksek atlamacı sırığı gibi esnemeye başlar vs vs... yani aman ucuz alma, tırto marka alma derken bütçeyi eziklemek için demiyoruz... en küçük bütçe bile ziyan edilecekse yazık... zaten bütçe küçükse daha da yazık çünkü amaan bunu satar başka alırım gibi bir çıkış yolu bırakmaz insana
umarım böyle sorunlarla karşılaşıp hevesimi çar çur etmem o kadar çok detay varmış ki biraz içinde kayboldum gibi. bir sürü marka model vs var umarım şanslı olurum da alacağım ilk gitar iyi çıkar diyelim

@solitude71 e katılıyorum. Arkadaşlar her gitar şeklinde ki alete ayar yapılınca düzelmiyor. Yani başlangıçta her gitara ayar yapılsa olur diye bir şey yok. burada yaptığımız yönlendirmelerle belki karşı taraf biriktirdiği parayı buraya yatıracak ve kötü bir enstruman veya tahta parçası yüzünden müziği başlamadan bırakacak. Bunu lütfen çok bilmişlik olarak algılamayın ama lütfen midex,adriano,manuel raymond gibi şeylerden uzak durun. Ayar yaptırıyım diye gidipte boşuna parada harcamayın. Paranız az bütçeniz düşükse ikinci ele yönelin bir tanıdığınızdan yardım isteyin hatta buraya yazın yakın birisi varsa yardımcı olur.

Elinde hali hazır da bir gitar varsa, öğrenmek amaçlı kullanabileceğin klasik olsun, akustik vs olsun, öğrenmeye devam et ve paran olduğunda biraz daha iyi bir gitar al. Yoksa "bu iş bana göre değilmiş" demen çok yüksek olasılık gibi görünüyor. sabret biraz ve en azından sana göre değilse de satmak istediğin zaman satabileceğin bir gitara para harca :) umarım bu işler sana göredir, kolaylıklar dilerim

Geri