Yavaş akor geçişleri

Yaklaşık 2 aydır akustik gitar çalıyorum. Ne kadar uğraşsam da hâlâ akor geçişlerim çok yavaş. Şuan için normal midir bilmiyorum ama hızlanmak için tavsiyeleriniz varsa çok mutlu olurum

çalışa çalışa hızlanır alıştırma yaparken benim en çok yaptığım geçiş do major akorundan la minor akoruna geçmekti sadece tek bir parmağını oynatıyordum akor değişiyordu böyle böyle akor geçişlerini öğrendim

Ritm çalma konusunda acele etmeden akor geçişlerini hızlandırmak için çalışma yapmalısınız. Genelde bu yavaşlık hemen istediğim şarkıları çalayım sevdasından kaynaklanıyor. Önce parmakların hızlı bir şekilde akor pozisyonundaki yerini bulması gerek. Mesela Em basın sonra Am basın. (Kesinlikle metronom öneririm, düşük BPM'den başlayıp artırarak.) Sonra tekrar ve tekrar. Parmaklar tamam hemen doğru pozisyonda konumlanıyor ve temiz ses alıyorum dediğinizde bunu başka akorlarla devam ettirin. Sonra üç akor dört akor bareli akor derken hızlanma da olacaktır. Biraz üzerinde pratik yapmak gerekiyor yani. Dediğim gibi ritm çalacağım diye acele etmeyin. Zaten parmaklarda otomatiklik sağlandığında ritm de çalmaya başlarsınız çalışmalarınızda bir süre sonra.

Yaklaşık 2 aydır akustik gitar çalıyorum. Ne kadar uğraşsam da hâlâ akor geçişlerim çok yavaş. Şuan için normal midir bilmiyorum ama hızlanmak için tavsiyeleriniz varsa çok mutlu olurum
Bu konuda en sık yapılan hata, bir akoru caldiktan sonra sol elin konumunu tümüyle bozup, diğer akor için herseye sıfırdan başlamaktır. Bunun yerine bir akordan digerine geçiş için gereken en az hareketi yapın. Aynı parmakla basilan nota varsa o nota sabit kalsın ... gibi.

Dünyanın geri kalanında nasıldır bilmiyorum ama bizim buralarda genelde gitarı akdeniz akşamları ile öğretiyorlar :D

Öncelikle ben hiç kurs almadım. Bu işin kitabını da yazmadım. Sadece kendi tecrübemi aktarıyorum. Gitar çalmaya başladığımda konservatuara girmiş bir arkadaşım vardı. Ben hep ona hadi bana master of puppets öğret, şunu öğret bunu öğret derdim. O da bana gösterirdi ama ben bitik bitik uğraşırdım. Sonra bana dedi ki bunlar boş şeyler bırak bunları 1 2 3 4 parmak egzersizi yap. Ya oğlum deli misin bebek gibi bunları yapacam ben derdim. Sen beni dinle bunu yap sürekli bir de sana la minör gamını öğreteyim aşağı yukarı bunu çalış dedi. Ben bu egzersizleri hepimizin dandik bu dediği şeyi 1 hafta yaptıktan sonra elim şarkılara gitmeye başladı. Sonra başka egzersizler buldukça şarkılara adapte olmam baya hızlandı.

Bence akor çalışmalarından önce basit parmak egzersizleri yapmanızı tavsiye ederim. Gevurlar buna "finger independence" diyor. Parmaklarınız özgürleşmeli. Sonra işiniz çok kolaylaşacaktır.

Geri