Amfi Önerisi (12"speaker, transistör ve send/return)

Selamlar,
Gelecek ayın ortasında taşınıyorum ve ekipmanlarımın büyük çoğunluğunu yanımda götüremeyeceğim. Finansal nedenlerden dolayı da gider gitmez çok detaylı yeni bir setup kuramayacağım. Bu nedenle gittiğim yerde ilk 10-12 ay kullanmak ve sonrasında da günlük egzersizler vb. için bir elimde tutmak üzere bir amfi arıyorum.

Amfi'den beklentilerim;
1-
Transistörlü olsun:
Düğmesine basar basmaz açıp günlük egzersizlerimi yapayım 3-5dk çalıp sonra kapatayım, bu işlemi de gün içinde istediğim kadar tekrarlayabileyim. Lambaların ısınmasıyla uğraşmayayım. Apartman dairesinde oldukça kısık seslerde kullanabileyim.
2-Sahip olma ve işletme maliyetleri düşük olsun:
Ucuzluk göreceli olsa da ucuz olsun işte :) Zaman geçtikçe lamba masraflarım olmasın.
3-Hoparlör ebatı 12" olsun.
Ucuz amfi bakıyorum diye de tonu öldürmeyelim, ayrıca hoparlör modifiyesine de elverişli olsun. (yüksek ihtimal gelecekte farklı hoparlörler denerim)
4-Send/Return özelliği olsun:
Clean ve/veya drive kanallarından sonra bağlayacağım delay vb. efektleri kolaylıkla kullanabileyim. (muhakkak yanımda götüreceğim 2-3 tane efekt pedalını bağlarım)

Fark etmez dediğim detaylar;
1-
Tek kanal / 2 kanal / "n" kanal olması
Gerekirse drive'ı pedalla da halledebilirim.
2-Combo / kafa&kabin olması
İlerleyen süreçte farklı kabinler ve farklı hoparlörler denemek için kafa&kabin olmasına öncelik verebilirim ancak benim için kırmızı çizgi değil. Her iki tip de uygundur.

Seçenekler olarak (benim bulabildiklerim);
1-
Marshall MG50 (eski ve yeni serileri)
2-Peavey 112 (bandit red stripe ve silver stripe) amfileri bulabildim.

Hem bu modelleri kıyaslama anlamında hem de (varsa) farklı önerilerinizi almak anlamında yorumlarınızı beklerim.

(not: müzik tarzı olarak çok spesifik bir tarz söyleyemem, o gün kafamda ne tarz var ise o tarz oluyor)
Gitar olarak 1 adet H-S telecaster ve/veya bir adet de H-S-H stratocaster olacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu amfiyi hiç bilmiyordum araştıracağım. Uzun yıllardır Line6 amfiye denk gelmemiştim. Yıllar önce sanırım Spider IV serisi bir Line6 kullanmıştım, hep yüksek gainli kullanmıştım. Clean ton ve Fender vari cleanlere dair hafızamda en ufak bir iz yok.
Amfi modellemesi işine karşı biraz önyargım var ancak, bu kategoride baktığım modeller de çok matah modeller olmadığı için mutlaka inceleyeceğim.
(önyargı demeyelim de uzun süredir mooer preamp live benzeri aletlerle modelleme kullanıyorum, kendiliğinden tek bir karakteri olan modelleri hayal etmiştim) Teşekkürler.

Transistörlü amfileri kendi içinde dümdüz analog ve modelleme olarak ikiye ayırmak doğru olur mu bilmiyorum ama en kolay bu şekilde tarif edebileceğime inanıyorum. Modelleme amfisi şeklinde değil de eski usül modellere öncelik vereceğim muhtemelen.

Araştırırken Orange'da Crush60 modelini buldum. Daha önce yakından gördüğüm bir model değil. Videolarını beğenmedim ama satan bir yere gidip bakmak lazım tabi.

Transistörlü amfileri kendi içinde dümdüz analog ve modelleme olarak ikiye ayırmak doğru olur mu bilmiyorum ama en kolay bu şekilde tarif edebileceğime inanıyorum. Modelleme amfisi şeklinde değil de eski usül modellere öncelik vereceğim muhtemelen.

Araştırırken Orange'da Crush60 modelini buldum. Daha önce yakından gördüğüm bir model değil. Videolarını beğenmedim ama satan bir yere gidip bakmak lazım tabi.
hocam üstünde fx send return göremedim ben

Ben Randall RG75 kullanıyorum g2 modeli idi sanırım. Çok memnunum. Tavsiye ederim
Doğru dediniz gerçekten teşekkürler. Randall deyince kafamda transistörlü amfi canlanmamıştı hiç. (oysa ki geçmişte 15watt bir randall combo'm vardı) Buna da bakacağım.

Randall deyince hep sert tonlar geliyor aklıma. Cleanlerini inceleyeceğim mutlaka ilk fırsatta.

Doğru dediniz gerçekten teşekkürler. Randall deyince kafamda transistörlü amfi canlanmamıştı hiç. (oysa ki geçmişte 15watt bir randall combo'm vardı) Buna da bakacağım.

Randall deyince hep sert tonlar geliyor aklıma. Cleanlerini inceleyeceğim mutlaka ilk fırsatta.
Bana cleanler tatmin edici geliyor. Amfi 2 kanallı, drive kanalı da kendi içinde 2ye ayrılıyor. 2 kanala ayrı eq ayarları var. Footswitch de var. Reverb de güzel. Bence taş gibi amfi. Sadece metale yönelik değil gibi geliyor bana bu amfi.

Sıralı değil ama

Catalyst 60
Katana mk2
Blackstar Silverline veya daha eskisi TVP

yeni tip beyaz panelli MG'ler düşman başına, sarı panel 15 yıl önceki jenerasyon MG'ler candır

Cevaplar için çok teşekkür ediyorum. Daha henüz fiziki olarak gidip bir test yapmamış olsam da muhtemelen "modelleme" özellikli amfiler ile ilgilenmeyeceğim.

Line6, Boss, Vox, Fender, Blackstar gibi markaların "amfi modelleme" yeteneği olan modellerini eliyorum. (elemekten ziyade sona bırakıyorum)

Randall için de "bu tam bir metal amfisi" şeklinde bir önyargım olduğu için bunu da sona bırakıyorum.

Geçmişte Ibanez TBX150H kullanmıştım. Sanırım bunun 65R modelinde de teknik olarak aradığım bütün özellikler var ancak (özellikle clean) tonlarını "Randall'a olan önyargım gibi" fazla sert karakterli bulduğum için bunu da sona bırakıyorum.

Araştırdıkça bulduğum modeller aşağıdaki gibi listeliyorum;
1-Marshall MG50 (yeni/eski serileri)
2-Peavey 112 (transtube teknolojili çeşitli modelleri var)
3-Blackstar Debut 50R
4-Laney LX50 (daha eski serileri de mevcut)
5-Laney Ironheart Foundry 60 (kafa amfi)
6-Orange Crush 60

Marshall'ı yabancı forumlar dahil bir çok yerde kötülüyorlar ancak en kötü hali ile bile kulağımın çok alışkın olduğu bir amfi. Nedense benim kullanım amacım için oldukça yeterli buluyorum.
Peavey Studio Pro 112 (silver stripe) ve Peavey Bandit 112 (red stripe) ürünlerinden ikinci el, uygun fiyatlı bir kaç ilan buldum. Bunlarla pazarlık yapmayı da düşünüyorum.

Blackstar Debut 50R fiyat avantajıyla öne çıkıyor. Baktığım modellerin arasında sıfır/ikinci el farketmeksizin en hesaplı model.

Kendimi az çok biliyorum, ilk fırsatta hoparlör modifiyesi yaparım. Hoparlör modifiyesi ile bu Blackstar Debut çok daha iyi bir hal alır mı diye merak içerisindeyim.
(Debut'un orjinal hoparlörü 4ohm, acaba yerine 8ohm veya 16ohm bir hoparlör takınca ne olur?)

Geçmişte ingiliz Celestion'un V30 (hem Çin hem İngiliz), G12T (İngiliz), Seventy 80 (Çin) modellerini ve Jensen'in Special Design modellerini kullandım. İngiliz G12T veya İngiliz V30 bulursam muhakkak değiştiririm diye düşünüyorum.

Tekrardan selamlar, geçen süreçteki araştırmalarımda Laney'in "Ironheart Foundry Dualtop 60watt 2ch." diye bir kafa amfisini buldum.

Bütçemi biraz aşıyor ancak önümüzdeki 20-25 gün içerisinde denkleştireceğimi düşünüyorum.

Bu amfiyi yakından gören duyan bilen var mıdır? Ben daha önce yakından görüp test etmedim. Forumda aratınca da Laney'in lambalıları ile ilgili bilgi buluyorum ancak solid state amfileri ile ilgili, özellikle de buna benzer modelleriyle ilgili birşeyler bulamadım.

Teknik özellikleri bana uyuyor ve videolarını beğendim. Bilgisi, fikri olan varsa öğrenmek isterim.

Geri