Elektrik Sorunu

Arakadaşlar sorununla ilgili nasıl bi başlık açacagımı kestiremedim ama size şöyle anlatayım
Sakaryadaki evimde kullandıgım zaman gitarımı tellere veya köprü üzerine dokundugum anda elektrik carpıyor. ama ilginc olan gitarı calarken yani bileklerim dahil olmak üzere el ve parmaklarıma elektrik carpmıyor. genelde gitarı tutarken kolumu floyd rose'a deydirdiğimde veya tellere deydirdiğimde böyle bi çarpılma söz konusu.

Bundan bi süre önce bi gitarist elektrik çarpması sonucu ölmüştü şimdi o geldi aklıma.. Önemli bir sorunmudur bu?

Ayrıca belirtmek isterim ki istanbulda evimde caldıgımda böyle sorunlarla karşılaşmıyorum

Sakarayadaki evimin Topraklı Priz mi Kumlu Prizmi oldugunuda bilmiyorum. :D
Yardımcı olursanız sevinirm

bencede toprak sorunu.Çok riskli olabilir.Aşırı birikme olursa.Çok dikkat etmek lazım.özellikle statik elektrik üreten cihazların(çamaşır mak,klima,vantilatör bildiklerim) oldugu yerin kesin topraklanması gerek.yani toprak şart(Bildiğimce)

mfikret demiş ki:
bencede toprak sorunu.Çok riskli olabilir.Aşırı birikme olursa.Çok dikkat etmek lazım.özellikle statik elektrik üreten cihazların(çamaşır mak,klima,vantilatör bildiklerim) oldugu yerin kesin topraklanması gerek.yani toprak şart(Bildiğimce)

Statik elektrik sürtünme ile oluşur ve çok yavaş birikir ve deşarj olur.Yalnız zaman zaman arklar şeklinde boşalır ama bu çok yüksek akım çeken sanayi makinelerinde görülür.

http://www.turkcenet.org/yerel_res/toprakli_priz.jpg

Topraklı priz budur sanırm prizlerin topraksız.Eğer topraksızsa topraklı bir priz alıp nötr den toprağa paralel çekersin işini görür ama akşam saatleri gibi elektrik kullanımının yoğun olduğu saatlerde çift faz olabilir prizlerde ozaman çektiğin toprağın hiçbir anlamı olmaz.Yalnız topraksız prizlerde ton daha çok hoşuma gidiyor benim ama çarpılmaya değmez:)

Topraklamadan kaynaklanan bir sorun büyük bir ihtimalle.En iyisi bir elektrikçi usta bul derim.Bu arada dayanamayıp çalmayı deneme ölürsün falan Allah korusun..:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
izzzyy demiş ki:
mfikret demiş ki:

Statik elektrik sürtünme ile oluşur ve çok yavaş birikir ve deşarj olur.Yalnız zaman zaman arklar şeklinde boşalır ama bu çok yüksek akım çeken sanayi makinelerinde görülür.

http://www.turkcenet.org/yerel_res/toprakli_priz.jpg

Topraklı priz budur sanırm prizlerin topraksız.Eğer topraksızsa topraklı bir priz alıp nötr den toprağa paralel çekersin işini görür ama akşam saatleri gibi elektrik kullanımının yoğun olduğu saatlerde çift faz olabilir prizlerde ozaman çektiğin toprağın hiçbir anlamı olmaz.Yalnız topraksız prizlerde ton daha çok hoşuma gidiyor benim ama çarpılmaya değmez:)

Ya evdeki Prizlerde aynı resimdeki gibi.

ayrıca evde yüksek derecede elektrik üreten bir tek şofben var onuda zaten yaz oldugu için 1. kademede kullanıyoruz.

Ayrıca 2 ay sonra okulum bitecek sizce yapacagım masrafa degermi :D

Sorun aslinda prizin gorunusunun ayni olup olmamasi degil, o yesil renkteki toprak baglantisinin ev insaa edilirken yapilip yapilmadigi.

Eger evin toprak hatti yoksa hepsi normal priz gibi calisacaktir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ev benim olmadıgı icin ev sahibimiz cok enteresan ve cok kıl bi adam oldugu için iş maliyetli oldugu icin ve her türk gibi böyle durumlarda o kadar para vermektense "Bişey olmaz ya nolcak" dediğim için yapmasam daha iyi :D
yinede yardımınız için saolun. En azından bugunden sonraki hayatımda dikkat edecegim bir konu.

Muhtemelen amfiden gelen rahatsızlık verici ses te buyuzden kaynaklanıyor. bir dip gürültüsü var kulagımı tırmalayan. ondanda kurtulacam anlaşılan.

Fader demiş ki:
Topraklamadan kaynaklanan bir sorun büyük bir ihtimalle.En iyisi bir elektrikçi usta bul derim.Bu arada dayanamayıp çalmayı deneme ölürsün falan Allah korusun..:)

Topraklaman olmadığı için ölmessinde,gürültü yapar.Dediğim gibi prizin nötr ünden toprağa paralel çekersin o topraklama görevi görür.Yada mutfakta banyoda kesin topraklı priz olur oralardan uzatma kablosu takıp kullanabilirsin.

Ayrıca elektrik kullanımının yoğun olduğu saatler derken senin evde kullandığın elektrikten bahsetmiyorum apartmanın tüm nötr ve toprak hattı birbirine bağlıdır sen istediğin kadar kullanma çift faz gelir akşamları prizlerden.

Abiler bendede benzer sorun var ama evde değil direk gitarda.2. el bi gitar aldım denerken farketmediğim problem evde ortaya cıktı jack girişine köprüye tele değince gidiyor ses.Emin olmak için diğer gitarımı taktık onda problem yok.Problemli gitarda önceden manyetik modifikasyonu yapılmış kablolarla ilgili bişey midir? Ustaya götürcem zaten ama kolay bi iş midir? Maliyeti aşağı yukarı nedir ?

Geri