Bu kart tam olarak ne ve nasıl şuna dönüşebilir?

Merhabalar. HIFI müzik setleri için kullanılan DAC'lere bakınırken buna denk geldim:

Bu kart alışılageldik kartlar gibi metal bir kasaya, envayi çeşit düğme ve giriş çıkışa sahip olmasa da şu altta paylaşacağım kart ile temelde aynı işi yapıyor olabilir mi? Yoksa ben mi uçuyorum?

Elektrik-elektronik bilgim sıfıra yakın. Altta paylaştığım cihazda üstte paylaştığım karttan iki adet var anladığım kadarıyla. Zaten esas işi de DAC devresi yapıyor. Eğer ki şimdiye kadar hatalı değilsem, üstte paylaştığım basit gözüken devrenin alttaki kompleks gözüken sisteme dönüşmesi çok zor olmasa gerek diye düşündüm. Alttaki cihazda amatör gözle farkedebildiğim sadece birkaç ekstra bağlantı yöntemi, giriş-çıkış opsiyonu. Bir de volüm düğmesi var tabi, yanılmıyorsam ortada bir volüm düğmesi varsa bir preamfiden de söz edebiliyoruz genelde. Yani bağlantı opsiyonları, preamfi ve birkaç küçük özellik ve tabii metal bir kasa. Düşünme sistematiğimde bir hata yoksa "basit" bir devreye gerektiğinden fazla para harcamış olmuyor muyuz?. Ama kesin bir hata vardır diye hissettiğimden size de danışmak istedim.

Öncelikle temelde benzer görevler yapsalar da aralarında çok fazla fark var. Buradaki ES9028Q2M kartın değil DAC çipinin ismi. Bu çipi sürecek ve sizi sese götürecek olan ise kartın kendisi. Aşağıdaki cihazda bu çipten 2 adet var, buraya kadar bir yanlışınız yok. Ancak DacMagic 200M'in devre kartı muhtemel olarak bu çipsetleri en etkili şekilde ve kaliteli komponentler ile birlikte sürecek şekilde tasarlandı. Bu da sese etki eden önemli bir etken.

Biraz uğraşırsanız belki tamamen aynı görevi gören bir şeyi kendiniz çok daha ucuza ilk attığınız devre kartı ile yapabilirsiniz, ancak yaptığınız bu deneysel cihaz ile aynı işlevi gören 200M'in ses kalitesi arasında kullanılan malzeme ve mühendislik sebepli çok ciddi farklar olacaktır. Bu mühendislik ve malzeme sebepli farkların sebebini daha iyi canlandırmanız için 200M'den biraz daha ucuz olan ve aynı çipseti kullanan Schiit Asgard 3 cihazının devre kartını aşağıya ekledim.

Burada harcanan para basit bir devreye gerektiğinden fazla harcanana para değil, devrenin daha kaliteli ses verebilmesi için pahalı komponentler ve gelişmiş mühendislik kullanılarak oluşturulmuş haline harcanan para.

yei9nv0mqvm81.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanıtınız çok değerli, teşekkür ederim.

Diyorsunuz ki kaliteyi esas belirleyen, DAC dediğimiz aslında küçücük bir çiple birlikte diğer devre elemanlarıdır. Büyük ihtimalle DAC'ler bile her ne kadar aynı model ismine sahip olsalar da üreticileri de farklı olduğu için kalite farkı oluşacaktır.

Devre elemanlarının neler olduğu, hangi devre elemanları hangi amaçla kullanıldığını, devre kartının dizaynının ve parçaların birbiri ile olan iletişiminin nasıl belirlendiğini anlamam gerekiyor aslında. İki farklı üreticinin ürettiği aynı devre elemanlarının kalite farkına neyin sebep olduğunu ve bu kalite farkının ses özelinde nasıl bir etkiye neden olabileceğini de anlamam gerekiyor. Özellikle sesin elektrik-elektroniği ile ilgili başvurabileceğim bir kitap, site vs biliyor musunuz? Son iki gündür okumaktan çok keyif aldım açıkçası.

Yanıtınız çok değerli, teşekkür ederim.

Diyorsunuz ki kaliteyi esas belirleyen, DAC dediğimiz aslında küçücük bir çiple birlikte diğer devre elemanlarıdır. Büyük ihtimalle DAC'ler bile her ne kadar aynı model ismine sahip olsalar da üreticileri de farklı olduğu için kalite farkı oluşacaktır.

Devre elemanlarının neler olduğu, hangi devre elemanları hangi amaçla kullanıldığını, devre kartının dizaynının ve parçaların birbiri ile olan iletişiminin nasıl belirlendiğini anlamam gerekiyor aslında. İki farklı üreticinin ürettiği aynı devre elemanlarının kalite farkına neyin sebep olduğunu ve bu kalite farkının ses özelinde nasıl bir etkiye neden olabileceğini de anlamam gerekiyor. Özellikle sesin elektrik-elektroniği ile ilgili başvurabileceğim bir kitap, site vs biliyor musunuz? Son iki gündür okumaktan çok keyif aldım açıkçası.
Devre elemanlarını ve ses alanındaki kullanım alanlarını anlatan çok iyi bir kitap var Kevin Robinson tarafından yazılan Practical Audio Electronics bu derdinize büyük oranda derman olacaktır. Bunun yanında Aspen Pittman'ın The Tube Amp Book kitabında da çok güzel bilgiler bulabilirsiniz. Aklınızda kalan soruları sorabileceğiniz diyAudio forumu ve Reddit'te bulunan çeşitli topluluklara da mutlaka göz atın. Muhtemelen benim önerdiğim kaynaklardan ve bilgilerden çok daha iyisini sizlere aktaracaklardır. Türkçe kaynak olarak zannedersem pek bir şey yok. Ancak amatör olarak radyo işiyle uğraşanların olduğu bir Facebook grubu var. Eğer Türkçe kaynak ihtiyacınız olursa onlara da danışabilirsiniz. Benim bu konuda çok büyük bir bilgim yok, sadece bozulan ekipmanlarımı tamir edebilecek kadar biliyorum. Bu zevkli konuda umarım size yardımcı olabilmişimdir.

Geri