Günlük hayatta kullandığınız kulaklıklar neler ?

192 khz olmasının bir anlamı yok, Nyquist frekansı denen şeyi inceleyin bir. Yani sadece kendi duyduğuma göre konuşmuyorum, matematiksel olarak müzik dinlerken bir anlamı yok. 44.1 kHz tamamen yeterli.

Bitrate daha anlamlı olabilir belki ama 16-bit ve 24-bit arasında dinlerken bir fark duymanız da pek mümkün değil, daha çok kayıt aşamasında önemli onlar.

Epey kaliteli DAC'a sahip Bluetooth kullaklıklar var. Ananda'nın dahi Bluetooth versiyonu var gidip $1000 verirseniz. Bluetooth ile olan sorun kaynak. Eper Spotify benzeri lossy bir kaynak kullanırsanız bu kulaklığa aktarılırken tekrar Bluetooth ile işlendiğinden iki kere sıkıştırılmış müzik dinlersiniz, bu da kaliyeti fark edilir düşülür. Bluetooth ile dinlerken kalite farkı olmaması için en azından kaynağınızın lossless olması çok öenmli bence. Bu da Deezer ve Apple Music'de var. Spotify'ı ya da YouTube Music'i bırakıp bu ikisinden birine geçin. Deezer kullanıyorum ben, mutluyorum. Apple Music daha başarılıydı doğrusu ama kredi kartımı reddetti, neden anlayamadım.

Ek olarak Bluetooth için de kaliteli bir format kullanırsanız tamam. LDAC filan işte. aptX Lossless da var Qualcomm'dan ama pek popüler değil. Samsung Scaleable ile mutluyum ben.

Son düzenleme:
PC'de AKG K240 kullanıyorum yıllardır, gayet flat bir response'a sahip, hem mix genel dinleme için. Telefondan falan müzik dinlerken de yıllar öncesine ait gözüm gibi baktığım Sony MDR-E828 var kablolu, boyutuna göre inanılmaz bir kulaklık, zamanında Teknosa'da falan sudan ucuza satılırdı, halen yanına yaklaşan in-ear göremedim.

Gündelik hayatta Sony WH-1000XM4 kullanıyorum, ses kartına Audio Technica m50x bağlı. M50x yaklaşık 7 yıl, sony 2.5 yıldır bende ikisinden de çok memnunum.

192 khz olmasının bir anlamı yok, Nyquist frekansı denen şeyi inceleyin bir. Yani sadece kendi duyduğuma göre konuşmuyorum, matematiksel olarak müzik dinlerken bir anlamı yok. 44.1 kHz tamamen yeterli.

Bitrate daha anlamlı olabilir belki ama 16-bit ve 24-bit arasında dinlerken bir fark duymanız da pek mümkün değil, daha çok kayıt aşamasında önemli onlar.

Epey kaliteli DAC'a sahip Bluetooth kullaklıklar var. Ananda'nın dahi Bluetooth versiyonu var gidip $1000 verirseniz. Bluetooth ile olan sorun kaynak. Eper Spotify benzeri lossy bir kaynak kullanırsanız bu kulaklığa aktarılırken tekrar Bluetooth ile işlendiğinden iki kere sıkıştırılmış müzik dinlersiniz, bu da kaliyeti fark edilir düşülür. Bluetooth ile dinlerken kalite farkı olmaması için en azından kaynağınızın lossless olması çok öenmli bence. Bu da Deezer ve Apple Music'de var. Spotify'ı ya da YouTube Music'i bırakıp bu ikisinden birine geçin. Deezer kullanıyorum ben, mutluyorum. Apple Music daha başarılıydı doğrusu ama kredi kartımı reddetti, neden anlayamadım.

Ek olarak Bluetooth için de kaliteli bir format kullanırsanız tamam. LDAC filan işte. aptX Lossless da var Qualcomm'dan ama pek popüler değil. Samsung Scaleable ile mutluyum ben.
'Losless çok önemli', 192 hz çok önemli, 'bluetooth ile müzik dinlediğinizi mi sanıyorsunuz', vs gibi yaklaşımları sağlıksız buluyorum. Bunların hiç biri çok önemli falan değil. Kaliteli mix mastering görmüş güzel şarkılar peşinde koşup onlara odaklanmak lazım. İmkan dahilinde alınabilecek en kaliteli/doğru donanımları almak lazım. Modern bir codec (opus gibi) ve yüksek bitrate ile sıkıştırıldıysa artık gayet kabul edilir sonuçlar var lossy tarafında da. Mümkünse losless tercih edilmeli ama fark öyle 'çok önemli' falan da değil yani.

Aynı şarkının lossy ama iyi bir remaster/mixi ile losless ama kötü bir master/mix'ini dinlediğinizde lossy olan ama mix/mastering'i kaliteli olan versiyonunu tercih edersiniz. Kolayca ayırt edebildiğiniz bir fark vardır. Ama aynı mix'in lossy ve losless versiyonlarını ayrıt edememe ihtimaliniz yüksektir. 192 hz olayına zaten girmeye bile gerek yok... Ses kalitesine bir etkisi varsa da olumsuz anlamdadır.

Başlık kulaklıkla ilgili ama kalkmışız 192 altı olmaz, bluetoothla zaten olmaz o iş, geççen o işi olaylarına girmeye gerek yok. Aynısı geçen gün monitör önerisiyle ilgili bir başlıkta oldu, 50 hz altı vermiyorsa elektro gitarın tonunu tam alamazsın falan.

Bana göre de dynamic range'i 10'un altında olan kayıtlar dinlenmez. En önemli kriter odur. Hadi bakalım. Dynamic range'inizin farkında mısınız? 😁

Screenshot 2024-02-14 221540.jpg

Son düzenleme:
Bana göre de dynamic range'i 10'un altında olan kayıtlar dinlenmez. En önemli kriter odur. Hadi bakalım. Dynamic range'inizin farkında mısınız? 😁

Mesleğim bu ama; bilmiyormuş gibi yapayım. Bana öğretir misiniz "dinamik range" olayını, ve size ne faydası olduğunu? :)
lossy ve losless versiyonlarını ayrıt edememe ihtimaliniz yüksektir.
Buna uygun ekipmanınız yoksa tabi ki :)

Amaç bilgi yarıştırmak değil. Başlıklarla direkt ilgili olmayan konulardan girip yalan yanlış bilgilerle konuları bambaşka tartışmalara çekmeseniz sürekli diyorum? Tamam siz biliyorsunuz önce 192 hz olacak kablolu olacak yoksa boş işler. Arkadaşlar boşuna kulaklık konuşmasın bu kriterleri yerine getirmeden.

Bana göre de dynamic range khz'den önemli ama kalkıp kulaklıklarla ilgili bir konuda, 'ya onu geçin de dinlediğiniz şarkıların dr'si nedir önce asıl o önemli' diye konuyu mu bulandıralım? Belki kendinize bu soruyu sormanızı sağlayabilirim diye onu yazdım ama bir bilgi yarışı gibi algılamış görünüyorsunuz. Size ben bir şey öğretemem. Siz isterseniz başlangıç olarak şu yazıyla kendi kendinizi bir eğitmek isteyebilirsiniz. Tercih sizin.

Konu kulaklık olduğuna göre bence kulaklıklarla ilgili konuşmaya devam edilsin alakasız ve yanlış bilgilerle insanları size cevap vermek zorunda bırakmazsanız.

Neden sürekli mesleğim bu diyorsunuz ki? Bu bilginizi ispatlamaz. Dünya mesleğinde berbat insanlara dolu.

Son düzenleme:
Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
"Bilgi yarıştırmak" mı? Seninle mi yarıştıracağım? :) Mesleğim bu benim. Seninki? Klavye mühendisliği mi? :)

Boş işi baban yapmış, Sen doğmuşsun. Banlayıp geçiyorum ....

Son düzenleme:
Ürünü nereden bulacaksınız? Eski üretim / artık üretilmiyor / Türkiye de satılmıyor diye biliyorum.

Bir preamfi ile kullanacaksanız sorun teşkil etmez ama HD 518 in 6,35mm jack ile gelmesi sıkıntılı.
Ya aslında bu aralar Iphone'umda müzik dinlerken kullanabileceğim bir kulaklık arıyordum. Forumda konuşulmuştur diye tahmin ediyordum kulaklık işleri ancak yanılmışım.

2. el de seçeneklerim arasında (kulak üstü olanlarda) olduğu için Sahibinden'de ilan var yakında seyahat edeceğim bir ilde. Hd518 denk geldi ancak 6.35 - lightning girişi bağlantısını nasıl sağlayacağım bilmiyorum.

Biraz genel kültür olsun diye açtım başlığı da. Verdiğiniz bilgiler belki benim dinlerken fark edemeyeceğim düzeydeyse irdelemeyip geçmek benim için mantıklı olabilir. Çünkü ekolayzır ayarları hariç hiçbir şey ayarlamıyorum , onda bile büyük farklar ortaya çıktığının farkındayım. Ancak müzik dinlerken fark ettirebilecek kriterler sizin ve diğer kişilerin bahsettikleriyse o zaman dikkate almak mantıklı olur.

Bu konunun nimetlerinden faydalanıp kendime çok cep yormayan, işten artan zamanlarda takıp gitar çalabileceğim hoş bir kulaklık arıyorum. Tavsiyelerinize açığım. Bunun yanında KZ kulaklıkları kullanmış / bilgisi olan deneyimlerini paylaşırsa çok mutlu olurum.

Bu konunun nimetlerinden faydalanıp kendime çok cep yormayan, işten artan zamanlarda takıp gitar çalabileceğim hoş bir kulaklık arıyorum. Tavsiyelerinize açığım. Bunun yanında KZ kulaklıkları kullanmış / bilgisi olan deneyimlerini paylaşırsa çok mutlu olurum.

Taşınabilirlik açısından sıkıntılı olsa da fiyatına göre gürültü engelleyicisi ve ses kalitesi (Dr, khz olaylarını bilmiyorum çok iddalı olduğum sonucu çıkmasın.) gayet iyi olan soundcore q20i modelini önerebilirim. Malzeme kalitesi gayet iyi, kulağı çevreleyen bir yapısı var çok rahat, aynı anda iki cihaza bağlanabiliyor, sokakta gürültü engelleyicisini açtığım zaman bazı motorlu taşıtların (özellikle motosiklet gibi gürültülü olanların) sesi az da olsa geliyor ancak bunun dışında bir ses gelmiyor, pil süresi ben çok dikkat etmedim ancak mediamarkt'ın sitesinde 40 saat gürültü engelleme 60 saat çalma süresi olarak yazmış yine buna yakın değerlerdir ben bazı günler yoğun kullanıyorum buna rağmen 3-4 gün gidiyor yani yeterli. Bence fiyatına göre çok kaliteli.

Ergonomik olarak avantajlı bir kulaklık arıyorsanız Sennheiser pxc 550 ii önerebilirim. Fazlasıyla hafif ve rahat. Tipi güzel. Gürültü engelleyici olarak ne yorum yapacağım bilmiyorum ilk defa gürültü engelleyicili bir kulaklık kullanıyorum ancak şarkı düşük sesli olduğu zaman dış sesi kesemiyor , muhtemelen diğerleri de öyle. Eğer basslı bir şarkı dinliyorsanız phonk vesaire zaten harika bassları var ancak feci titriyor kulaklıklar. Bass yoğunlaştıkça dışardan gelen ses minimuma iniyor , hiç ses almayacağınızın teminatını verebilirim. Zaten sosyal medyada araştırırken kulaklığı takıp evi süpüren bir kullanıcı vardı o yüzden şüphesiz aldım. Dışarı ses veriyor galiba yanımdaki arkadaşlarım öyle dedi ama ev ortamı gibi sakin bir yerdeydik. Şarj sorunu olmayan biriyim her saniye müzik de dinlemiyorum ama ANC açıkken 20 saat kapalıyken 30 saat çalma süresi var.

Velhasıl kelam sesten , prime hissiyattan , malzeme kalitesinden memnunum. Telefon görüşmesi için de gayet uygun. Ufak EQ ayarları sayesinde bass , vokal güzel bir ahenke oturuyor. Tek sorununuz çalma süresi olabilir.

Geri