Amatör Lick Kaydım ve Önerileriniz

Arkadaşlar merhaba uzun süre gitar çalıyorum ama geçen günlerde forumda bir konu altında (ismini hatırlamıyorum) bir arkadaşımız gitar çalamıyorsan tuşen yoktur demişti , bende çalamadığımı düşünerek bir kayıt aldım ,cümle kurmakta zorlanıyorum uzun uzadıya çalmayı da cok istiyorum, ilerleyen günlerde kurs alacağım buradan bir arkadaştan , müzikle ilgilenen profesyonel arkadaşlar bu ufak kayıttan ne gibi sonuçlar çıkaracak merak etmekteyim , hevesle dinlediğim sanatçılar robben ford , john mayer , dan patlansky , işten güçten fırsat kaldıkça evde kendi halimde çalan biriyim elimden iyi çıktığını düşündüğüm bir lick olduğu için bunu yorumlamanızı rica ediyorum , teşekkürler.

Dosyalar

• bluesLick.mp3
    379.4 KB
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam Teşekkür ederim öncelikle , belki öyle demiş olabilir ben de tam hatırlayamadım açıkçası , Matt Schofield Josh Smith bunlarda dinlediğim sanatçılar arasında özellikle Matt Schofield , bu mesajı yazarken arkada çalıyor hatta :) , bir parçayı taklit ederek teknik çalışıyorum John Mayer - Out of My Mind'de eksikliğini hissettiğim tüm teknikler kullanılıyor , sevdiğim bir şarkıyı çalmaya çalıştığımda daha keyif alarak öğrenmiş oluyorum , bazı zamanlar videolardan öğrenmeye çalışıyorum ama haliyle o videodan bu videoya atladığım da çok oluyor , Jeff McErlain derslerine bakacağım daha önce rastlamadım , hedef kısa vade de temiz çalmak uzun vade orta ölçekli bir grupta çalabilmek , eksik olmayın..
"Temiz tonla çalamıyorsan tuşen yoktur" demiş olmasın o kişi?
Lick düzgün geliyor bu arada. Bu sanatçıların tarzında çalmayı öğrenmek istiyorsanız dinleyip taklit etmeye devam edin. Josh Smith ve Matt Schofield da size hitap eder; Jeff McErlain'in dersleri de çok iyidir.

Arkadaşlar merhaba uzun süre gitar çalıyorum ama geçen günlerde forumda bir konu altında (ismini hatırlamıyorum) bir arkadaşımız gitar çalamıyorsan tuşen yoktur demişti , bende çalamadığımı düşünerek bir kayıt aldım ,cümle kurmakta zorlanıyorum uzun uzadıya çalmayı da cok istiyorum, ilerleyen günlerde kurs alacağım buradan bir arkadaştan , müzikle ilgilenen profesyonel arkadaşlar bu ufak kayıttan ne gibi sonuçlar çıkaracak merak etmekteyim , hevesle dinlediğim sanatçılar robben ford , john mayer , dan patlansky , işten güçten fırsat kaldıkça evde kendi halimde çalan biriyim elimden iyi çıktığını düşündüğüm bir lick olduğu için bunu yorumlamanızı rica ediyorum , teşekkürler.
Çıkardığım sonuç; blues-rock icra eden müzisyenlerin klasikleşmiş cümlelerini gayet temiz diyebileceğim şekilde çalmışsınız. Dediğinize göre bu lick de sizin için safety zone dediğimiz sey olmuş. Bu tarzda çalmak -Barrios hoca da demiş- taklitle başlar, devam eder, kendi sentezlemenizle sonuçlanır.

Çıkardığım sonuç; blues-rock icra eden müzisyenlerin klasikleşmiş cümlelerini gayet temiz diyebileceğim şekilde çalmışsınız. Dediğinize göre bu lick de sizin için safety zone dediğimiz sey olmuş. Bu tarzda çalmak -Barrios hoca da demiş- taklitle başlar, devam eder, kendi sentezlemenizle sonuçlanır.
Evet bir nevi güvenli alan oldu bu lick ama dışına çıkabilecek bilgiye ulaşacağım zamanla , bir süre taklitle devam edeceğim sonrasında kendi cümlelerimi oluşturacak hale geleceğim, teknikleri sevdiğim parçaları çalarak öğrenmek keyifli , yorumunuz için teşekkür ederim ..

Evet durumu biraz daha geliştirdiğimi düşünüyorum o günden bu güne John Mayer - Out of my mind şarkısının solo bölümüne çalışıyorken bir backing track eşliğinde çaldım biraz gelişme var gibi ne dersiniz @barrios hocam

Dosyalar

• recordJohn.mp3
    313.3 KB
  • johnRecord.mp3
    115.1 KB
Evet durumu biraz daha geliştirdiğimi düşünüyorum o günden bu güne John Mayer - Out of my mind şarkısının solo bölümüne çalışıyorken bir backing track eşliğinde çaldım biraz gelişme var gibi ne dersiniz @barrios hocam
Bu gibi şeylerde çok hızlı gelişme beklemek doğru değil. Bence 3 ay, 6 ay, 1 sene gibi aralıklar daha makul. Siz elbette çalmaya ve kaydetmeye devam edin.

Geri