Köprü- tailpiece- manyetikte oluşan kararma

Herkese selamlar. Başlıkta da belirttiğim gibi köprüde tailpiecede ve köprü manyetiğinde oluşmuş olan bu leke ve izleri anlayamadım. Nedir bunlar? Gitarımı 2.elden almıştım bundan daha kötüydü bakıma girdi bayağı temiz çıktı fakat bu arkadaşlar yeniden belirmeye başladı. Ne yapabilirim?

Dosyalar

• IMG_1661.jpeg
    IMG_1661.jpeg
    2.4 MB · Gösterim: 108
Herkese selamlar. Başlıkta da belirttiğim gibi köprüde tailpiecede ve köprü manyetiğinde oluşmuş olan bu leke ve izleri anlayamadım. Nedir bunlar? Gitarımı 2.elden almıştım bundan daha kötüydü bakıma girdi bayağı temiz çıktı fakat bu arkadaşlar yeniden belirmeye başladı. Ne yapabilirim?
denildiği gibi nedeni oksidasyon. elinizdeki terden havadaki neme kadar bir sürü şey bu süreci hızlandırıyor. zaten fark ettiyseniz elinize yakın olan kısım daha çok oksitlenmiş.

yaşadığınız yer nemliyse gitarı çok açıkta bırakmayın kılıfında tutun, kılıfın içine nem tutucu (silikajel) de koyabilirsiniz. çaldıktan sonrada köprüyü de silerseniz daha uzun süre temiz durur.

Flüt ve diğer nefeslileri temizlerken kullanılan özel solüsyonlu bezler var, onları deneyebilirsiniz. (uyduruk bir kaplamanın sökülmesiyse tabi buna yapacak bir şey yok)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Musicnomad’in Mn101 kodlu ürünü işini çözer. Ben kullanıyorum oldukça da faydasını görüyorum. Bir leblebinin yarısı büyüklüğünde miktar kullanmanız yeterli, ürün çok uzun süre gidiyor.
Hocam bahsettiğiniz ürünü araştırdım gerçekten çok başarılı sonuçlar vermiş ama sorun şu: Türkiye’de hiçbir yerde yok 🫤

denildiği gibi nedeni oksidasyon. elinizdeki terden havadaki neme kadar bir sürü şey bu süreci hızlandırıyor. zaten fark ettiyseniz elinize yakın olan kısım daha çok oksitlenmiş.

yaşadığınız yer nemliyse gitarı çok açıkta bırakmayın kılıfında tutun, kılıfın içine nem tutucu (silikajel) de koyabilirsiniz. çaldıktan sonrada köprüyü de silerseniz daha uzun süre temiz durur.
Ankara’da yaşıyorum nemsiz bir yer, aslında 3 paket büyük silicajel de attım kılıfın içine ama demek ki daha sık temizlemek gerekli.

Son durum: malum Çin e-ticaret sitesinden ölçülerime uygun köprü ve tailpiece aldım, yarın Kenan Ustaya götürüp teslim edeceğim tüm temizlik bakım ve donanım işlemleri için

Geri