Turkrock ve türevi sitelerde çok iyi,üst düzey müzisyen arayanlar iyi paralar veriyorlar mı?Kendileri ne kadar üst düzey çıkıyor?

Merhabalar
Enstumanına hakim,üst düzey müzisyen olsun vs. diye müzisyen arayanlar bulduklarında grup elemanlarına iyi paralar veriyorlarmı?Veya para veriyorlarmı?Kazanç nasıl oluyor?Normalde profesyonel bu işi ticarete dökmüş olanlar kendileride ilan veriyorlar,oradan rahat bulabilirler.Yada beklentilerinin yüksekliğine karşı kendileri ne derece başarılı.Ben bir amatör olarak bu durumu bir öğrenmek istedim.

Gittiği kilometre başına, provaya, yediğine, içtiğine, öptüğüne her şeye ücret isteyeni de var, keyfine çalanı da. Arayan değil de aranan kişiye bağlı genelde o işler.

Bizim ekipten örnek vereyim, biz hepimiz normalde de arkadaş olduğumuz için sahneden geleni eşit bölüştürerek pay ediyoruz. Kurgumuz bir miktar ticari ama genellikle keyfi çaldığımız için işin para kısmına çok fazla önem vermiyoruz. Ha şunu çok net söyleyebilirim, benim yıllarca emek verip piyasada edindiğim çevre ile çıktığım bir sahnede dışarıdan gelen müzisyene tabi ki bir miktar daha az para verebilirdim... Ama şimdiye kadar hiç öyle olmadı, hatta ekip içerisinde ihtiyaç gördüğüm durumlarda kendi hakkımdan feragat ettiğim bile oldu. Sonuçta müzik susar, para biter, ömür geçer yanında dostun ve yüzündeki gülümseme kalır. Kendi açımdan buna daha büyük değer veriyorum.

Enstumanına hakim,üst düzey müzisyen olsun vs. diye müzisyen arayanlar bulduklarında grup elemanlarına iyi paralar veriyorlarmı?

İsimli bir şarkıcının ya da ekibin içinde çalıyorsanız; size yömiye verirler. Elbette şarkıcı ya da o işi organize eden sizden fazla alır.
Size işçi muamelesi yapılır. Böyle projelerde prova yaptığınızda prova ücreti ödemez, prova yaptığınız için üste para alırsınız. Masraflarınız; yemek - yol - konaklama gibi şeyleri de ödemezsiniz. Ekipman taşımazsınız, sahne kurmazsınız.

Ekip içinde size yömiye diğer üyelere göre düşük verilebilir ya da verilmeyebilir. "-Bugün git, yarın gel" olayları olmaktadır. Böyle şeyler çok duyuyoruz. Kötü ün yapmış nice Blues cu lar, popçu lar mevcut. Burada İsim vermek istemem.

Sahnede isimsiz birine eşlik etmek üzere çağrılmışsanız da, yukardaki unsurlar geçerli oluyor. Misal; bir mekanda Gitar-vokal çalan birinin klavye vb... ihtiyacı varsa ve sizi çağırmışsa cukkayı o alır. Size biraz kırıntı atar.

Yukarıdaki kategoridekiler; bu tip sitelerde müzisyen aramazlar. Sosyal çevreleri vasıtası ile - referans ile müzisyen bulurlar.

Genelde Rock gruplarında, gelir eşit ise; gider de eşit paylaşılır..

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İsimli bir şarkıcının ya da ekibin içinde çalıyorsanız; size yömiye verirler. Elbette şarkıcı ya da o işi organize eden sizden fazla alır.
Size işçi muamelesi yapılır. Böyle projelerde prova yaptığınızda prova ücreti ödemez, prova yaptığınız için üste para alırsınız. Masraflarınız; yemek - yol - konaklama gibi şeyleri de ödemezsiniz. Ekipman taşımazsınız, sahne kurmazsınız.

Ekip içinde size yömiye diğer üyelere göre düşük verilebilir ya da verilmeyebilir. "-Bugün git, yarın gel" olayları olmaktadır. Böyle şeyler çok duyuyoruz. Kötü ün yapmış nice Blues cu lar, popçu lar mevcut. Burada İsim vermek istemem.

Sahnede isimsiz birine eşlik etmek üzere çağrılmışsanız da, yukardaki unsurlar geçerli oluyor. Misal; bir mekanda Gitar-vokal çalan birinin klavye vb... ihtiyacı varsa ve sizi çağırmışsa cukkayı o alır. Size biraz kırıntı atar.

Yukarıdaki kategoridekiler; bu tip sitelerde müzisyen aramazlar. Sosyal çevreleri vasıtası ile - referans ile müzisyen bulurlar.

Genelde Rock gruplarında, gelir eşit ise; gider de eşit paylaşılır..
Dediklerinizi çok iyi anladım.Bende kendimi çok yermeyim;amatörüm dedim ama yaklaşık 25 senedir meslek olmasada müzikle uğraşıyorum.Enstruman olarak değilde Dinleyici olarakta nirvanaya ulaştım diyebilirim.Hala acabalarım var.
Gel gelelim geçen karsilastigim bir ilan şöyle 25 -26 yaşında biri;üst düzey müzisyen arıyorum diyor.Ama ses linki koymuş 10 şarkının 10nundada ses ton hep Teomanin istanbulda sonbahar şarkısının pes tonlarında kötü versiyon.Yukselme alçalma yok.
Kişi kendini bilmeli sözünden hareketle bu cahil cesareti sanırım.
Tabi grup olarak iyi çalarsınız ama;o olsun bu olsun vs. sen ne veriyorsun?Amacın gruba dost kazanmali yoksa CV istenen şirket misali eleman mi arıyorsun?Maaş ne :)

Dediklerinizi çok iyi anladım.Bende kendimi çok yermeyim;amatörüm dedim ama yaklaşık 25 senedir meslek olmasada müzikle uğraşıyorum.Enstruman olarak değilde Dinleyici olarakta nirvanaya ulaştım diyebilirim.Hala acabalarım var.
Gel gelelim geçen karsilastigim bir ilan şöyle 25 -26 yaşında biri;üst düzey müzisyen arıyorum diyor.Ama ses linki koymuş 10 şarkının 10nundada ses ton hep Teomanin istanbulda sonbahar şarkısının pes tonlarında kötü versiyon.Yukselme alçalma yok.
Tabi grup olarak iyi çalarsınız ama;o olsun bu olsun vs. sen ne veriyorsun?Amacın gruba dost kazanmali yoksa CV istenen şirket misali eleman mi arıyorsun?Maaş ne :)
Dinleyici olarak nirvanaya ulaştığınız durumu biraz açıklar mısınız

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dinleyici olarak nirvanaya ulaştığınız durumu biraz açıklar mısınız
Tabiki;1997 den bu yana müziğin her tarzından plak,kaset ve CD kolleksiyonum var.Queen ile başladım.The Doors,Zeppelin,Hendrix,Sabbath,The Who,Gretuful Dead,Jeferson Airplane,Janis Joplin,Deep Purple,Herbie Hancock,Al di Meola,Krafwerk,Daft Punk,Chuck Berry,Elvis,Manço,Erkin Koray,Cem Karaca,Klasik müzik ve Caz kolleksiyonu aklima gelenler.

Tabiki;1997 den bu yana müziğin her tarzından plak,kaset ve CD kolleksiyonum var.Queen ile başladım.The Doors,Zeppelin,Hendrix,Sabbath,The Who,Gretuful Dead,Jeferson Airplane,Janis Joplin,Deep Purple,Herbie Hancock,Al di Meola,Krafwerk,Daft Punk,Chuck Berry,Elvis,Manço,Erkin Koray,Cem Karaca,Klasik müzik ve Caz kolleksiyonu aklima gelenler.
Peki bunları bir dinleyici olarak nasıl bir sistem üzerinden dinlediniz 24 Bit 192 Hz Alac kayıtlarla mı Hi-fi Sistemlerden mi aslında merak ettiğim dinleyicilikte nirvanaya ulaşmanın gerçekten de sonu olmaması

Siz beni tiye aliyorsunuz ama ben yine uslup bozmayip cevaplayim.
"24 Bit 192 Hz Alac kayıtlarla mı Hi-fi "bunlara bence gerek yok;Dinlediğimde bir Ajdar ile Cem Karaca sesini ayırt edebiliyorum.Nota bilgim var.Detoneyi fark ediyorum.Siz bu kadarına gerek duyuyorsanız sizin için muzigin sonu yok zaten.
He Cem Karaca'nin nota bilgisi yok ama yetenek "ust duzey"Dolayisiyla asil konumuz ; üst düzey müzisyen arayan bir solist veya solist adayının üst düzey elemanlara layikmi değilmi kıyaslayabiliyorum.Ayrica çaldığım gruplarda öyle mütevazı solistler varki.Yine form konumuz parasıyla üst düzey bulur Ajdar 'a da müzik emekçileri çalıyor.
Formun konusuna dair bir fikriniz var ise yazabilirsiniz.Konu benim nirvanamsa özelden tartışabiliriz.Formu meşgul etmeyelim.

He Cem Karaca'nin nota bilgisi yok
Hocam bu konuda bir yorum yapma zorunluluğu hissettim affınıza sığınarak. Cem Karaca'nın çok sağlam bir nota bilgisi vardır. Çocuk yaşta başlamıştır müziğe. Hatta batı müziği ile büyümüş Elvis'leri coverlayarak yetişmiştir. Sonradan başta burun kıvırdığı bu coğrafyanın müziğini ilgiyle takip etmeye başlayıp bildiğimiz formunu oluşturmuştur.

Estafurullah ben Tanju Okan ile karıştırdım.Aranjör Osman ismen H.Cihat Örter 'in sanatçı buluşmaları programında "Tanju Okan nota bilmezdi ama mükemmel okurdu"demisti.Düzeltme için teşekkürler.

Cem Karaca'nın çok sağlam bir nota bilgisi vardır.

Esasında "Cemaz-ül evvel" programını yaptığında, İlk albümler sırasında o dönemde sadece 3 akor bildiğini / çalabildiğini söylediğini çok net hatırlarım. Filmi ile yola çıkarak bu kanaate varıyorsanız; orada gerçekleri yansıtmayan filme ilave edilmiş abartılı şeyler olduğunu da unutmayın.

Ya burada virtüöz ilanı veren şuursuzlar var hocam. Üst düzey derken herhalde macera arayan fazla özgüvenli arkadaşları eliyorlar.

Esasında "Cemaz-ül evvel" programını yaptığında, İlk albümler sırasında o dönemde sadece 3 akor bildiğini / çalabildiğini söylediğini çok net hatırlarım. Filmi ile yola çıkarak bu kanaate varıyorsanız; orada gerçekleri yansıtmayan filme ilave edilmiş abartılı şeyler olduğunu da unutmayın.
Filmi izlemedim. Oğlu Emrah Karaca'nın bir röportajından yola çıkarak söyledim. Bir de nota bilgisinden bahsettim, gitar çalmayı bilmediği zaten birkaç videosunda çok belli.

Bundan 15 sene önce iki bira bir redbull karşılığında müzik yapıyorduk. Ben hiçbir zaman para kazanmadım. Bu mecralardan da para kazanacak kadar iyi organizasyonlarda müzik yapacak insan sayısı az çıkar. Çünkü onlar genelde kendi arkadaş çevresinden falan yürür. Burada gel kanka iki gitar çalalım grup kuralım olayı döner diye düşünüyorum.

Geri