Elektro gitardan tonu fulleyince cızırtı artması

Merhabalar, benim sorum şu. Öncelikle ekipmanlarım İbanez GRG 221 pa aqb ve blackstar id core 10 V3. Normalde amfiyi kullanırken çok rahatsız etcek kadar cızırdamıyor normal bir amfi kadar cızırdıyor. Ama sert tonlarda eğer gitarın üstündeki ton düğmesini fullersem çok fazla cızırdıyor. Ama eğer fullemezsem o kadar cızırdamıyor rahatsız etmiyor yani. Bu normal mi sonuçta gain ve tonda yüksek olunca bu kadar cızırdaması. Amfide sorun olmadığına eminim ama dediğim gibi endişenlendiğim için soruyorum. Normalde gitarın üstündeki tonun full oluncaki sesi hoşuma gidiyor ama cızırdaması normal midir?

Karar ver dostum, dip ses mi cızırdama mı? Her iki kavramı farklı sorunlar için kullanıyoruz. Eğer kötü şebeke elektriği topraklamasından veya gitar elektroniği topraklaması sorunu kaynaklı dip sesten bahsediyorsan çözümü farklı. Bir video gönderirsen yardımcı olabiliriz.
Konu benin değil arkadaşa söyleseniz daha yardımcı olabilir

Çok basite kaçmak gibi olacak ama bunun en basit çözümü farklı gitar ve farklı amfi üzerinde test etmek olacaktır diye düşünüyorum.

Bence arkadaş dip sesten bahsetmiş, düşük seviyede fark edilmiyor. Sonuna çevirince fark ediliyor gibi anladım. Çevirirken cızırtı olsa bunu ayrıca belirtmesi lazımdı. Çevirdikten sonraki neticeyi anlatmaya çalışmış. Yani bahsi geçen cızırdama olayı bildiğimiz dip ses.

Bence arkadaş dip sesten bahsetmiş, düşük seviyede fark edilmiyor. Sonuna çevirince fark ediliyor gibi anladım. Çevirirken cızırtı olsa bunu ayrıca belirtmesi lazımdı. Çevirdikten sonraki neticeyi anlatmaya çalışmış. Yani bahsi geçen cızırdama olayı bildiğimiz dip ses.
Evet dip ses olması lazım. Eğer isterseniz video yollayabilirim. Kusura bakmayın elektro gitarı neredeyse daha yeni aldım terimleri çok bilmediğim için cızırtı demiştim. Birde düşündüğüm sorunun kaynağının jak kablosunda olduğu. Çünkü jak kablosu amfi ile beraber hediye gibi geldi yani büyük ihtimal dandirik bir jak kablosu. Sizce de bundan dolayı dip ses gürültüsünün bu kadar fazla oluyor olabilir mi?

Son düzenleme:
Evet dip ses olması lazım. Eğer isterseniz video yollayabilirim. Kusura bakmayın elektro gitarı neredeyse daha yeni aldım terimleri çok bilmediğim için cızırtı demiştim. Birde düşündüğüm sorunun kaynağının jak kablosunda olduğu. Çünkü jak kablosu amfi ile beraber hediye gibi geldi yani büyük ihtimal dandirik bir jak kablosu. Sizce de bundan dolayı dip ses gürültüsünün bu kadar fazla oluyor olabilir mi?
Gain i çok fazla açıyorsan kabloda fayda etmez, dip ses yapması normal o amfide. Eğer uzun süre çalmaya devam eder ve ekipmanlara hakim olursan az gain ile neler yapabileceğini görürsün o başka bir olay kafan karışmasın. Kısacası sen fazla yüklenme dip ses istemiyorsan ki daha yenisin gitarı susturmak ayrı bir meziyet çalarken o yüzden çalmaya devam.

Dip sese etki eden çok şey var. Kullandığınız kablolar da elbette etkiliyor ama genelde öncelikle tesisata sonra amfiye bakmak lazım. Gürültü yapan bir amfiyse (kullandığım-bildiğim bir amfi değil) onla alakalıdır. Kablodan olup olmadığının testi çok basit, başka bir kabloyla deneyin, ortaya çıkar.

Video yollamanız da elbette daha iyi olur, durumu net şekilde görmüş oluruz.

Geri