Marshall MG50DFX & Celestion Vintage 30 (UK) Modifiyesi

Herkese selamlar,
Bir süredir günlük provalarım için nispeten ucuz fiyatlı, transistörlü ve analog bir setup kurmak istiyordum. Hatta bu konuda da forumda öneriler istemiştim. O amfiyi araştır bu amfiyi araştır. O çirkin, bu modelleme amfisi, şu leş bir amfi derken 2000'lerin başında kullandığım ergenlik amfimde karar kıldım. Aslında karar kılmaktan ziyade uygun fiyatıyla denk geldi diyebilirim. 💸

Sürekli aç/kapa yaptığım için, açar açmaz direkt çalmaya başlamak istediğim için, lambaların ısınmasını beklemek istemediğim için, lambaların eskimesine üzülmemek için, lamba değişimine para ödememek için, speaker modifiyesi yapabilmek için, send/return ile zaman bazlı efekt pedallarımı kullanabilmek için Marshall MG50DFX amfiyi sipariş ettim. 🥳

Yakın çevremde de forumda da bir çok kişi bu transistörlü Marshall'ları sevmese de ben yıllardır içten içe severim. Düşük fiyatlı amfiler arasında "her yola gelsin" tarzında en çok Marshall'ı beğenirim. (Sert işlerde de Ibanez'in TBX serisi vardı onu çok beğenirdim. Uzun süre de kullandım. Belki ileride onu da bir konuda paylaşırım.) 😍

Amfiyi beklerken "lan zaten amfiyi planladığımdan çok daha ucuza aldım, sağına soluna bişeyler mi yapsam?" kaşıntısına yakalandım. ☺️

Geçmiş yıllarda hem MG50DFX (1x12 combo) hem de MG100HDFX & 4x12 (kafa&kabin) amfilerinde speaker modifiyeleri yapmıştım. Hem (UK) V30 hem de (UK) G12T75 modelleri kullanmıştım. En beğendiğim kombinasyon ise 4X12 içinde 2xV30 & 2xG12T75 kombinasyonuydu. Sonrasında referans monitörlere dijital sistemlere geçince hayatımda amfi, kabin hiç birşey kalmamıştı. 😞

Dedim "fırsat bu fırsat, gün speaker modifikasyon günüdür" Amfiyi beklerken hemen çevremdeki ikinci el ilanlarını kurcalamaya başladım ve bütçeme uyan bir Celestion Vintage 30 (UK) 16Ohm buldum. Satıcıyla görüşüp hızlıca alıp eve getirdim ve amfiyi beklemeye başladım. 🤓

Amfi gelir gelmez temel kontrolleri yaptıktan sonra V30'umu takıp arka kapağımı tekrar kapattım. 🤩

NOT: Amfinin içinden Made in U.S.A. bir Eminence speaker çıktı. 8Ohm değerindeydi. Bu hoparlörün çıkacağını hatırlamıyordum baya şaşırdım açıkçası. 8Ohm yerine 16Ohm takmak bir sorun yaratmadı. Tam tersi ciddi bir sorun oluyor(muş) ancak özetle amfinin uygun gördüğü ohm değeri ve daha yüksek ohm değerinde speaker(lar) kullanabiliriz. Amfinin uygun gördüğü ohm değerinin altında speaker(lar) kullanamayız. Aksine ses şiddetini biraz bile düşürdüyse ne mutlu bana, çünkü günün büyük kısmında 50W güç bile bulunduğum lokasyon için fazla geliyor. Send/Return ve 12"Speaker özelliğinden dolayı 50W modeli seçtim. Master volume'ü oldukça kısık kullanıyorum. 🤓

Önemli Uyarı: Bu modifiye çok tehlikeli bir modifiye olmasa da siz siz olun bu tarz işlere girişirken ekipmanların elektrik kablolarının sökülmüş olduğundan emin olun. Kaza bela istemeyiz. 😡

Yıllar önce bu modifiyeleri yaptığımda şimdiki kadar iyi olmayan fotoğraf makineleri vardı ancak o yıllarda fotoğraf çekmek hiç aklıma gelmemiş. Yıllar sonra benzer bir modifiyeyi tekrar yapınca fotoğraflamak ve forumda paylaşmak istedim.☺️

Yeni taşındığım için henüz ses kartı, mikrofon gibi sistemlerimi kurmadım. Bütün sistemim oturduğunda bir kayıt yapmak istiyorum. O gün geldiğinde bu konudan paylaşırım. 🎁

Neredeyse her projede olduğu gibi daha proje bitmeden yeni bir fantezi peydah oldu. 👿 Bu MG50DFX'in preamp ve poweramp katını söküp daha küçük bir kutuda kafa amfisi yapayım. Hatta belki (sadece görsel amaçlı) iki tane power düğmesi yaparım (biri ışıklı) ve içerisine 6-7 tane (sadece LED ışıktan ibaret) lamba takarım. İkinci speaker çıkışını da (paralel bağlantı ile) yaparsam, şu konuda hayal ettiğim gibi 2 tane 1x12 kabin setupı kurabilirim. ☠️ Neyse şimdilik aceleye gerek yok. ☠️

Buyrunuz fotoğraflar. 🖼️

İkinci el aldığım, 2005 Kore yapımı MG50DFX:
Amp.jpeg

Arka kapağı açmak için söktüğüm 12 adet vida:
Back_Screws.jpeg

Amfinin içi (arkadan görüntü):
Preview_Back.jpeg

Orjinal Speaker (8 Ohm Made in U.S.A. Eminence):
Eminence_Speaker.jpeg

Vintage 30'un takılmış hali:
V30.jpeg

Çiçeğim V30 (yakından1) :p:
IMG_2201.jpeg

Çiçeğim V30 (yakından2) :p:
IMG_2202.jpeg

Son foto (derme çatma sandalyelerim, geçici olarak bana eşlik eden Squier Richie Kotzen Signature telecasterım ve proje amfim) :
NOT: Elimdeki kahve. Akıllara "farklı" bir şey gelmesin. ☺️
IMG_2194.jpeg

Paylaşım için teşekkürler.

Fikir sahibi olmak için soruyorum, andalye üstünde amfi koymanın amacı oturup çalarken ses kulak hizasına gelsin, daha iyi duyulsun diye mi acaba?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Paylaşım için teşekkürler.

Fikir sahibi olmak için soruyorum, andalye üstünde amfi koymanın amacı oturup çalarken ses kulak hizasına gelsin, daha iyi duyulsun diye mi acaba?
Selamlar, özel bir amacım yoktu aslında. Amfi standi veya amfime uygun özel masa tasarımı araştırıyordum. Bu sürede altını süpürüp silmek kolay olsun diye şimdilik sandalye üzerine koymuştum. 😊

Geri