15.000 TL Bütçe ile Elektro Gitar Önerisi

Başlıkta belirtilen bütçe dahilinde elektro gitar arayışındayım, gitara yeni başlayacağım, farklı alışkanlıklarımdan kurtulmak için akşamları sadece hobi amaçlı çalacağım meslek haline dönüşmeyecek. Konuya hakim olmadığım için manyetik konusu kafamı çok karıştırıyor. Yeni başlayanlara ve birden fazla tür çalmak isteyen insanlara eski konularda HH manyetik dizilimine sahip gitarlar önerilmiş lakin ben ton kalitesi yüksek daha anlaşılabilir ve daha clean sololar çalmak istiyorum ve sanırım bunun için de SSS veya HSS manyetik dizilimine sahip gider tercih etmem gerekiyor emin değilim.

Dinlemekten aşırı keyif aldığım ve icra etmek istediğim şarkılara örnek olması açısından;
1- Tame impala - let it happen
2- Buckethead - Nottingham Lace
3- Khruangbin
Bir kaç youtuber'a sorduğumda bana şu marka ve model gitarları önerdiler. 2. el almak istemiyorum hem teknik bilgiye sahip değilim hem ilk gitarım alayım dursun benim olsun sıfır olsun isteği var.
1- Aria Pro II Elektro Gitar PE350WR
2- Squier Affinity Series Stratocaster Olympic White - Maple Elektro Gitar

Manyetik aksam, malzeme kalitesi gibi teknik bilgi birikimi gerektiren şeylerden gram anlamıyorum lakin Squier marka gitar tam almak istediğim kasa ve renge sahip bir model.
Güçlü bir bilgisayar orta halli bir ses kartına ve Blackstar Id:core 20 V3 Dijital Kombo amfiye sahibim.

Buckethead ve Tame impala için iyi bir humbucker gerekiyor single uzak kalır.
15k bütçe de bir squier affinity alabiliyorsanız alın derim, fiyatına göre en iyi gitar denebilir, 0 almak 2. El almak hepsi size kalmış bütçeniz zaten yeterli. Manyetik değiştirmek zor değil önceki manyetiğin kablolarını lehim makinesi ile kökünden alıp yeni manyetiği yerine koyup lehimlemek gerekiyor. Bir squier affinity alın, sss ise onu hss yapın veya aldığınız da ki ses uygunsa hayırlı olsun.

Bende ilk elektro gitarımı alacağım ama 1 yıldır baka kaldım, 2.el squier affinity alıp onu vandalism strat yapmayı düşünüyorum.

Manyetik farklarını videolardan izlemeniz daha iyi olur. Humbucker ve single biraz farklılar.

arkadaş gram anlamıyorum demiş üstte... öyle telefona sim kartı takar gibi olmaz o... single yuvasına humbucker nasıl sığacak, ahşap işçiliği vb lazım... hani olur da arkadaş daha S nedir H nedir noktasında :)
ahsap isciligi istemez, onun yuvasi H'ye uygundur da pickguard, manyetik, lehim, falan filan da az is degil yani. squier bir suru HSS modeli var zaten. alacaksaniz kafaniza koyduyasaniz direkt hss alin. bu seviye gitarlarda buyuk farkliliklar olmuyor ancak 15.000e 2.el gitar olarak cok guzel opsiyonlar cikabilir.

Sire S3

Linkini bıraktığım gitarı da değerlendirebilirsiniz. Squierdan daha iyi olacağı kesin ve HSS konfigürasyonuna sahip, yani daha çeşitli parçalar çalmaya müsait diyeyim. Bütçenizin biraz üzerinde ama vade farksız 4 taksit yapıyorlar. 15 bin Tl nakit şu an 92 günlük %56-57 mevduata yatırsanız. Vade sonunda 17 bin ediyor zaten. Her türlü daha avantajlı. Gitar tavsiyesinden çok yatırım tavsiyesi gibi oldu 🤣

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sire S3

Linkini bıraktığım gitarı da değerlendirebilirsiniz. Squierdan daha iyi olacağı kesin ve HSS konfigürasyonuna sahip, yani daha çeşitli parçalar çalmaya müsait diyeyim. Bütçenizin biraz üzerinde ama vade farksız 4 taksit yapıyorlar. 15 bin Tl nakit şu an 92 günlük %56-57 mevduata yatırsanız. Vade sonunda 17 bin ediyor zaten. Her türlü daha avantajlı. Gitar tavsiyesinden çok yatırım tavsiyesi gibi oldu 🤣
Yatırım kısmına ben ikna oldum, farklı öneriler gelmediği sürece gitarı yan sekmeye alıyorum, teşekkür ederim. HSS almam gerekiyor galiba değil mi HH da önerenler oluyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Buckethead ve Tame impala için iyi bir humbucker gerekiyor single uzak kalır.
15k bütçe de bir squier affinity alabiliyorsanız alın derim, fiyatına göre en iyi gitar denebilir, 0 almak 2. El almak hepsi size kalmış bütçeniz zaten yeterli. Manyetik değiştirmek zor değil önceki manyetiğin kablolarını lehim makinesi ile kökünden alıp yeni manyetiği yerine koyup lehimlemek gerekiyor. Bir squier affinity alın, sss ise onu hss yapın veya aldığınız da ki ses uygunsa hayırlı olsun.

Bende ilk elektro gitarımı alacağım ama 1 yıldır baka kaldım, 2.el squier affinity alıp onu vandalism strat yapmayı düşünüyorum.

Manyetik farklarını videolardan izlemeniz daha iyi olur. Humbucker ve single biraz farklılar.

Vallahi hocam ne manyetikten anlıyorum ne de lehim ve ahşap işçiliğinden. Anlatış biçiminiz olay ne kadar karmaşık gözükse bile sanki 2 yumurta kırmak kadar basitmiş gibi hissettiriyor lakin o angaryayı kaldıramam sanırım

Yatırım kısmına ben ikna oldum, farklı öneriler gelmediği sürece gitarı yan sekmeye alıyorum, teşekkür ederim. HSS almam gerekiyor galiba değil mi HH da önerenler oluyor.
HSS, SSS , H-H bunlar manyetik dizilimleri. Basit olarak Single(S) manyetikler basit şekilde temiz tonlar veren genelde blues,jazz,soft rock gibi türlerde kullanılan manyetiklerdir. Humbucker(H) ise sert tonlar veren metal,hard rock türevleri için kullanır. Eğer ikisi de olursa HSS gibi daha çok yönlü bir gitarınız olur. Bugün Buckethead dinliyor olabilirsiniz ama yarının ne getireceği meçhul bu yüzden HSS ile daha fazla seçeneğe sahip olursunuz.

Ayrıca sizin yerinizde olsam bu gitarları alır almaz bir luthiere (müzik aletleri yapımcısı) götürür mevcut olan ufak tefek işçilik eksikliklerini hallettirirdim. Sonuçta uzun süre bekleyip ayarları bozulabiliyor. Bu şekilde ara ara rutin bakımlar yaptırıp uzun süre sağlıklı kullanabilirsiniz.

arkadaş gram anlamıyorum demiş üstte... öyle telefona sim kartı takar gibi olmaz o... single yuvasına humbucker nasıl sığacak, ahşap işçiliği vb lazım... hani olur da arkadaş daha S nedir H nedir noktasında :)
Abartılacak bir şey yok aslında. Kendisi stratocaster bedenin ve beyaz rengin kendisine uygun olduğunu söyledi kendi rahatı için hss yapmasını önerdim bir sürü videosu bulunuyor. Squier serilerinin nerdeyse bütün gövdeleri HSH dizilime sahip, bir pickguard ve humbucker manyetik yeterli olur.

HSS, SSS , H-H bunlar manyetik dizilimleri. Basit olarak Single(S) manyetikler basit şekilde temiz tonlar veren genelde blues,jazz,soft rock gibi türlerde kullanılan manyetiklerdir. Humbucker(H) ise sert tonlar veren metal,hard rock türevleri için kullanır. Eğer ikisi de olursa HSS gibi daha çok yönlü bir gitarınız olur. Bugün Buckethead dinliyor olabilirsiniz ama yarının ne getireceği meçhul bu yüzden HSS ile daha fazla seçeneğe sahip olursunuz.
Haklısınız özellikle önerdiğiniz marka model var mıdır bu bütçe dahilinde ben karar veremiyorum çünkü.
Stratocaster kasa ve olympic white rengini çok beğendim ama hss modellerde böyle bir renk yok ben işin kozmetiğindeyim mekanik aksamı bilmediğim için.

Haklısınız özellikle önerdiğiniz marka model var mıdır bu bütçe dahilinde ben karar veremiyorum çünkü.
Stratocaster kasa ve olympic white rengini çok beğendim ama hss modellerde böyle bir renk yok ben işin kozmetiğindeyim mekanik aksamı bilmediğim için.
Attığım köşeye ayırdığınız linkteki gitar da olympic white sadece klavyesindeki ağaç rosewood. Şu aşamada rosewood veya maple(açık renk olan) klavye ağaçları arasındaki kullanım farkını siz farkedemezsiniz zaten. Dediğim gitar fiyat performans olarak başarılı bir gitar. Youtube özelinde de bir çok kişi ucuz ama kaliteli olarak belirtmiş markayı.

Attığım köşeye ayırdığınız linkteki gitar da olympic white sadece klavyesindeki ağaç rosewood. Şu aşamada rosewood veya maple(açık renk olan) klavye ağaçları arasındaki kullanım farkını siz farkedemezsiniz zaten. Dediğim gitar fiyat performans olarak başarılı bir gitar. Youtube özelinde de bir çok kişi ucuz ama kaliteli olarak belirtmiş markayı.
Peki marka olarak Sire markası nasıl bir markadır. Araştırma yaparken rastladığım markalar arasında Sire ve Aria pek bulunmuyordu.

Peki marka olarak Sire markası nasıl bir markadır. Araştırma yaparken rastladığım markalar arasında Sire ve Aria pek bulunmuyordu.
Bunlar yeni markalar. Ama zaten senin baktığın genel gitarların hepsi giriş seviyesi . Giriş seviyesi gitarlar fender gibi bilindik markalar bile olsalar son kontrolleri ve işçilikleri çok iyi olmuyor. Sire bu konuda başarılı. Büyük markalara biraz da isim ücreti ödüyorsunuz bu yüzden emin olun aynı ücrete aldığınız ‘bilindik marka’ gitarlardan daha az kar marjıyla çalışıyorlar bu da gitarın kalitesine yansıyor haliyle.

Aria 1956den beri olan bir Japon markası, ilk başlangıçta diğer Japon markalar gibi popüler markaların taklitleri ile başladılar Fender , Gibson vs.. Şu an Türkiye'de satılanlar Japon üretimi değil.
Japon Aria bulabilirseniz zaten tadından yenmez.
aria-pro-2-1976-les-paul-custom.jpg

Bunlar yeni markalar. Ama zaten senin baktığın genel gitarların hepsi giriş seviyesi . Giriş seviyesi gitarlar fender gibi bilindik markalar bile olsalar son kontrolleri ve işçilikleri çok iyi olmuyor. Sire bu konuda başarılı. Büyük markalara biraz da isim ücreti ödüyorsunuz bu yüzden emin olun aynı ücrete aldığınız ‘bilindik marka’ gitarlardan daha az kar marjıyla çalışıyorlar bu da gitarın kalitesine yansıyor haliyle.
Sire bütçemi aşıyor bu aralıkta bir fiyat yakalayabilirsem alacağım, yakalayamazsam Aria modele yöneleceğim muhtemelen.

Geri